Az Android rendszerben összesen 43 helyen találtak a Suntól származó, engedély nélkül terjesztett Java kódokat. A helyzet továbbra sem egyértelmű, de az Oracle jogászai egyre inkább nyeregben érezhetik magukat.
Az Oracle
a Sun Microsystems jó másfél évvel ezelőtti felvásárlásával a cég Java szoftverfejlesztői technológiájához is hozzájutott. A vállalat tavaly augusztusban
nyújtott be keresetet a Google ellen, lényegében azt kifogásolva, hogy az Android mobil operációs rendszerében a Java-kompatibilis Dalvik virtuális gép szabadalmakat sért a Java nyelvű forrásból fordított kódok futtatásával. A per most új irányt vehet, miután engedély nélkül terjesztett kódokat találtak az Android tesztváltozataiban.
Újabb adu az Oracle kezében ■ A szoftverszabadalmak ellen küzdő
NoSoftwarePatents kezdeményezés elindítója,
Florian Müller blogján tette közzé felfedezéseit, melyeket az Android vizsgálata során tett. Müller 37 olyan forrásfájlt talált a rendszerben, amit a Sun a "PROPRIETARY / CONFIDENTIAL" és a "DO NOT DISTRIBUTE" megjegyzéssel látott el, ezen kívül felhívja rá a figyelmet, hogy a Froyo és a Gingerbread legalább 6 fájlja visszafordított, majd az Apache nyílt licenc alatt engedély nélkül terjesztett Java 2 SE állománynak tűnik.
Mivel minden esetben tesztfájlokról van szó, amelyek nem feltétlenül kötnek ki a boltokba kerülő okostelefonokon, a Google első ránézésre nem sértette meg az Oracle szellemi tulajdonát. Jogi szempontból azonban csak az számít, hogy a fájlok másolása és terjesztése az Oracle engedélyével történt-e, ami viszont elég valószínűtlen. Az Oracle - illetve annak idején a Sun - a
GPL licenc alatt nyitotta meg a Java forrását, lehetővé téve, hogy a rá épülő művek szabadon terjeszthetők és módosíthatók legyenek, a terjesztés és a módosítások azonban szintén GPL licenc alatt kell, hogy megjelenjenek.
Vérszagra gyűlnek ■ Úgy tűnik, az Oracle elszánta magát, hogy az utolsó fillért is kifacsarja az Androidból, ami máskülönben nem jelent konkurenciát a vállalat egyik termékének sem. A Sun felvásárlása azonban az Oracle-nek
több mint 7 milliárd dollárjába került, és a Java technológia volt az egyik legértékesebb hozadéka, így nem meglepő, hogy a cég nem hagyja veszni a talált pénzként értékelhető kártérítéseket.
A Google esetében - amennyiben a bíróság is úgy gondolja - nem kis összegről lesz szó, ráadásul az sem életszerűtlen, hogy az androidos készülékeket gyártó vállalatok licencdíjat lesznek kénytelenek fizetni az Oracle-nek. Ez utóbbi nagy hatással lehet az egész iparágra nézve, bár
Steve Ballmer már tavaly ősszel megmondta:
az Android rendszer a látszat ellenére nem ingyenes. Persze akkor még csak a Microsoftnak fizetendő szabadalmi díjakra célzott.