Az elmúlt hétvégén, november 20-án volt a Microsoft Windows születésnapja, idén ráadásul a huszonötödiket ünnepelhették a Windows-hívők. Az Apple rajongói vagy épp a Linux felszentelt papjai most csukják be a szemüket: negyed évszázados történelemóra következik.
Hirdetés
 
Amikor a legelső Windows verzió napvilágot látott, még egyáltalán nem számított önálló operációs rendszernek. A Microsoftnál akkor kezdtek el saját fejlesztésű grafikus felhasználói felületen gondolkozni, amikor a nyolcvanas évek elején a Macintoshra és annak akkoriban még teljesen újszerű kezelőfelületére fejlesztették a Wordöt.

Az 1985-ben kiadott Windows 1.0 egyfajta kiegészítő volt, mely a DOS szöveges beviteli módszerét volt hivatott felturbózni. Bill Gates akkor így mutatta be a 99 dolláros javasolt áron kínált szoftvert: "Egyedülálló szoftver, amely hihetetlen erővel ruházza fel a felhasználók számítógépeit, és a következő évek hardveres és szoftveres fejlődéséhez is alapot szolgáltat". A szöveg természetesen kissé fellengzős, de Gatesnek ezúttal tökéletesen igaza volt.

Rögös kezdetek Az 1984-ben bemutatott Mac OS persze egy ideig még a grafikus kezelőfelületek királyának számított, ám 2010 októberében már a Windows uralta a világ kliens operációs rendszereinek piacát 90-92 százalékos részesedéssel (a NetMarket Share 90,71 százalékos, a StatCounter 92,18 százalékos elterjedtséget mért web-alapú kutatásában). Az Apple-rajongók persze már a megjelenéskor támadták a Windowst, mondván, az csupán a Mac OS alapötleteinek másolata, és ez a nézet sokáig tartotta is magát.



Windows 1.0 - ablakok egymás mellett, katonás rendben

Az 1985. november 20-án megjelentetett Windows 1.0 még csupán néhány beépített programmal érkezett: a számológép, naptár, jegyzettömb, névjegytár, vágólap-néző, óra, vezérlőpult, jegyzettömb mellett a Paint rajzolóprogram, a Terminal, vagy a Write is használható volt a grafikus rendszerben, a játékokat a logikai Reversi képviselte. Az első Windows alatt még nem fedhették egymást az alkalmazások ablakai, csupán a felbukkanó információs ablakok takarhatták ki az alattuk lévőket.

A Windows 2.0 1987 októberében jelent meg, és több fejlesztést is tartalmazott: az egymást fedő ablakok mellett kibővültek a gyorsbillentyűk használati módjai, és a rendszer már akár az akkori gépeken igen fontos kibővített memóriában is képes volt működni, megtakarítva a "hagyományos" memóriát a futtatandó programok számára. A 2.1 memóriakezelése tovább finomodott, de még ez a rendszer sem mutatott fel igazán áttörő sikereket.

Szebb, de még mindig másodlagos Az 1990-ben megjelent Windows 3.0 és az 1992-ben kiadott 3.1 már jóval nagyobb tömegekre hatott. A virtuális memória és virtuális eszközmeghajtók segítségével egyes csatolt eszközöket több egyszerre futó program is elérhetett, nagyot fejlődött a grafikai megjelenítés (bár még mindig igen csúnyácska volt az összkép), és megjelent a védett mód is.



3.1: szebb, de még nem az igazi

A 3.11-es verzió a mostani szervízcsomagokhoz hasonló update-ként is megjelent, de külön floppykon is beszerezhető volt, a Windows for Workgroups pedig főként a hálózatok kezelésében újított. Ennek ellenére még mindig váratott magára a nagy áttörés, a legtöbb felhasználó még mindig úgy gondolta, a Windows egy felesleges díszítmény, hiszen az akkori alkalmazások legtöbbje DOS környezetre volt optimalizálva.

Ablakot mindenkinek! Az 1995 augusztusában megjelent Windows 95 hatalmas mennyiségű újítása, valamint természetesen a hihetetlen mértékű marketing csinnadratta végül mindenki számára "Az Operációs Rendszerré" tette a Windowst. A hosszú fájlnevek felszabadították a felhasználókat a nyolc karakteres kötöttségek alól, a Plug and Play - ha kezdetben kissé döcögősen is, de - képes volt a felhasználó beavatkozása nélkül automatikusan észlelni az új hardvereket és telepíteni azok meghajtóit. Egyszerűbb és hatékonyabb lett a multitask, biztonságosabbá vált a rendszer, és egyre több szoftverfejlesztő kezdte elhagyni a DOS-t, hogy csak az új Windowsra adja ki alkalmazásait.



Így köszöntött mindenkit a frissen feltelepített Windows 95

Azóta persze a Windowsok kalandos utat jártak be, voltak nagy sikerek és erős mélyrepülések is: a Windows 98 vagy épp a Windows Me nem tartoztak épp a legkedveltebbek közé, míg a professzionális felhasználásra készített NT illetve 2000 már jobb kritikákat kapott. A két termékvonal végül 2001 augusztusában az XP formájában egyesült újra, amelyet még mindig igen nehéz "kirobbantani" a felhasználók gépeiről.

Már csak azért sem könnyű a feladat, mivel a 2007 januárjában megjelent Vista a fejlesztések és újítások ellenére is lomhának, hatalmasra hízottnak és kiforratlannak mutatkozott sokak számára. 2009 júliusáig kellett várni egy olyan Windowsra, amely a kétkedők legtöbbjét újra meggyőzte: a Windows 7 már jóval eredményesebben indult, a felhasználók stabilabbnak, rugalmasabbnak és kiforrottabbnak tartják elődjénél.



Ezt a "speciális Windows-hátteret" is sokszor láthattuk,
bár nem kifejezetten örültünk neki...

A legnagyobbaktól a legkisebbekig Természetesen a Windows nem csak kliensgépeken jelent meg, hiszen szerverek operációs rendszereként is jó ideje jelen van a piacon. Emellett pedig a legújabb igen fontos terület a Windowsok számára a mobiltelefonok piaca.

A Microsoft eddigi mobil operációs rendszerei nem tudtak látványos sikert elkönyvelni, ráadásul a 6.5-ös verzió után mobilfronton hosszú ideig "megállt az élet" a Microsoftnál, ám az idén útjára indított Windows Phone 7 egyszerűsített, felhasználóbarát felületétől sokat vár a redmondi vállalat, és a gyártók egyelőre jól reagálták le a frissítést, sokuk szerint az iPhone ellen legalább annyira, vagy akár jobban lehet harcolni az új mobil Windowsszal, mint a Google által fejlesztett Androiddal.

A Windows Phone 7 uralja 2011-et?
Még jó párat kell aludni a Windows 8 megjelenéséig

A következő csata természetesen a PC-s fronton várható, mégpedig két év múlva, a Microsoft itt-ott elejtett félhivatalos megjegyzései szerint ugyanis a béta verziók 2011-es megjelenését követően 2012 első félévében valószínűsíthető a Windows 8 kiadása.



Forrás: Mashable
Még jó párat kell aludni a Windows 8 megjelenéséig
http://www.bitport.hu/trendek/meg-jo-parat-kell-aludni-a-windows-8-megjeleneseig

Csúcsra járatja a karbonszennyezést a mesterséges intelligencia

A Greenpeace tanulmánya szerint csak az elmúlt évben több mint négyszeresére nőtt az MI-csipek előállításához kötődő energiafelhasználás, ami jelentősen megdobja a károsanyag-kibocsátást.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.