Egyre több a bevételünk, százezrével csatlakoznak a felhasználók, szárnyalunk a tőzsdén - ez lenne az ideális Facebook állapot, de úgy tűnik, a legnagyobb közösségi szolgáltatásnak egyetlen hét alatt minden cukorkából csak a keserű jutott.
A Facebookot mostanában az ág is húzza: gyenge tőzsdei szereplés, technikai problémák, a konkurenciának osztogatott pirospontok, és még némi családi széthúzás is külön-külön vés ráncokat az alapító Mark Zuckerberg homlokára. Összegyűjtöttük az aktuális problémákat, amelyek miatt a fiatal milliárdos virtuális pénztornyában másodpercenként válnak köddé a bankjegykötegek.

Süllyedő papírok Május 18-án nagy csinnadrattával nyitott a New York-i tőzsdén a Facebook, méghozzá 38 dolláros részvényenkénti árfolyamon. Az első órákban tapasztalható érdeklődés során 82 millió részvény cserélt gazdát, és majdnem 43 dollárig kúszott fel az árfolyam, de már a nap végére minden visszatért a nyitó árfolyam szintjére. Azóta pedig lassú, de szinte folyamatos hanyatlás figyelhető meg. Június elejére a papírok értéke 26 dollár alá süllyedt, és bár július elején látszott némi óvatos fellendülés, a lelkesedés gyorsan kifulladt. A jelenlegi árfolyam már alig több, mint a fele a nyitó értéknek, az augusztus 2-i after-hours kereskedés időpontjában mindössze 20,04 dollárt ért egy Facebook részvény.

A témában mindenfelé megszólaló elemzők többsége ugyan óva int egy második dotkomlufi emlegetésétől, ám azt szinte mindenki elismeri, hogy a nyitó árfolyam eltúlzott várakozásokra épült, a Facebook papírok értéke nagyjából mostanra került a helyére.





Nem épp diadalmenet... (forrás: Google Finance)

Felmérgelt fejlesztők A héten robbant ki a fejlesztői közösséget érintő legújabb botrány is, melyet egy startup tulajdonosa, a PicPlz mobilos fotómegosztóért is felelős Dalton Caldwell robbantott ki. Blogjában egy nyílt levelet fogalmazott meg Mark Zuckerbergnek, melyben a Facebook-ikont megfélemlítéssel és kényszerítéssel vádolja.

Caldwell egy fejlesztői megbeszélésen egy új iOS alkalmazás demóját mutatta be, hogy támogatást kérjen a Facebookhoz kapcsolódó app elindításához. Ehhez képest nem hogy támogatást nem kapott, de meg is fenyegették: az alkalmazás állítólag több aspektusát tekintve is keresztbe tesz az új facebookos alkalmazásközpontnak, ezért a közösségi oldal inkább felvásárolná az appot fejlesztő startupot és "belsőleg" átalakítaná a szoftvert.

A fejlesztő gyorsan kihátrált az ultimátumszerű ajánlat elől, levelében úgy fogalmaz: "nulla érdekem fűződik ahhoz, hogy a termékemet leállítsák és engem beolvasszanak a Facebookba. Megmondtam a csapatomnak is, hogy inkább újratervezem az egész cégemet, csak ne kelljen elindulnom ezen a lefelé vezető úton."

A levél hatására megindult a Facebook gyakorlatának ostorozása. Egyes elemzők szerint Zuckerbergék olyanok, mint a kakukkfióka, aki minden más tojást és fiókát kitúr a fészekből: ha valaki az övéihez kicsit is hasonló megoldásokat fejleszt, igyekeznek ellehetetleníteni, hogy senki se veszélyeztesse a terveiket.

A nagy rivális Google is azonnal ráugrott az ügyre. Vic Gundotra, a vállalat közösségi megoldásokért felelős alelnöke Google+ üzenetben erősítette meg, hogy saját közösségi megoldásukban soha nem vernék át a fejlesztőket, mivel teljesen más alapokon, megbízhatóan és tervezhetően működnek.

Közösségi szellemek Újat csattant az ostor a héten, amikor az amerikai hatóságoknak benyújtott hivatalos összesítésekből kiderült, a Facebook által legutóbb lejelentett 955 millió aktív felhasználóból 83 millió egyszerűen nem létezik. A hatóságok kérésére ugyanis a közösségi oldalnak fel kellett mérnie valós felhasználási adatait, ahol kiderült: a fiókok 4,8 százaléka a szabályok ellenére duplikáció (tehát olyasmi, mint amikor a barátokkal részegeskedő fotókat feltöltő Kovács Béluka létrehoz magának egy Dr. Kovács Béla PhD. nevű másik fiókot is, amelyet munkakeresés esetén ad meg a HR-eseknek).

A fiókok további 3,9 százaléka olyan fiktív személyek nevében készül, akik valójában nem léteznek, vagy nem is tudnak arról, hogy a nevükben valaki feliratkozott a Facebookra - ezek általában szolgáltatások kéretlen reklámozására, spamekre szakosodott átverések. Ha a 955 felhasználó összesen 8,7 százaléka hamis, ez azt jelenti, hogy 83 millió felhasználó vált köddé egyetlen nap alatt. Tény, hogy szinte minden közösségi oldalnak vannak ilyen "szellem-felhasználói", ám mivel a százalék itt az eleve nagy felhasználószám miatt önmagában is majdnem százmillióval csökkenti az összképet, nagy érvágásnak számít.















Ha szakad a közösségi háló, lefagy a mosoly

Ha már fekszik, rúgjunk bele Szintén a héten látott napvilágot egy olyan elemzés is, mely szerint az amerikaiak egyre kevésbé szeretik a Facebookot, bezzeg a Google+ köröket ver rá. A Foresee rendszeresen frissített elemzése az amerikai vásárlók elégedettségi indexét méri, eszerint a Google közösségi oldala a 100-as mércén 78-ig kúszott fel, a Facebook viszont a tavalyi 66-ról 61-re csúszott. Eközben a ComScore is kiadott egy elemzést, amelyben az amerikai közösségi felhasználók számát vizsgálta: eszerint a Google+ felhasználók száma idén júniusra 27,7 milliósra nőtt a fél évvel ezelőtti 15,2 millióról, míg világszinten 66,7 millióról 110,7 millióra növekedett a feltörekvő közösségi megoldás használóinak száma.

Az már csak óvatos fricska volt Mark Zuckerberg orrára, amikor kiderült: a Google által megvásárolt Wildfire cégnél dolgozik saját sógora és legfiatalabb húga is, akik így az ellenfél alkalmazottaivá váltak.

Elemzői vélemények szerint a sorozatos ballépések és rossz hírek nem segítenek az amúgy is gyenge tőzsdei szereplésen: a Facebook ugyan még képes új regisztrálókat gyűjteni (igaz, jórészt kevésbé "forintosítható" latin-amerikai és ázsiai felhasználókat), ám az ugrásszerű növekedési szakaszon mindenképpen túljutott. Ezért épp a most kifogásolt területeken, tehát a fejlesztések, felhasználói visszajelzések, elégedettségi szint terén kellene javítania ahhoz, hogy újra élvezhesse a befektetők bizalmát.

Megszállja a Google-t a Zuckerberg család
Veszteséges a Facebook, de azért nem kell őket sajnálni
Facebook-kisokos: miért nem látják minden bejegyzésünket?

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.