Az Android rendszerben összesen 43 helyen találtak a Suntól származó, engedély nélkül terjesztett Java kódokat. A helyzet továbbra sem egyértelmű, de az Oracle jogászai egyre inkább nyeregben érezhetik magukat.
Az Oracle a Sun Microsystems jó másfél évvel ezelőtti felvásárlásával a cég Java szoftverfejlesztői technológiájához is hozzájutott. A vállalat tavaly augusztusban nyújtott be keresetet a Google ellen, lényegében azt kifogásolva, hogy az Android mobil operációs rendszerében a Java-kompatibilis Dalvik virtuális gép szabadalmakat sért a Java nyelvű forrásból fordított kódok futtatásával. A per most új irányt vehet, miután engedély nélkül terjesztett kódokat találtak az Android tesztváltozataiban.

Újabb adu az Oracle kezében A szoftverszabadalmak ellen küzdő NoSoftwarePatents kezdeményezés elindítója, Florian Müller blogján tette közzé felfedezéseit, melyeket az Android vizsgálata során tett. Müller 37 olyan forrásfájlt talált a rendszerben, amit a Sun a "PROPRIETARY / CONFIDENTIAL" és a "DO NOT DISTRIBUTE" megjegyzéssel látott el, ezen kívül felhívja rá a figyelmet, hogy a Froyo és a Gingerbread legalább 6 fájlja visszafordított, majd az Apache nyílt licenc alatt engedély nélkül terjesztett Java 2 SE állománynak tűnik.

Mivel minden esetben tesztfájlokról van szó, amelyek nem feltétlenül kötnek ki a boltokba kerülő okostelefonokon, a Google első ránézésre nem sértette meg az Oracle szellemi tulajdonát. Jogi szempontból azonban csak az számít, hogy a fájlok másolása és terjesztése az Oracle engedélyével történt-e, ami viszont elég valószínűtlen. Az Oracle - illetve annak idején a Sun - a GPL licenc alatt nyitotta meg a Java forrását, lehetővé téve, hogy a rá épülő művek szabadon terjeszthetők és módosíthatók legyenek, a terjesztés és a módosítások azonban szintén GPL licenc alatt kell, hogy megjelenjenek.

Viharfelhőben jelent meg az új OpenOffice
25 milliárdos üzletté nőnek a mobil alkalmazások

Vérszagra gyűlnek Úgy tűnik, az Oracle elszánta magát, hogy az utolsó fillért is kifacsarja az Androidból, ami máskülönben nem jelent konkurenciát a vállalat egyik termékének sem. A Sun felvásárlása azonban az Oracle-nek több mint 7 milliárd dollárjába került, és a Java technológia volt az egyik legértékesebb hozadéka, így nem meglepő, hogy a cég nem hagyja veszni a talált pénzként értékelhető kártérítéseket.

A Google esetében - amennyiben a bíróság is úgy gondolja - nem kis összegről lesz szó, ráadásul az sem életszerűtlen, hogy az androidos készülékeket gyártó vállalatok licencdíjat lesznek kénytelenek fizetni az Oracle-nek. Ez utóbbi nagy hatással lehet az egész iparágra nézve, bár Steve Ballmer már tavaly ősszel megmondta: az Android rendszer a látszat ellenére nem ingyenes. Persze akkor még csak a Microsoftnak fizetendő szabadalmi díjakra célzott.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.