A Google költséghatékony cloud-notebookjai június óta rendelhetők, ám igazi őrület még nem alakult ki körülöttük. Most a chromebookoknál is kijátsszák az ár-kártyát.
A Google a Bloomberg kérdésére elárulta: több Chromebook alapú notebook ára jelentősen csökkenni fog a közeljövőben, hogy valós alternatívaként léphessenek fel az iPadekkel és az olcsó windowsos eszközökkel szemben. Úgy tűnik tehát, hogy a tabletek és az okostelefonok piacán mostanában tapasztalható árcsökkentési trend átúszik a noteszgépek szegmensébe is.
Lepattogzó krómozás ■ Az első konkrét példának a Google közleménye két eszközt említ. A Samsung chromebookja 429, az Acer modellje pedig 349 dollárért került a boltokba, a tervek szerint azonban a 299 dolláros egységes árszintre viszik le őket a gyártók a Google-lal egyetértésben.
A Chromebook tipikus példája az olyan, alapvetően jó ötleteknek, amelyek rosszkor és rossz helyen jelennek meg. A Google főként a tabletek népszerűségének növekedésére válaszolna a megoldással, amely az érintőképernyős kiépítés helyett a hagyományos notebook-formavilágot képviseli. A chromebookok lényege, hogy a Chrome böngészőn alapuló, ultravékony kliens operációs rendszer szinte csak a minimális erőforrásokat igényli, ezért az eszközök hardveres szinten spórolósak lehetnek, és ez természetesen pozitívan hathat a chromebookok tömegére és az akku hatékonyságára is.
Időközben azonban egy újabb trend is befészkeli magát a notebook-piacra, ez pedig az ultrabookok elszaporodása. Az Intel által meghatározott szabvány a MacBook Air vékonyságát és stílusát honosítaná meg windowsos környezetben, és a várakozások szerint erősen épít a jövőre megjelenő, erőforráskímélő Windows 8-ra is.
Igaz, hogy az ultrabookok jóval drágábbak (a gyártók mostanra tudták csak áraikat a szabvány által megkövetelt 1000 dolláros plafon alá tuszkolni), ám nagy előnyük a chromebookokkal szemben, hogy valódi, gépre telepített alkalmazásokat tesznek lehetővé, nem szükséges folyamatos netkapcsolat a használatukhoz, mint a felhő alapú Chrome rendszer esetében.