Tovább koncentrálódhat a hazai távközlési piac, miután az Invitel felvásárolja a negyedik legnagyobb hazai kábelszolgáltató FiberNetet; a hálózat harmadát a UPC kaphatja meg a hatósági jóváhagyás után.
Az Invitel Holding S/A pénteken New Yorkban bejelentette, hogy leányvállalata, a Magyar Telecom B.V. megállapodást írt alá a Fibernet Kommunikációs Zrt. tulajdonosa, a Fibernet Tanácsadó Kft. teljes törzstőkéjének megvételéről. Ezt követően a UPC Magyarország Kft. szombaton közleményt adott ki, miszerint megállapodott a Magyar Telecom B.V.-vel, hogy megvásárolja a Fibernet Kommunikációs Zrt. kábeltelevíziós hálózatainak nagyjából egyharmadát.

Utóbbira azért van szükség, mivel a Gazdasági Versenyhivatal nem engedélyezi, hogy egy szolgáltató rendelkezzen az adott ügyfél számára elérhető kábeles és rézhálózaton nyújtott szolgáltatással. Az Invitel tehát azokon a területeken adta tovább a megszerzett kábelhálózatot a UPC-nek, ahol hagyományos telefonszolgáltatóként jelen volt eddig is.

Mindkét tranzakció egyidejű lezárásához - amely várhatóan 2011 első negyedévében történik majd meg - bizonyos feltételek teljesülése, többek között a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyása is szükséges - derül ki a közleményekből. A tranzakciók értékét nem hozták nyilvánosságra.

Magyarországi műsorterjesztési piac

A magyarországi műsorterjesztési piac szereplői. A képre kattintva a grafikon nagy méretben is megtekinthető! (Forrás: NMHH televíziós gyorsjelentés 2010. szeptember)

Koncentrálódik a lakossági piac A FiberNet a negyedik legnagyobb kábelkommunikációs szolgáltató Magyarországon (a UPC, a T-Home és a DIGI után - ld. a fenti grafikont), amely több mint 150 ezer háztartás számára nyújt kábeltelevíziós, szélessávú internet és telefonszolgáltatásokat. A cég 1999 végén lépett be a hazai kábelpiaci versenybe, fő tulajdonosa ebben az időszakban az angliai székhelyű Argus Capital International volt. A szolgáltató főként a működő kábelrendszerek megvásárlásával igyekezett minél szélesebb piaci pozícióra szert tenni, de új hálózatok építésébe is kezdtek. 2004 végén a Warburg Pincus globális magántőke társaság többségi tulajdont szerzett a vállalatban.

A FiberNet szolgáltatási területei

Milliós ügyfélbázis - Nagyon örülünk a lehetőségnek, hogy további befektetéseket hajthatunk végre Magyarországon, amelyhez a nemrég eladott nemzetközi üzletágunkból származó bevétel egy részét hasznájuk fel. A FiberNet akvizíciója révén az Invitel jelentősen növelheti jelenlétét a lakossági távközlési piacon - nyilatkozott a felvásárlás kapcsán Martin Lea, az Invitel Holding elnök-vezérigazgatója. Az Invitel október 7-én jelentette be, hogy lezárta a nemzetközi nagykereskedelmi üzletágának eladását, amelyet a Türk Telekom vásárolt meg 221 millió euróért.

Az Invitel jelenleg több mint 850 ezer lakossági előfizetőt és több mint 60 ezer üzleti ügyfelet lát el tele- és infokommunikációs szolgáltatásokkal Magyarországon mind a kiskereskedelmi, mind a nagykereskedelmi piacokon; a felvásárlás következtében tehát az Invitel ügyfeleinek látszáma megközelítheti az egymilliót.

"Az új tulajdonos, annak szakmai tapasztalata közép és hosszú távon a FiberNet működése szempontjából kiegyensúlyozott, pozitív környezetet teremt, melynek előnyös hatásait előfizetőink élvezik majd. A FiberNet napi működésére a hamarosan bekövetkező tulajdonosváltozás egyelőre nincs lényeges hatással" - nyugtatta meg a cég ügyfeleit Kerékgyártó György, a FiberNet vezérigazgatója közleményben.

Csillapítanák a különadó hatásait a távközlési szolgáltatók
Luxemburgba szervezik a UPC magyar műholdas üzletágát
DIGI: túlhajszolt terjeszkedés


A UPC is jól jár A vállalat tulajdonában lévő eszközök egyharmadának megvásárlásával a UPC olyan kábelhálózatokhoz jut hozzá, amelyek mintegy 166 ezer további háztartást érnek el és jelenleg mintegy 80 ezer kábeltelevíziós, szélessávú internet és telefon előfizetést szolgálnak ki. A tranzakció révén a UPC által ellátott települések száma lényegesen növekszik, kiterjedve Budapest néhány további kerületére, valamint csaknem 50, főként Pest és Fejér megyében található településre, köztük olyan városokra is, mint Gödöllő, Szentendre, Százhalombatta, Velence és Csongrád.

Betzalel Kenigsztein, a UPC vezérigazgatója a bejelentés kapcsán azt nyilatkozta: “Ez a felvásárlás jól kiegészíti a meglévő szolgáltatási területeinket, országos működésünkhöz még kedvezőbb méretnagyságot és jelentős további növekedési lehetőséget biztosít a számunkra. Eddigi innovatív üzleti stratégiáját folytatva a UPC tovább korszerűsíti majd az új szolgáltatási területeken működő kábelhálózatokat, melyeken saját fejlett digitális kábeltelevíziós és ultragyors újgenerációs szélessávú internet és vezetékes telefonszolgáltatásait vezeti be.”

Az OpenAI kezdi elveszíteni a fonalat a saját szabályai között

A japán Studio Ghibli stílusában generált mémekkel nemcsak a generatív MI és annak fejlesztői gázolnak egyre mélyebbre az ízléstelenségben, hanem az is kiderült, hogy házon belül sem egyértelmű számukra a szerzői jogok kezelése.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.