Bár a Linux kapcsán több születési dátumot is nyilván tartanak, a legtöbbek szerint a nyílt forráskódú operációs rendszer igazi születésnapja október 5. 1991-ben ekkor jelentette meg Linus Torvalds az 1.0 változatot.
Bár az otthoni vvagy céges számítógépek előtt ülő Windows felhasználók jó része számára a Linux csupán a geekek játékszerét vagy a rendszergazdák különcségét jelenti, a "pingvines rendszer" sok mindent elért az elmúlt húsz év alatt.

Operációs rendsör Tény, hogy a Helsinki Egyetem egykori diákja által fejlesztgetett rendszer hobbiprojektként indult. Linus Torvalds egy korai levelében még nem is táplál nagy reményeket saját fejlesztéséhez.

"Egy (ingyenes) operációs rendszert készítek (de csak hobbiból; nem lesz olyan nagy és profi, mint a gnu) a 386-os (vagy 486-os) AT-klónokhoz. Április óta fejlesztem, és lassan elkészül."

Linus Torvalds első jelzése a Linuxról 1991 augusztusában

Kezdetekben a rendszer fejlesztésében olyan motivációk vitték előre, mint a "virtuális sörök" - ezeket tőle messze élő más fejlesztők ajánlották fel neki, akik megígérték: ha tovább kódolja a rendszert, olyan kis összegeket utalnak át neki, amiket sörre költhet. A projekt végül túlnőtte a kezdeti lelkesedést, a söröket és az egyetemet, és bár a Windows mellett a kliensgépeken valóban elenyésző részesedéssel van jelen, mégis találkozhatunk vele mindenfelé.

Rendszergazdák, szerverek, telefonok A webszerverek nagyobb része még maga Steve Ballmer, a Microsoft vezérigazgatója szerint is Linuxot futtat, és szintén ilyen alapon fut az egyéb funkcionalitású szerverek egy jelentős hányada is. Sokan pedig talán nem is tudják, hogy kedvenc okostelefonjaikon vagy tableteiken is Linux fut, hiszen a hatalmas ütemben terjeszkedő Android is erre a rendszerre épül (pár egyéb rendszerrel, például a Nokia N9-ben bemutatkozó MeeGo-val együtt).

A képre kattintva az infografika új ablakban, eredeti méretben nézhető meg


Magyar szoftverpiac: kifelé a gödörből
Egyre többen támogatják a nyílt forráskódú szoftvereket
Így működik tovább a felszeletelt Novell

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.