Ezen a héten az informatikai piac kíváncsian figyeli, mit diktál az Intel 2011-re. Az Intel Developer Forumon új processzor-mikroarchitektúra mutatkozott be, amely a mobil eszközöktől az asztali gépekig minden fronton támad.
San Francisco ezen a héten ad otthont az Intel éves fejlesztői összejövetelének. Az idei IDF keretében új bejelentések, és még újabb tervek hangzottak el. Paul Otellini, a processzorgyártó elnök-vezérigazgatója megnyitójában utalt a most bejelentett Sandy Bridge architektúrára, de már a jövőre nézve is nagy terveket jelentett be: a most használatos, 32 nanométeres gyártási eljárásról 2011-ben váltanak, jövőre a boltokba kerül az első 22 nanométeres technológiával előállított lapka.

Magabiztosan a piac előtt | Otellini beszédében többször kiemelte, hogy a jövőre sorozatgyártásra kerülő processzor prototípusain már dolgoznak az Intel gyáraiban, így továbbra is a processzorpiac útmutatójának számítanak. Az elnök szerint az Intel legfontosabb vezérelve immár az interoperabilitás: az újfajta informatikai eszközök megjelenésével fontos, hogy ezek minél hatékonyabban és könnyebben együttműködjenek, és eltűnjenek a határok asztali PC-k és mobil eszközök között.

"Folyamatosan változik a fejlesztéseink fő iránya" - mondta Otellini. "Tíz éve az volt a legfontosabb, hogy minél erősebb processzorokat gyártsunk. Ma amellett, hogy ez a cél még mindig adott, sokkal inkább egy teljes számítástechnikai rendszert szállítsunk. Így gyorsabb a piacra kerülési idő, és kisebb a fejlesztési költség, amely a vásárlókat is érinti. Jóval teljesebb hardveres és szoftveres megoldásokat fejlesztünk, mint eddig valaha".

Nem csak processzor | Az elemzők máris hosszabb távú következtetéseket vonnak le az új hírek és a legfrissebb események összekombinálásából. Shane Rau, az IDC elemzője egyenesen azt állítja: az Intel túllép "A processzorgyártó" szerepén, és egy komplex megoldásokat szállító vállalattá alakul.

A gyártó nemrég jelentette be a patinás biztonsági vállalat, a McAfee 7,68 milliárd dolláros akvizícióját, és az Infineon vezeték nélküli chip divízióját is megvásárolták 1,4 milliárdért. A Texas Instruments kábelmodemes üzletágának tervezett felvásárlása pedig azzal bővíti az Intel képességeit, hogy online szolgáltatásokkal vértezzen fel szórakoztatóelektronikai eszközöket. Rau szerint az Intel három pillérre építi jövőjét: az energiatakarékosság, az internet-elérés és a biztonság lesz a gyártó három új szlogenje.

Otellini beszédében el is hangzott egy érdekes kitétel: "Nem lenne jó, ha olyan gépeket szállíthatnánk, amelyek a kimagasló teljesítmény ellenére tökéletesen ellenállhatnának egy zero-day támadásnak?"

Hidak a jövőbe | Természetesen az idei IDF legmarkánsabb fókusza mégis az új Sandy Bridge architektúra bemutatkozása. A második generációs Core-ként beharangozott technológiára épülő processzorok első garnitúrája már az idei év végén szállítható, a hardvergyártók pedig 2011 első negyedévében már előállhatnak az erre alapuló rendszereikkel.

A bejelentések szerint a Sandy Bridge fejlesztésekor már a mobil számítástechnika követelményei voltak a fő mozgatóerők. Egyre több notebook fogy az asztali gépekhez képest, és az újabb mobil eszközök is egyre nagyobb teret nyernek az informatikában. A beszédekben és bemutatókon sokszor hangsúlyozták, hogy a megváltozott követelméynek miatt az új irányvonal a nagy teljesítményhez párosuló energiahatékony működés elérése.

A Sandy Bridge chipek két- vagy négymagosak lesznek, és a Hyper-Threading technológia révén 4 illetve 8 szálat kezelnek egyszerre. Bár a jelenlegi Core i sorozatban már megjelent a lapkába ágyazott grafikai vezérlő, a következő generációban már a grafika is a chipre kerül, ráadásul külön 3D- és médiagyorsító funkciókkal felruházva.

Az említett 22 nanométeres átállás terveiről annyit tudni, hogy 2011 végén vagy a következő év legelején következhet be, és az erre átálló, Sandy Bridge alapú architektúra az Ivy Bridge nevet kapja.

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.