A jóval "felhősebb" megközelítésű Windows 8 megjelenése előtt a Microsoft igyekszik rászoktatni az otthoni felhasználókat is a cloud használatára. Természetesen itt is tetten érhető a mondás, miszerint minden szentnek maga felé hajlik a keze...
Főként a SkyDrive cloud-tárhelyre fókuszálva jelentetett meg egy felméréseken alapuló elemzést két Microsoft-szakember a Windows hivatalos blogjában. Omar Shanine és Mike Torres olyan kutatásokra hivatkozva vizsgálták az otthoni felhasználók és a cloud kapcsolatát, amelyeket Microsoft termékek felhasználói között anonim módon végeztek. Az eredmények alapján elmondható, hogy az egyéni felhasználók bizony legtöbbször még csak óvatosan merészkednek a felhőbe - tökéletes lehet tehát az időzítés a "megfogásukra".

Sok felhő, sokféle színben A nemrég megújult, valamint a Hotmail levelezőszolgáltatással is erősebben összedrótozott SkyDrive webes tárhelyszolgáltatás egy még formálódó, de máris erős piacon versenyez. Egyrészt olyan nagyvállalatok és megoldásaik tornyosulnak a pályán, mint az Apple és az iCloud, vagy az Amazon és a Cloud Drive, de akad példa igazán sikeres "kicsikre" is, elég csak a Dropboxra gondolni.


Az elemzés három kategóriára bontja az otthoni felhasználók által is igénybe vett, tárolásra (is) használható felhő alapú megoldásokat, leginkább használati sajátosságaik szerint.

Hagyományos fájltárolók: Tulajdonképpen "a felhőbe költöztetett merevlemezek", amelyekre azért másoljuk fel fájljainkat és mappáinkat, hogy távolról is elérhessük ezeket. Ezekben gyakorlatilag változatlanul látható és használható a számítógépeken is megszokott fájl- és mappaszerkezet (pl. SkyDrive, Dropbox).

Eszközökhöz kötött felhő-tárolók: Olyan megoldások, ahol közvetlenül nem láthatjuk a fájlokat vagy a mappaszerkezetet, hanem egy adott eszköz használatakor, annak funkcióin keresztül érhetjük el a tartalmakat (pl. iCloud).

Alkalmazásokhoz kötött tárolók: Azok a szolgáltatások, ahol a fájltárolás nem az első számú funkció, hanem az alapfunkcióhoz kapcsolódó extra. A lényeg tehát az, hogy ide nem menthetünk szabadon bármilyen fájlt (vagy csak valamilyen trükk segítségével), a tárhely a szolgáltatással létrehozott adatok mentésére szolgál (pl. Google Docs, Evernote).


Az evangelizáció ideje Bár a céges felhasználásban már megkezdődött a cloud térhódítása, főként a távmunkásoknak és a mobil munkavégzést népszerűsítőknek köszönhetően, az otthoni szegmens még csak mostanában ismeri meg a felhő lehetőségeit. A blogbejegyzés adatai szerint a Microsoft felhasználók 22 százaléka tárol fotókat valamilyen online felületen, és mindössze dokumentumaik 1 százalékát osztják meg a weben. Igaz, a felmérés más képet mutatott volna egy Google-felhasználók körében végzett kutatás során, de a lényeg talán mégis pont innen olvasható ki.

Az otthoni felhasználók tipikus példája ugyanis a blogban elemzett típus, aki valamilyen Windows rendszer alatt, hagyományosan a gépre telepített szoftverekkel dolgozik, és saját merevlemezére menti az adatokat. Ez az a jókora tömeg, amelyre szinte rá kell ugrania a felhőszolgáltatóknak, elsőként megmutatva mindenkinek az új technológia előnyeit, és természetesen ezáltal az új területen is magukhoz láncolva őket.

Megszorongathatja a Google a Microsoftot saját pályáján?
A felhőszolgáltatás már nem csak a nagyvállalatok kiváltsága
Az európai kkv-k fele még nem is hallott a cloudról

Egy másik megközelítésből a tanulmány a képzettebb felhasználók cloud-szokásait is megvizsgálta. Ezek a "power userek" már többféle felhő alapú megoldást ismernek, és gyakran párhuzamosan használják is ezeket. Az adatok szerint például a Dropbox felhasználók 70 százaléka Google Docsban is dolgozik. A Microsoft megközelítése szerint ez nem feltétlenül jó irány, mivel a különféle cloud alapú szolgáltatások nem feltétlenül működnek együtt mindenben, nagyobb az esélye annak, hogy az ide-oda másolgatás közben elvesznek formázások, sérülnek adatok, vagy épp elveszünk a dokumentumok különféle verzióinak erdejében.

A Microsoft mindenesetre igyekszik minél jobban összedrótozni SkyDrive szolgáltatását saját online és offline megoldásaival. Nemrég jelentették be, hogy a Hotmailben küldött levelek csatolmányait már SkyDrive-ra is feltölthetjük, majd a levelezőszolgáltatáson belül is szerkeszthetjük őket. Ugyanígy a fogadott levelek csatolmányait egy kattintással SkyDrive-mappákba küldhetők és megoszthatók. Az Office eszközök szintén egyre erősebben támaszkodnak az online tárhelyre, és folyamatosan jelennek meg olyan extrák, mint az itt elhelyezett dokumentumok verziókövetése vagy a csoportmunka-eszközök.

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.