A gyorsan változó üzleti környezetben egyre több vállalat próbálja elemezni és előre jelezni, hogy miként reagálnak az ügyfelei egyes változtatásokra - legyen szó egy televíziós showműsorról vagy egy korpásodás elleni sampon összetételéről.

Egyre többen kongatják a harangot a hagyományos kereskedelmi televíziók felett, mondván, a fiatalabb generációk egyre inkább az interneten ütik el idejük nagy részét. A valóság ezzel szemben az, hogy a tévék nyerhetnek is ezen: a jövőben az interneten fellelhető információk, így például a közösségi oldalakon megjelenő reakciók alapján akár menet közben is módosíthatnak a műsorok menetén.

Külföldön már akad példa arra, hogy a közösségi információk elemzésére építve jelentős sikereket lehet elérni: Magyarországon csak idén ősszel indul el az X-Faktor tévés tehetségkutató műsor, de más országokban már sikerrel futott a Simon Cowell nevével fémjelzett széria, amelynek hollandiai verziójánál vetették be a "közösségi analitikát". A közösségi oldalakon fellelhető szöveges információk elemzésével a flamand InSites Consulting tanácsadó cég például fel tudta mérni, hogy melyik versenyzőket szeretik vagy éppen utálják a nézők.

- Az első epizódra érkezett beírásokból az derült ki, hogy a Jamal nevű versenyző volt az egyetlen, akiről semlegesen vélekedtek a tévénézők. A csatorrna azonban az olyan indulókat preferálta, akik erős és akár ellentétes reakciókat váltanak ki az emberekből. Így aztán Jamal stílusát hétről hétre úgy alakították, hogy egyre menőbb legyen, és így egészen a döntőig menetelhetett - avatta be a kulisszatitkokba a belgiumi ITProfessional olvasóit Annelies Verhaeghe, az InSites Consulting senior menedzsere.

Az SPSS üzleti analitikai eszközének használatával azt is meg tudták állapítani, hogy a nézők elégedettsége nem az egyes adások témáinak, sokkal inkább az egyes témákhoz kötődő daloknak a kiválasztásától függött. Ezért aztán a nézők szavazhattak a dalokról, ami a későbbi adásoknak nagyobb nézettséget és jobb visszajelzéseket hozott.

Táguló adatuniverzum | Az amerikai Forrester piackutató cég közelmúltban közzétett elemzése szerint a vállalati adatok összegyűjtésében és az azok értelmezésében segítséget nyújtó, az üzleti szoftverek képzeletbeli piaramisának csúcsán elhelyezkedő üzleti intelligencia alkalmazások esetében már nem elegendő, ha minél több funkciót tud a szoftver. A vállalatoknak az elkövetkező időszakban már nem elegendő a meglévő üzleti adataikat elemezni, hanem a különböző piaci jelzések, minták alapján fejlett, prediktív analitikai eszközök segtségével kell tudniuk előrejelezni a piaci változásokat.

A különböző elemzésekben számos adat található el az információrobbanás nagyságával kapcsolatban: amíg tíz éve 300 millió ember, most 2 milliárd használja a világhálót; egy évtizede 4 millió, most félmilliárd ember mobilinternetezik; az interneten összekötött eszközök száma már ennél is magasabb, eléri az egybilliót. Naponta összesen 15 petabájtnyi új adat születik világszerte, amelyek közel 80 százaléka nem adatbázisokban található, hanem szöveg, kép, videó vagy hang formájában – ezeknek az adatoknak az elemzése óriási lehetőséget tartogat valamennyi vállalat számára, hogy például jobban megismerje ügyfelei viselkedését, ízlését vagy éppen vágyait.

Forrongó piac | Az üzleti analitikai terület bővülése várhatóan a duplája lesz a maradék IT iparágénak, így nem véletlen, ha az IBM is – amely immár a világ harmadik legnagyobb szoftvercégének számít a Microsoft és az Oracle után – jelentős összeget, összesen mintegy 11 milliárd dollárt költött az elmúlt években üzleti analitikával kapcsolatos akvizíciókra, ezen a területen 18 vállalatot vásároltak fel. Ezek közül is kiemelkedik az üzleti intelligenciával és teljesítménymenedzsmenttel foglalkozó Cognos 2007-es felvásárlása, amely 5 milliárd dollárral mindmáig az IBM legnagyobb értékű vállalati akvizíciójának számít; de az SPSS tavalyi felvásárlásával a fejlett analitikai eszközök egyik piacvezető szereplőjét is sikerült megszerezniük.

Az IBM üzleti analitikából származó bevételei 2009-ben elérték a 9 milliárd dollárt, 2015-ben a cég már 16 milliárd dollár forgalmat remél ebben a szegmensben. Májusban egy tőzsdei befektetőknek szóló New York-i tájékoztatón Sam Palmisiano, az IBM vezérigazgatója ötéves útitervet mutatott be, amelynek keretében 2015-ig körülbelül 20 milliárd dollárt költenének cégfelvásárlásokra, jelentős részben szintén az üzleti analitika területén.

Az IBM-SPSS frigy a piaci elemzők szerint újabb, az üzleti intelligencia piac legnagyobb szereplőinek felvásárlásához hasonló akvizíciós lázat indíthat el a fejlett analitikai eszközök piacán is, és a más nagy szereplők, mint az SAP, az Oracle vagy a Microsoft is újabb célpontok után nézhetnek. A legtöbb találgatás a legnagyobb független szállító, a szintén amerikai SAS-szel kapcsolatban hangzik el - a Forrester azt sem zárja ki, hogy a HP vagy az adattároló rendszerekkel foglalkozó EMC vet szemet a cégre.

(A cikk a Figyelő hetilap 2010/23. számában jelent meg.)

Az IBM üzleti analitikai területért felelős vezetője a cég római konferenciáján nyilatkozott a Figyelőnek. Rob Ashe szerint a következő években különösen három területen van óriási növekedési potenciál e szegmensben:

 

KÖZÖSSÉGI ANALITIKA. Ahogy a vállalatok ügyfelei egyre több információt osztanak meg magukról a közösségi oldalakon, úgy válhat egyre elterjedtebbé a közösségi analitika. A hagyományos módszerekkel lehetetlen lenne követni, hogy az internet valamelyik szegletében éppen mi terjed a cégünkről, ráadásul ezt az információtömeget a döntéshozatalhoz fel is kell dolgozni.

 

KOCKÁZATKEZELÉS. A jogszabály-módosulások, a gazdasági-üzleti környezet gyors változásai, vagy épp az olyan természeti jelenségek, mint egy nem várt vulkánkitörés a cégek számára mind olyan működési kockázattal járnak, amelyek hatásait tudniuk kell elemezni.

 

CSALÁSFELDERÍTÉS. Nem csak a pénzintézetek, de az adóhatóságok és akár az egészségpénztárak is az üzleti analitika eszköztárával vehetik fel a kesztyűt a visszaélésekkel szemben.

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.