Az új adatbázis, Exadata adatbázisgépek és felhőszolgáltatások első napi bejelentése mellett a Nokiával való megállapodásra számítanak az Oracle OpenWorld konferenciáján.
Az Oracle már a San Franciscó-i OpenWorld konferencia legelső napján lényeges újdonságokat jelentett be. Ilyen a Database 12c, vagyis a gyártó adatbázisának legfrissebb kiadása, amely nevében is hordozza a számítási felhőre (cloud) utaló kezdőbetűt, és a vállalat vezérigazgatója, Larry Ellison szerint a világ első "több bérlős" megoldása lesz. Ennek fontos jellemzője, hogy komoly megtakarítást ígér a hardverbeszerzések terén, miközben hozzájárulhat a hatékonyság növeléséhez.

Minden a memória  A Database 12c különálló, egymástól szeparált adatbázisokat kapcsol be egy közös, egységes környezetet biztosító konténerbe. Ellison nagy hibának nevezte, hogy ugyanezt a jelenleg elérhető termékek az alkalmazásrétegben oldják meg, ami nem teszi lehetővé bizonyos lekérdezések vagy biztonsági funkciók megfelelő működését. A tervezett béta programot, illetve a jövőre piacra kerülő termék licencelését tekintve egyelőre nem árultak el részleteket.

A konferencián bemutatkozó az Exadata X3 rendszerekkel az Oracle jelentős sebességnövekedést és fogyasztáscsökkenést, illetve olcsóbb konfigurációkat biztosít az előző, második generációs adatbázis-gépekhez képest. Ellison a vállalat felhőjének hardveres megvalósulásáról beszélt, kiemelve, hogy a 4 terabájtnyi DRAM-mal és 22 terabájtos flash gyorsítótárral dolgozó Exadata szempontjából a lemezes meghajtók túlhaladottá váltak, és csak az archivált információ tárolására szolgálnak.

Fejlődik a felhő is  Az Oracle vezérigazgatója az új Exadata kapcsán nem hagyta ki, hogy nekiessen az SAP rivális HANA technológiájának. Bár a vállalat korábban beharangozott infrastruktúra-szolgáltatása is most debütált, ami működő szoftver- és platformszolgáltatásához csatlakozva az Amazon Web Services közvetlen konkurenciájává emeli az Oracle-t, az AWS egyelőre megúszta az elmaradhatatlan kritikát, de Ellison az Amazont cége legfontosabb versenytársának nevezte.

A publikus felhő mellett elindul az ugyanolyan infrastrukturális és szoftveres alapokon, de a tűzfal belső oldalán működő Oracle Private Cloud is, amely a nyilvános cloud és a Fusion Applications mellett a gyártó hagyományos, helyben telepített programjait (PeopleSoft, Siebel, E-Business Suite) is képes futtatni. A Private Cloud ugyancsak a használattal arányos, havi díjas megoldás, amelynek eszközeit az Oracle birtokolja és menedzseli.

Itt sem kell a Google térképe  A Wall Street Journal szerint az OpenWorld későbbi bejelentései között lesz, hogy a Microsoft, az Amazon vagy a Groupon után az Oracle is a Nokia térképszolgáltatásait választotta, ami a vállalati piacon keresztül új felhasználói réteghez juttatja el a finnek technológiáját. Bár a megállapodás korántsem lesz a Nokia legjövedelmezőbb partnersége, jól mutatja, hogy mennyire széleskörűvé vált a kereslet a helyalapú szolgáltatások iránt.

A pangó hazai piacon sem torpant meg az SAP
Paródiának is rossz az Apple térképe

A Nokia a Navteq 2007-es, 8 milliárd dolláros felvásárlása óta rengeteg forrást áldozott Location & Commerce divíziójának fejlesztésére, ami az előző évet már 1,2 milliárdos bevétellel zárta. Bár ez még mindig csak töredéke a vállalat összes eredményének, az üzletágnak stratégiai jelentőséget tulajdonítanak, és kétszáz országot lefedő lokációs szolgáltatásaikkal bizonyos szegmensekben piacvezetőnek számítanak.

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.