Michael Dell múlt pénteken, a San Franciscó-i Citrix Synergy felhasználói konferencia nyitóelőadásában vázolta a mobilitással kapcsolatos jövőképét. Ennek talán legfontosabb megállapítása, hogy nem az eszközök, hanem az adatok konvergálnak. Vagyis ahelyett, hogy egyre kevesebb eszközzel próbálnánk meg elérni egyre többféle adatot, ennek éppen az ellenkezője történik: újabb és újabb, specializált készülékekkel kapcsolódunk ugyanahhoz az adathalmazhoz. Michael Dell szerint korántsem egyértelmű, hogy egyik eszköz átveheti-e a másik szerepét, mivel a különféle felhasználási módok (hordozhatóság, tatalomfogyasztás vagy -előállítás stb.) alapján mindegyik felülmúlja a valamiben másikat.
Ennek látszólag ellentmond, hogy az elmúlt két évben körülbelül negyedmilliárd okostelefon talált gazdára világszerte, és felhasználóik gyakran már rajtuk keresztül végzik a hagyományos PC-s feladatokat, mint például a levelezés vagy a szövegszerkesztés. Dell mégis úgy gondolja, hogy ez éppen a fentieket támasztja alá, amit az újkeletű iPad-mánia még jobban megerősít. Az ilyen eszközök körül jelentős alkalmazás-infrastruktúra fejlődik ki, ami új felhasználási módokat és igényeket generál, nem pedig létező megoldásokat helyettesít.
Már megint a virtualizáció | Mivel a Citrix konferenciájáról van szó, nem meglepő, hogy ezen a ponton kerül képbe a desktop virtualizáció, vagyis a felhasználó számítógépes környezetének elkülönítése az azt futtató hardvertől. Az amerikai PC World beszámolója szerint az előadás során felbukkant egy megjelenés előtt álló Streak táblagép, amelyen a Citrix megoldásával több asztali környezetből válogathatott, nem beszélve a natív Android- és közösségimédia-alkalmazásokról. A múlt csütörtökön bejelentett XenClient hypervisor-technológia ugyancsak elérhető lesz a Latitude laptopokhoz és az OptiPlex asztali gépekhez.
"Amikor felmerül a virtualizáció kérdése, egyesek azt mondják: ti a Dellnél PC-s srácok vagytok, nektek ez nem kell" - fogalmazott keynote előadásában a Dell vezetője. "Ám ha olyasmiről van szó, ami komoly értéket jelent az ügyfeleknek, akkor azzal igen kockázatos dolog szembe menni. Úgyhogy szerver- vagy kliensvirtualizáció, mindegyiknek állunk elébe." A rendezvényen egyébként a Citrixszel szoros kapcsolatot ápoló Microsoft is jelen volt, és a szoftvercég ugyancsak osztja a Dell várakozásait. Ezek szerint a desktop virtualizáció egyre csábatóbb megoldás lesz a felhasználók szemében, hiszen a virtuális desktop infrastruktúra (VDI) vagy az alkalmazás-virtualizáció számos kérdésre adhat választ, a biztonságtól kezdve a teljesítmény-javításon keresztül a nyomtatási problémákig.
A Dell mindezzel együtt csökkenti PC-modelljeinek számát, egyesítve az otthoni és KKV felhasználóknak szánt kínálatot. Ugyanakkor a többféle eszközről és többféle felhasználásról szóló jövőkép szerint nemsokára két táblagéppel és több, Windowst vagy Androidot futtató okostelefonnal bővíti palettáját. Abban persze sokan kételkednek, hogy Citrix virtualizáció ide vagy oda, egy androidos Dell telefon versenybe szállhat-e az iPhone-okkal és a BlackBerry-kkel.
Az biztos, hogy a svájci bicska mintájára működő okostelefonok, akármennyire is hasznos jószágok, a célhardverek szerepét egyelőre semmiképpen sem vehetik át. Azonban éppen Michael Dell volt, aki a kilencvenes évek végén azt javasolta a hullámvölgyben lévő Apple-nek, hogy csukja be a boltot, és adja vissza a pénzüket a részvényeseknek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak