Nem tudta megismételni a korábbi negyedévek szárnyalását a világ egyik legnagyobb informatikai cége. Az IBM körülbelül azt hozta, amit vártak tőle, de ez is kevés volt.
Furcsa helyzetben találta magát az IBM, hiszen a századik születésnapját idén ünneplő óriásvállalat eddig komoly növekedéssel ünnepelte a jubileumi évét. Az elmúlt periódus kirobbanó számait azonban most nem sikerült megismételni.

Teljesítették a szintet Harmadik pénzügyi negyedévében közel 26,2 milliárd dollárt kalapozott össze az IBM, ami ugyan 7,8 százalékkal jobb, mint a tavaly ilyenkori szint, ám piaci elemzők egy hajszálnyival többet, 26,3 milliárdot vártak. Emellett ugyan az egy részvényre jutó profit 3,28 dollár lett, ami közel 6 centtel magasabb a várakozásoknál, a részvények így is jó 4 százalékot zuhantak a zárás utáni kereskedésben. A tőzsdei reakcióból arra lehet következtetni, hogy hiába közöltek elemzők elérhetőnek tartott célszámokat, a piac azt várta, hogy ezeket most is alaposan túlszárnyalják a publikált adatok.

Az USA gyengélkedő teljesítménye és az európai adósságválság már láthatóan megnehezíti a cég dolgát. Főleg, hogy az állami megrendelések komoly szeletét képezik a forgalomnak. Üzleti egységek tekintetében szinte mindenhol lassulást lehet regisztrálni. Az egymást követő negyedévek összehasonlításában az előző periódushoz képest a hardveres eladások 17-ről 4-re, a szolgáltatások 10-ről 8-ra, a szoftverekből származó bevételek pedig 17-ről 13 százalékos növekedésre mérséklődtek.

Feltörekvőkből éllovasok Régiós szinten az USA-ban így is viszonylag jó, a GDP-bővülést jócskán meghaladó, 6 százalékos növekedés jelentkezett éves összehasonlításban, míg az árfolyamhatás kiszűrése után az EMEA (Európa, Közel-Kelet, Afrika) régióban stagnálás mutatkozott. Ázsiában szolid 1 százalékos emelkedést regisztráltak.

A periódus sztárjai egyértelműen a feltörekvő piacok (Brazília, India, Kína) voltak. Itt 19 százalékos volt az éves emelkedés, ráadásul a cégnél úgy látják, hogy 2015-re ez a terület adja majd az IBM árbvételének 30 százalékát.

Felhők és városok A vállalatot irányító Sam Palmisano úgy véli, hogy a feltörekvő piacok mellett az üzleti analitika és a cloud computing megoldásokban rejlik nagy potenciál. Valamint kiemelte az IBM Smarter Planet kezdeményezését is, amelynek keretében nagyobb közösségek, városok mindennapjait kívánják olcsóbbá, egyszerűbbé, környezetbarátabbá tenni informatikai megoldásokkal. Ez utóbbi a cégvezető várakozásai szerint hamarosan 10 milliárd dolláros piaccá válik, ami további növekedési lehetőségeket tartogat a cég számára.

Erősített az IBM az adattárház-fronton
Nagy szám! Öt év alatt félszáz céget vásárolt fel az IBM
Az IBM szerint lehet élhetőbb egy város

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.