Ma tölti be tizenkettedik életévét a Google, amely kis keresőként indult támogatásért kilincselve, mára pedig internetes és telefonos nagyhatalommá nőtte ki magát.
Aki a Google keresőoldalára téved, a mai napon egy híres festő, Wayne Thiebaud által megalkotott tortát talál a kereső megszokott, színes logója helyén. Bár egy ideig szeptember 7-én ünnepelte születésnapjait a vállalat, a domain regisztrációja pedig 1997 szeptember 15-én történt meg, mostantól úgy tűnik, 27-e lesz a hivatalos dátum.

Nem a sültgalambot várták A Stanford Egyetem diákjai, Larry Page és Sergey Brin 1996-ban egy olyan elmélet alapján kezdtek dolgozni, mely szerint a weblapok közötti kapcsolatok matematikai analízisét felhasználva jobb keresési megoldásokat lehet kifejleszteni, mint az éppen aktuális szolgáltatások. Legelőször egyetemük domainje alatt kísérleteztek, a google.stanford.edu címet használva, ezután jött az 1997 szeptember 15-i saját domain regisztráció. 1998 szeptember 7-én pedig egy barátjuk kaliforniai garázsának címére bejegyezték Google Inc. névre hallgató cégüket, melyet 1,1 millió dolláros, szó szerint összekalapozott kezdőtőkével támogattak meg. Híres kezdeti támogatójuk volt például a Sun Microsystems egyik alapítója, Andy Bechtolsheim is.

A kereső-üzletágban hamar ismert lett a Google neve, mivel a releváns eredményeken alapuló modell valóban gyorsabbnak bizonyult, mint akkori versenytársai. Nem sokkal később bevezették a szöveges hirdetések rendszerét, amelyeket ugyancsak a kereséshez használt kulcsszavas rendszerrel kezeltek, így a hirdetők és a felhasználók is elégedettek voltak: a reklámok ugyanis innentől kezdve nem az addig megszokott "mindenki elé szórt" formában, hanem célzottan jelentek meg: innentől lett maga a Google is kifizetődő a létrehozók számára.

Mint a bolondgomba 2001-ben szabadalmaztatták a Larry Page által megalkotott PageRank módszert, amely a Google mércéi szerinti osztályozó és rangsoroló mechanizmus a weboldalak számára. Ennek és a keresési találatok megnövekedett fontosságának köszönhető egy teljesen új, ám azóta kiemelten fontos webes tevékenység, a keresőoptimalizálás (SEO) felvirágzása.

2003-ban a vállalat beköltözött a Googleplex nevű főhadiszállásra: a kaliforniai Mountain View-ban található épületkomplexum híres arról, hogy a hatalmas munkatempó mellett kényelmi felszereltsége és "szabadságfoka" is jelentős, billiárdasztalokkal, játékgépekkel lazíthatnak a munkatársak. 2004-től a New York-i tőzsdére lépett a vállalat, pár évvel később pedig a kereső és a kapcsolódó szolgáltatások (naptár, online irodai megoldások), valamint az időközben megjelentetett saját böngésző, a Chrome mellett úgy döntöttek, hogy egy újabb területen is kipróbálják magukat.

Képernyőről a fülekbe
Az Android Inc. a még gyerekcipőben járó okostelefonokra alapozva kezdett fejleszteni egy új mobil operációs rendszert, melynek fő versenytársa akkoriban még a mobil Windows volt. Az új rendszer 2005-ben a Google égisze alá vándorolt: a Linux alapú rendszer fejlesztéséről az első években még csak pletykák szóltak, míg 2008. október 21-én kiadták az Apple pie kódnevű, 1.0 verziót. Ez még nem indított el forradalmat, ám a folyamatosan fejlesztett és bővített kiadások már egyre inkább. A fél évvel később megjelenő 1.5 (Cupcake) és a 2009 szeptemberében kiadott 1.6 (Donut) már egyre nagyobb elismerésre tett szert: a virtuális billentyűzet, a webre hangolt, gyors és kényelmes működés egyre több hívet szerzett.

Mára a mobil üzletbe is egyre jobban befészkeli magát a Google: bár saját készülékét, a HTC által gyártott Nexus One-t már nem promotálja, az Androidot egyre több gyártó támogatja a HTC-től a Samsungon át a Sony Ericssonig. Ezen kívül a tableteken is egyre elterjedtebb az Android, mely mára méltó versenytársa lett az Apple iOS rendszerének.

Bár időközben az alapítók egyike, Larry Page távozott a cégtől, a Novell volt elnök-vezérigazgatója, Eric Schmidt irányításával továbbra is robog a Google-vonat. A következő állomásokon érkezik a nemrég bejelentett Google TV, a böngészőn alapuló operációs rendszer, a Chrome OS, az Android 3.0, és persze folyamatosan fejlesztik eredeti sikerforrásukat, a böngészőt és a hozzá kapcsolódó webes szolgáltatásokat is.

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.