A londoni székhelyű ZenithOptimedia médiavásárló cég adatai szerint az idei „meglepően erős” 4,9 százalékos növekedést jövőre hasonló mértékű, 4,6 százalékos bővülés követi majd a teljes reklámköltések tekintetében.
A médiapiacot nem költési, hanem bevételi oldalról figyelő Magna Gobal adatai kicsit eltérőek ettől, de a trend tökéletesen megegyezik. Ők az idei 6,9 százalékos expanzió után 2011-ben további 5,4 százalékos bővülést várnak.
Az internet és Kína a nyerő ■ A ZenithOptimedia számai szerint az internetes reklámozás háromszor jobban nő, mint a teljes piac. Régiós szinten Kína teljesít kiemelkedően. Várhatóan jövőre már az USA és Japán után nem Németország, hanem a távol-keleti nagyhatalom lesz a legnagyobb médiapiac.
Világszinten a teljes piaci torta a növekedés ellenére sem éri el a 2008-as rekordszintet jövőre. Ezt várhatóan 2012-ben éri majd el a fokozatosan magára találó szegmens. A londoni cég elemzésében azért a növekedéssel kapcsolatos kockázati tényezőként megemlíti a fejlett országok magas eladósodottsági szintjét, az Egyesült Államok gyenge munkaerőpiaci mutatóit és az eurozónával kapcsolatos bizonytalanságot.
450 milliárdos torta ■ Számszerűleg idén közel 450 milliárd dollárra becsülik a teljes reklámköltést, ami 2012-ben és 2013-ban várhatóan bő 5 százalékkal tud majd növekedni. A teljes költésből idén 14 százalékot kihasító internet három év múlva már valószínűleg 18 százalékot tud megszerezni. Ezzel pedig átveszi a második helyet a lassan, de biztosan visszaszoruló nyomtatott kiadványoktól. Az első számú médiafelület továbbra is egyértelműen a tévé marad: 41 százalékos idei részesedését várhatóan még egy százalékkal növelni is tudja 2013-ig.
Kínában az elkövetkező két évben másfélszeresére nő majd a reklámköltés, ezzel ahogy említettük, az óvatos nyitás politikáját követő kommunista ország megelőzi a német gazdaságot, és felkerül a dobogóra.
Itthon is jó évek jöhetnek ■ További nyertesek között lehet említeni a latin-amerikai régiót, ahol 26 százalékos bővülést prognosztizálnak három év alatt, ám ezt is meghaladja Közép- és Kelet-Európa várt 31 százalékos növekedése. Mindeközben Észak-Amerika csak 9, Japán pedig mindössze 5 százalékkal tudja majd meghaladni az idei eredményeket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak