Az EU versenypolitikai biztosa kétségeinek adott hangot az Apple és a Samsung globális jogi csatározásával, illetve annak versenykorlátozó természetével kapcsolatban.
Az Apple és a Samsung
szabadalmi csatározása összesen tíz országban zajlik húsznál is több ügyben. Ennek eredményeképpen a dél-koreai gyártó már kénytelen volt felfüggeszteni Galaxy Tab táblagépének forgalmazását Németországban, míg a Samsung Ausztráliából próbálta meg kitiltatni az iPhone 4S-t. A
mobilipari ámokfutásnak persze más szereplői is vannak: az Apple például hasonló küzdelmet folytat a tajvani HTC-vel és a Motorolával is.
Nagy lehet a tét ■ Az Európai Unió versenypolitikai biztosa,
Joaquin Almunia most az Európai Parlamentben beszélt a rivális termékek forgalmazásának ellehetetlenítéséről, ami szerinte könnyen
a verseny elfojtására tett kísérletnek tűnhet. Az Európai Bizottság már korábban részletes tájékoztatást kért az Apple és a Samsung képviselőitől, amit egyelőre nem kapott meg. Joaquin Almunia a Reuters kérdésére elmondta: a két vállalat marakodása csak egyike az IT ipar hasonló ügyeinek, de jól szemlélteti, hogy a szabadalmi jog vagy a szabványosítás milyen lehetőségeket ad a visszaélésekre.
Bár az EB még formálisan sem ítélt valamelyik fél javára, az uniós vizsgálat tétje igen nagy lehet, hiszen a cégek akár éves bevételük 10 százalékára rúgó büntetést is kaphatnak - itt ráadásul nem az Európában, hanem a globálisan szerzett bevételekről van szó. Az pedig, hogy az Unió nem szívbajos egy-egy rekord bírság kiszabásakor, már a Microsoft 2008-as, 899 millió eurós büntetésekor is kiderült.
Eddig egyébként az sem volt jellemző, hogy az illetékes EU-biztos nyilatkozatban nevesíti a mobilipar egy-egy szereplőjét: a versenypolitikai biztos szóvivője szerint erre azért került sor, mert az Apple az amerikai bíróságok előtt hivatkozott az uniós vizsgálatra.
Amelia Torres szerint igaz, hogy a szabadalmi kérdések az egyes tagállamok saját ügyének számítanak, a különféle gyakorlatokból fakadó versenykorlátozás viszont uniós probléma. A szóvivő felhívta rá a figyelmet, hogy a szervezet már tavaly decemberben közzétette azokat a horizontális irányelveket, amelyekben meghatározta a piaci verseny szereplőinek elvárható viselkedését.
Zajlik az élet ■ Jelenleg az Európai Unió több hasonló vizsgálatot is folytat. Ezek közül van, amelyik felvásárlásokat érint, ilyen volt például a
nemrég jóváhagyott Microsoft-Skype akvizíció. Más esetekben az EB a szabványosítás versenykorlátozó hatásaira kíváncsi, mint mondjuk
abban a trösztellenes eljárásban, amelynek során azt derítenék ki, hogy hogy európai bankok bizonyos csoportja megkísérelte-e ilyen eszközökkel megakadályozni a versenytársak piaci megjelenését.
A Google online hirdetési és keresőpiaci monopóliumával kapcsolatos vizsgálat még szeptemberben kezdődött, legújabban pedig a HP igyekszik meggyőzni róla az Uniót, hogy az Oracle megpróbálja kiszorítani a hardverpiac egyes területeiről, kihasználva szoftveres erőfölényét.