A Sun idei bekebelezése mellett összesen 65 vállalatot vett az Oracle az elmúlt néhány évben. Friss negyedéves jelentésük azt igazolja, hogy a nagy étvágy nem társult gyomorrontással: minden területen lendületesen növekedett az informatika egyik legjelentősebb óriása.

A világ második legnagyobb szoftvercége az utóbbi éveket annak a célnak szentelte, hogy globális IT szállítóvá váljon. Ehhez Larry Ellison alapító-vezérigazgató első látásra meglehetősen egyszerű stratégiát választott: kis túlzással minden informatikai céget felvásárolt, ami az útjába került.

Elképesztő költekezés 2005-től mostanáig összesen több mint 42 milliárd dollár értékben, egészen pontosan 65 darab vállalat került az Oracle birtokába. (Az összeg durván a magyar GDP harmadával egyenlő.) Ezek közül a legnagyobb visszhangot kapó, egyben kétségtelenül a legjelentősebb a Sun Microsystems hardvergyártó megvásárlása volt. Az idén lezárt akvizícióval immár stabil harmadik lábat növesztett Ellison cége, hiszen a szoftverek és a szolgáltatások mellett többek között szerverekkel és tároló megoldásokkal bővült a termékpaletta.

Visszatérve a látszólagos egyszerűségre: ez a fajta üzleti stratégia ugyan gyors és látványos eredményeket hozhat, de a termékek, a munkatársak és például a különböző vállalati kultúrák összefésülésében óriási kockázatok vannak. Ha nincs átgondolva és megfelelően levezényelve egy-egy akvizíció (65-ről nem is beszélve…), akkor bizony előfordulhat, hogy csúfos kudarc lesz az összeolvadásból.

Termőre fordult Az elmúlt negyedévek pénzügyi eredményeiből azonban az látszik, hogy az Oracle-nél megfelelően kezelték a fenti kockázatokat. A Sun integrálását követő első teljes negyedév például kiváló számokat hozott, de a most nyilvánosságra került, november végén zárult második pénzügyi negyedévre sem lehet sok panasz.

Az elemzők az egyszeri tételekkel korrigált részvényenkénti profitot 47 centes szintre várták, ám ennél is sikerült közel 10 százalékkal többet, mintegy 51 centet elérni. Ennél is biztatóbb azonban az, hogy a jövőbeli bevételek szempontjából kulcsfontosságú új szoftverértékesítések 21 százalékkal haladták meg a tavalyi eredményeket. Mindeközben a Sun egykori termékeit csoportosító hardveres részleg bruttó profitrátája 53 százalékra nőtt.

Oracle OpenWorld: szolgáltatásként is kínálják a Fusiont
Durván drágult a MySQL támogatása
Sikeresen integrálta a Sunt az Oracle

Az Oracle a jövőre nézve is optimista. A következő negyedévre bő 30 százalékos bevétel-növekedést és a friss licenceladások további kétszámjegyű expanzióját várják. A cég részvényei az elmúlt öt év során több mint megkétszerezték értéküket, miközben az iparági átlag mindössze 18 százalékos növekedést tud felmutatni.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.