Az Apple iPadje még meg sem telepedett a boltok polcain, máris tabletbejelentésektől hangos a piac.

Az Apple termékeit lehet kritizálni vagy akár imádni is, lehordani őket sznobizmusra vagy túlárazásra hivatkozva, vagy isteníteni a divatdiktátor szerepet és az egyediséget. Az viszont mindenképpen egyértelmű, hogy ha az Apple fejleszt vagy bejelent valamit, az hatással lesz a teljes piacra.

Szakértői szemmel | A mobil eszközökben népszerű chip-architektúráért felelős brit ARM jóslatai szerint az iPad egy régi-új piaci szegmenst ráz fel hamarosan. Mivel a vállalat igen részletesen és széles körűen látja át a mobilpiacot, gyakorlatilag biztosak lehetünk a jóslatban: nemsokára ultramobil, multimédiás táblagépek árasztják el a világot.

Az ARM képviseletében Roy Chen, a vállalat partnerkapcsolatokért felelős menedzsere nyilatkozott, méghozzá azért, mert a tajpeji Computexszel kapcsolatban hatalmas érdeklődést tapasztalnak a témában. Chen szerint szinte letámadták őket azon gyártópartnerek, akik ARM-alapú táblagépeket szeretnének piacra dobni, hogy az expón még nagyobb helyet béreljenek standjuknak, és szorítsanak helyet az új tableteknek.

Kézzel fogható | Az ARM szóvivője két készüléket már be is mutatott, de elmondása szerint legalább ötven olyan tablet jelenik meg az idei évben, amelyben ARM-architektúrájú chipek dolgoznak. A legrészletesebben elemzett modell a Compal készüléke volt: a Google Android operációs rendszerrel ellátott tabletben NVIDIA Tegra 2 processzor található, kijelzője 7 hüvelykes, és képes HD felbontású videók kezelésére is, melyeket HDMI portján keresztül külső eszközökön is megjelenít. A későbbiekben 10,1 hüvelykes modell is napvilágot lát majd, és a Compal mindkettőből kínál majd az Android mellett mobil Windows alapú változatokat is.

A másik bemutatott tablet egy jóval kisebb eszköz volt, Armadillo néven, gyengébb funkcionalitással, ám még inkább a hordozhatóságra fektetett hangsúllyal.

Köpönyegforgatás | Az Apple divatdiktátor szerepe itt is tetten érhető, hiszen a most bejelentettekhez hasonló specifikációjú tableteket eddig is bemutattak a gyártók. Az MSI és az ASUS is bejelentette már saját táblagépeit, a HP pedig már a januárban megrendezett CES-en bemutatott egy olyan modellt, amely "hagyományos" x86 alapú processzorral működött, operációs rendszere pedig Windows 7 volt. Csak hát... akkor még gyakorlatilag semmilyen értékelhető visszhangja nem volt a bemutatónak, sem szakmai, sem vásárlói oldalról.

Az elemzők egyelőre kivárnak az esélylatolgatással - tény ugyanis, hogy az Apple alaposan felkavarta a táblagépek állóvizét, ám a szakma és a vásárlók is erősen kritizálják a hiányzó funkciókat, például a 3G hiányát. Az, hogy tucatnyi vagy még annál is több gyártó most nekilendült és tableteket tervez (illetve nekiáll az iPad bejelentése előtt kifejlesztett tabletjei újramarketingelésének), még nem jelenti azt, hogy a felhasználóknak valóban szükségük van ilyen eszközökre. Volt már példa rá, hogy gyors, kínálati divat ellenére a felvevőpiac gyengén vagy egyáltalán nem reagált.

A szakértők szinte egyöntetű véleménye szerint a siker azon múlik, hogy az újonnan érkező tabletek pótolni tudják-e az iPad hiányosságait, és maga az Apple is képes-e egy olyan második generációs táblagép gyors megalkotására, amely funkcionalitásában már kibővül a piaci igényekben megfogalmazottakkal.

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.