A jóval "felhősebb" megközelítésű Windows 8 megjelenése előtt a Microsoft igyekszik rászoktatni az otthoni felhasználókat is a cloud használatára. Természetesen itt is tetten érhető a mondás, miszerint minden szentnek maga felé hajlik a keze...
Főként a SkyDrive cloud-tárhelyre fókuszálva jelentetett meg egy felméréseken alapuló elemzést két Microsoft-szakember
a Windows hivatalos blogjában.
Omar Shanine és
Mike Torres olyan kutatásokra hivatkozva vizsgálták az otthoni felhasználók és a cloud kapcsolatát, amelyeket Microsoft termékek felhasználói között anonim módon végeztek. Az eredmények alapján elmondható, hogy az egyéni felhasználók bizony legtöbbször még csak óvatosan merészkednek a felhőbe - tökéletes lehet tehát az időzítés a "megfogásukra".
Sok felhő, sokféle színben ■ A nemrég megújult, valamint a Hotmail levelezőszolgáltatással is erősebben összedrótozott SkyDrive webes tárhelyszolgáltatás egy még formálódó, de máris erős piacon versenyez. Egyrészt olyan nagyvállalatok és megoldásaik tornyosulnak a pályán, mint az Apple és az iCloud, vagy az Amazon és a Cloud Drive, de akad példa igazán sikeres "kicsikre" is, elég csak a Dropboxra gondolni.
Az elemzés három kategóriára bontja az otthoni felhasználók által is igénybe vett, tárolásra (is) használható felhő alapú megoldásokat, leginkább használati sajátosságaik szerint.
■ Hagyományos fájltárolók: Tulajdonképpen "a felhőbe költöztetett merevlemezek", amelyekre azért másoljuk fel fájljainkat és mappáinkat, hogy távolról is elérhessük ezeket. Ezekben gyakorlatilag változatlanul látható és használható a számítógépeken is megszokott fájl- és mappaszerkezet (pl. SkyDrive, Dropbox).
■ Eszközökhöz kötött felhő-tárolók: Olyan megoldások, ahol közvetlenül nem láthatjuk a fájlokat vagy a mappaszerkezetet, hanem egy adott eszköz használatakor, annak funkcióin keresztül érhetjük el a tartalmakat (pl. iCloud).
■ Alkalmazásokhoz kötött tárolók: Azok a szolgáltatások, ahol a fájltárolás nem az első számú funkció, hanem az alapfunkcióhoz kapcsolódó extra. A lényeg tehát az, hogy ide nem menthetünk szabadon bármilyen fájlt (vagy csak valamilyen trükk segítségével), a tárhely a szolgáltatással létrehozott adatok mentésére szolgál (pl. Google Docs, Evernote).
Az evangelizáció ideje ■ Bár a céges felhasználásban már megkezdődött a cloud térhódítása, főként a távmunkásoknak és a mobil munkavégzést népszerűsítőknek köszönhetően, az otthoni szegmens még csak mostanában ismeri meg a felhő lehetőségeit. A blogbejegyzés adatai szerint a Microsoft felhasználók 22 százaléka tárol fotókat valamilyen online felületen, és mindössze dokumentumaik 1 százalékát osztják meg a weben. Igaz, a felmérés más képet mutatott volna egy Google-felhasználók körében végzett kutatás során, de a lényeg talán mégis pont innen olvasható ki.
Az otthoni felhasználók tipikus példája ugyanis a blogban elemzett típus, aki valamilyen Windows rendszer alatt, hagyományosan a gépre telepített szoftverekkel dolgozik, és saját merevlemezére menti az adatokat. Ez az a jókora tömeg, amelyre szinte rá kell ugrania a felhőszolgáltatóknak, elsőként megmutatva mindenkinek az új technológia előnyeit, és természetesen ezáltal az új területen is magukhoz láncolva őket.
Egy másik megközelítésből a tanulmány a képzettebb felhasználók cloud-szokásait is megvizsgálta. Ezek a "power userek" már többféle felhő alapú megoldást ismernek, és gyakran párhuzamosan használják is ezeket. Az adatok szerint például a Dropbox felhasználók 70 százaléka Google Docsban is dolgozik. A Microsoft megközelítése szerint ez nem feltétlenül jó irány, mivel a különféle cloud alapú szolgáltatások nem feltétlenül működnek együtt mindenben, nagyobb az esélye annak, hogy az ide-oda másolgatás közben elvesznek formázások, sérülnek adatok, vagy épp elveszünk a dokumentumok különféle verzióinak erdejében.
A Microsoft mindenesetre igyekszik minél jobban összedrótozni SkyDrive szolgáltatását saját online és offline megoldásaival. Nemrég jelentették be, hogy a Hotmailben küldött levelek csatolmányait már SkyDrive-ra is feltölthetjük, majd a levelezőszolgáltatáson belül is szerkeszthetjük őket. Ugyanígy a fogadott levelek csatolmányait egy kattintással SkyDrive-mappákba küldhetők és megoszthatók. Az Office eszközök szintén egyre erősebben támaszkodnak az online tárhelyre, és folyamatosan jelennek meg olyan extrák, mint az itt elhelyezett dokumentumok verziókövetése vagy a csoportmunka-eszközök.