Miközben a hazai internetezők bő húsz százaléka még csak nem is hallott a fájlcserélésről, majdnem minden második weben aktív honfitársunk kihasználja a torrentezésben rejlő lehetőséget.

Egy augusztusi, a hazai internetező közösségre nézve reprezentatívnak tekinthető kutatásból kiderült, hogy a megkérdezettek felel rendszeresen vagy eseti jelleggel, de használja a fájlcserélő hálozatokat. A G Data vírusirtócég megbízásából készült kutatás eredményeiből az is látszik, hogy viszonylag alacsony (21 százalék) azok aránya, akik egyáltalán nem hallottak a torrentezésről.



Az adatokat korcsoportok szerint vizsgálva természetesen az látszik, hogy minél fiatalabb az internetező, annál inkább fölénybe kerülnek a fájlcserélésről tudó, illetve azt aktívan használók. Ennek ellenére némileg meglepő, hogy még a legidősebb 50 év feletti csoportban is minden ötödik netező legalább alkalmanként tölt le valamit a torrentoldalakon keresztül.

Tartalom szempontjából egyértelműen a filmek (79 százalék) és a zenei anyagok (62 százalék) keresettek, de jelentős azok aránya is, akik szoftveres igényükre találnak megoldást a fájlcserélő hálózatokkal.

Szürke zóna marad ■ Bár a fájlcserélő hálózatokon nagy arányban kerülnek szerzői jogokkal védett állományok a felhasználókhoz, az illegális letöltést nehezen tudják megakadályozni a kiadók, gyártók és jogvédő szervezetek. Legutóbb tavaly év végén született jelentős döntés az Európai Bíróságon, amely a belgiumi Artisjusnak megfelelő SABAM beadványát elutasítva kimondta, hogy az uniós internetszolgáltatók nem kötelezhetők rá, hogy azonosítsák vagy szűrjék az egyes tartalmak illegális letöltését és megosztását felhasználóik részéről.

A tipikus magyar torrentező alapfokú végzettséggel rendelkező budapesti fiatal férfi, aki filmeket tölt le a fájlcserélő alkalmazások segítségével.
 

Nem vak az...  A vírusirtó cég megbízásából készült kutatásban magától értetődő módon kitértek a torrentezés biztonsági kockázataira is. A válaszokból úgy tűnik, az itthoni felhasználók többsége megbízik a fájlcserélő rendszerekből származó tartalmakban.


A megkérdezett magyar netezők 68 százaléka nyilatkozott úgy, hogy előfordult már vele, hogy a vírusirtója riasztást adott a letöltés során. Ilyenkor azonban sokan figyelmen kívül hagyják a jelzést, és mindenképpen megnyitják a fájlt. Azok egyötöde, akik már találkoztak riasztással, egyenesen úgy gondolja, hogy a gépre telepített védelem minden esetben téved.

„Sokan abban a tévedésben vannak, hogy a vírusirtócégek megegyeztek a többi szoftvergyártóval, és azért adunk riasztást a torrent klienseken érkező fájlokra, hogy gátat szabjunk a legális programok jogszerűtlen használatának. A valóságban azonban a kártevők készítői sűrűn használják a fájlcserélő hálózatokat a vírusok terjesztésére” - fűzte hozzá a kutatási adatokhoz Maulis Csaba, a G Data internetbiztonsági szakértője, aki hangsúlyozza, hogy egyáltalán nem biztonságos megnyitni azokat a fájlokat, melyeket a vírusirtó fertőzöttnek jelez.

A netező magyarok fele nincs képben
Nem kényszeríthetők kémkedésre az uniós internetszolgáltatók
 

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.