A hazai vállalkozások már fontosabbnak érzik az üzleti károk megelőzését és az üzletfolytonosság megtartását a biztonsági megoldások használatakor, mint önmagában az iparági és törvényi előírások teljesítését.
A Novell Magyarország kétszáz hazai IT-biztonsági szakértőt kérdezett meg arról, hogy milyen megfelelőségi (compliance) előírások vonatkoznak rájuk, ezek teljesítéséhez milyen informatikai megoldásokat használnak, és milyen projekteket terveznek a jövőben. A tavaly szeptember és november között végzett felmérés válaszadói az informatikai, pénzügyi, telekommunikációs szektor, illetve a kormányzati és oktatási intézmények döntéshozói, informatikai biztonsági tanácsadói, auditorai és informatikusai közül kerültek ki.

Ha egyszer kötelező... A válaszadók 55 százalékára vonatkozott valamilyen megfelelőségi vagy törvényi előírás, bár ez a szám valószínűleg magasabb, mint más iparágak esetében. Az előírások közül a leggyakoribb a hitel- és pénzintézeti törvény (41 százalék), illetve a hazai pénzintézetekre vonatkozó PSZÁF előírások (30 százalék), de a szervezetek jelentős részénél külföldön jegyzett követelményrendszerek (SOX, Basel II. stb.) is megjelennek.

A megfelelőségi kötelezettségek miatt tízből hét válaszadó használ hozzáférés-felügyeleti, illetve jogosultság- és személyazonosság-kezelő megoldást, de nagyobb részük rendelkezik a naplóállományok tárolására és elemzésére szolgáló eszközzel, valamint a rendszergazdai tevékenység naplózására alkalmas megoldással. A megkérdezettek majdnem fele jelszó-felügyeleti megoldásokat is bevezetett.

Azok, akik a megfelelőségi követelmények teljesítéséhez azonosságkezelő és hozzáférésfelügyeleti megoldásokat alkalmaznak, kétharmad részben úgy látják, hogy ezáltal biztonságosabbá vált a szervezet informatikai rendszere. Ugyanígy a logelemző szoftverek kapcsán tízből négyen az IT-üzemeltetés hatékonyságának növekedéséről számolhatnak be, és gyanilyen arányban jelezték, hogy az eszközzel könnyebben nyomon követhető a nagyvállalati környezetben gyakran előforduló biztonsági incidensek elemzése.

A hazai piac növekvő érettségére utal, hogy a biztonsági megoldások használatát a megkérdezettek 35 százaléka szerint az üzleti károk megelőzése, 29 százalékuk pedig az üzletfolytonosság megtartása miatt tartja fontosnak, míg az iparági és törvényi előírások teljesítését ennél kevesebben, 21 százalékban tartották egy-egy IT-biztonsági beruházás legfontosabb eredményének.

A megfelelőségben nincs válság Hargitai Zsolt, a Novell Magyarország üzletfejlesztési vezetője a felmérés kapcsán elmondta: tapasztalataik szerint a megfelelőségi követelmények teljesítése a jelenlegi gazdasági helyzetben is az IT-biztonsági piac egyik fő hajtóereje. A megfelelőség a személyazonosság-kezelési és hozzáférésfelügyeleti (IAM) megoldások bevezetésének egyik fő oka, a korábban tervezett IAM beruházások pedig a jövőben is nagy valószínűséggel megvalósulnak.

PCI DSS - biztonság a bankkártyák világában
5 tipp a számítási felhők felhasználásához

A felmérés alapján a megkérdezett vállalatok több mint felére vonatkozik valamilyen megfelelőségi vagy törvényi előírás, a számokból pedig kiderül, hogy ezek teljesítésére átlagosan három különböző terméket is kell(ene) használniuk. Bár a megfelelőséggel kapcsolatos projektek általában szigorú határidőkhöz vannak kötve, Hargitai Zsolt szerint egyértelműen látszik, hogy a kötelezettségek teljesítésén túl a válallatok nagy része egyéb előnyökre is számíthat egy-egy ilyen irányú beruházástól.

Vészfékezésre kényszerülhet a Microsoft az MI-adatközponti fejlesztésekben

A társaság meghatározó hajtóerőt képvisel az adatközpontok globális terjeszkedésében, ezért legújabb lépései figyelmeztetésként szolgálhatnak a mesterségesintelligencia-iparág egészére nézve.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.