Nem kevés cikk foglalkozott eddig az iPad-del, és az előzetesek alapján a lehető legszélesebb skálán mozgott a táblagép megítélése. A mostani tesztekből viszont az látszik, hogy bizony más érzés a gyakorlatban is megtapasztalni, milyen érzés az iPad használata, mik azok a területek, amikben tényleg valami fontos újítást jelent ez a tablet. Ezek után úgy tűnik, talán tényleg valami nagy változás elindítója lehet az újonnan megjelent készülék, és nem volt túlzás az előzetes őrület.
Szétváló egyedfejlődés | Az egyik tesztelő blogjában érdekes hasonlattal él az iPad által okozott jövővel kapcsolatban. Szerinte olyasféle módon válik szét a személyi számítógépek világa, mintha az őskorban az előemberből kétfajta modern embertípus alakult volna ki. Az iPad-et kézbe véve ugyanis az derül ki, hogy a személyi számítástechnika bizony erősen különválhat egy általános fogyasztói szintre és egy profi felhasználói oldalra, amelyek manapság még erősen összefolynak az otthoni PC-ken és notebookokon.
Nézzük csak meg, mire használja a számítógépet egy teljesen átlagos ember: interneten keresgél, e-mailezik, multimédiás alkalmazásokat futtat, esetleg valamilyen nagyon egyszerű játékkal üti el az időt. Ezek mind olyan dolgok, amiket alapvetően még egy 80 éves nagymama is szívesen megtenne, ám eddig ehhez egy olyan eszközt - PC-t, notebookot, vagy képességeiben limitált, ám felhasználási módját tekintve ugyanolyan netbookot - kellett ehhez igénybe vennie, amely elijesztette.
Egy számítástechnikához nem feltétlenül értő felhasználó ugyanis nem akar olyan fogalmakat megtanulni, mint a bootolás, a multitasking, a start menü vagy a virtuális magánhálózat. Nem akar percekig várni a gép bekapcsolására, nem érdeklik a taskbaron villogó biztonsági figyelmeztetések, nem szeretne fájlkezelőket vagy épp böngészőbe való plugineket telepíteni. Az iPad pedig tökéletes megoldás minderre: közel hozza az eddig idegenkedőkhöz az internetet, az e-mailezést, az e-újságokat, az egyszerű és hatékony otthoni szövegszerkesztést vagy táblázatkezelést.
Új vadászterületek | Éppen ezért egy olyan piaci robbanást indíthat el, amire talán eddig senki sem gondolt a PC-k világában, ahol eddig a gyártók azon versenyeztek, hogy a már meghódított felhasználók közül ki mennyit tud elhódítani a másik gyártó elől. Az iPad azonban nem (csak) ezen a piacon versenyez. Megmutatja, hogy a világ népességében van még egy hatalmas, eddig kiaknázatlan terület, akiknek PC-t és notebookot nem lehetett eladni, ám itt van az az eszköz, amire mintha rá lenne írva: "ezzel te is hozzáférsz azokhoz a dolgokhoz, amihez a számítógép-használók, de mégis egyszerű, nem kell tőle félni, neked való".
A tesztek tanúsága szerint például hamarosan akár teljesen lehúzhatja a rolót az eddig sem túlzottan fényeskedő netbook piac. Ha visszaemlékszünk, a mininoteszeket is ezzel a szlogennel kezdték árulni - egyszerű, pici, ultrahordozható. Ám mégsem értek célt vele, hiszen a felépítése, kezelése ugyanolyan, mint egy notebooké, pont a megcélzott szegmenst nem sikerült meggyőzni, inkább az otthoni gép vagy notebook mellé választották páran második, "utazó" alternatívaként. Az iPad, illetve utódai azonban erre a funkcióra is sokkal inkább alkalmasak.
Természetesen ez a sok örömóda nem jelenti azt, hogy az iPad maga lesz a történelem - ez minden újító eszköz vagy technológia esetében ugyanígy működik, először megszületik egy prototípus, amely meghonosítja az új koncepciót, majd az utódok, klónok, és persze az eredeti gyártó továbbfejlesztett termékei lesznek azok, amelyek igazán elterjednek. Így volt ez az iPodok, iPhone-ok esetében is, de akár az emlegetett netbookok terén sem a legelső, szinte használhatatlan modellek terjedtek el, hanem a finomított funkcionalitású követők. Az iPad számára is látszik a jövő, a 3G támogatás, az univerzálisabb csatolófelületek és sok egyéb, ma még hiányzó vagy nem teljesen kidolgozott funkció képében, de úgy tűnik, a forradalom elindult - a zászlóvivő mögé már elkezdtek sorakozni az iPad sikerén felbuzduló további gyártók (akik közül többen már az Apple előtt fejlesztettek tableteket, ám most az iPad farvizén állhatnak be a sorba). Úgy tűnik, teljesen más világból nézzük majd a mostani időszakot, ha pár év múlva visszaolvassuk ezt a cikket (például egy tableten).
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak