Nem tudta megismételni a korábbi negyedévek szárnyalását a világ egyik legnagyobb informatikai cége. Az IBM körülbelül azt hozta, amit vártak tőle, de ez is kevés volt.
Furcsa helyzetben találta magát az IBM, hiszen a
századik születésnapját idén ünneplő óriásvállalat eddig komoly növekedéssel ünnepelte a jubileumi évét. Az
elmúlt periódus kirobbanó számait azonban most nem sikerült megismételni.
Teljesítették a szintet ■ Harmadik pénzügyi negyedévében közel 26,2 milliárd dollárt kalapozott össze az IBM, ami ugyan 7,8 százalékkal jobb, mint a tavaly ilyenkori szint, ám piaci elemzők egy hajszálnyival többet, 26,3 milliárdot vártak. Emellett ugyan az egy részvényre jutó profit 3,28 dollár lett, ami közel 6 centtel magasabb a várakozásoknál, a részvények így is jó 4 százalékot zuhantak a zárás utáni kereskedésben. A tőzsdei reakcióból arra lehet következtetni, hogy hiába közöltek elemzők elérhetőnek tartott célszámokat, a piac azt várta, hogy ezeket most is alaposan túlszárnyalják a publikált adatok.
Az USA gyengélkedő teljesítménye és az európai adósságválság már láthatóan megnehezíti a cég dolgát. Főleg, hogy az állami megrendelések komoly szeletét képezik a forgalomnak. Üzleti egységek tekintetében szinte mindenhol lassulást lehet regisztrálni. Az egymást követő negyedévek összehasonlításában az előző periódushoz képest a hardveres eladások 17-ről 4-re, a szolgáltatások 10-ről 8-ra, a szoftverekből származó bevételek pedig 17-ről 13 százalékos növekedésre mérséklődtek.
Feltörekvőkből éllovasok ■ Régiós szinten az USA-ban így is viszonylag jó, a GDP-bővülést jócskán meghaladó, 6 százalékos növekedés jelentkezett éves összehasonlításban, míg az árfolyamhatás kiszűrése után az EMEA (Európa, Közel-Kelet, Afrika) régióban stagnálás mutatkozott. Ázsiában szolid 1 százalékos emelkedést regisztráltak.
A periódus sztárjai egyértelműen a feltörekvő piacok (Brazília, India, Kína) voltak. Itt 19 százalékos volt az éves emelkedés, ráadásul a cégnél úgy látják, hogy 2015-re ez a terület adja majd az IBM árbvételének 30 százalékát.
Felhők és városok ■ A vállalatot irányító
Sam Palmisano úgy véli, hogy a feltörekvő piacok mellett az üzleti analitika és a cloud computing megoldásokban rejlik nagy potenciál. Valamint kiemelte
az IBM Smarter Planet kezdeményezését is, amelynek keretében nagyobb közösségek, városok mindennapjait kívánják olcsóbbá, egyszerűbbé, környezetbarátabbá tenni informatikai megoldásokkal. Ez utóbbi a cégvezető várakozásai szerint hamarosan 10 milliárd dolláros piaccá válik, ami további növekedési lehetőségeket tartogat a cég számára.