Az Intel szerint a tablet-boom egyáltalán nem jelenti az ultrahordozható notebookok piacának elhalását - az ideiglenes visszaesés szerintük visszafordítható, például új Atom processzorok megjelenésével.

Két év folyamatos növekedést követően a netbookok piaca hanyatlásnak indult. Ez érezhető az Intel háza táján is, például az IDC kimutatása alapján, amely az Atom processzorok részesedését vizsgálta a gyártó összes mobil processzora között. Eszerint a tavalyi utolsó negyedévben a mobil chipek 24 százaléka volt valamilyen Atom, míg az idei első negyedévben ez az arány 20 százalékra csökkent.

Csakazértis | Paul Otellini elnök-vezérigazgató szerint ez az arány nagyjából megfelel a netbookok arányának a mobil eszközök között - az Intel vezetője szerint ráadásul egyáltalán nem kell félni attól, hogy tovább zsugorodna a netbookpiac. Az ultrahordozható, főleg internetezésre és alapvető alkalmazások futtatására használható, olcsó készülékekbe szánt processzorok fejlesztésére továbbra is nagy fókuszt szán az Intel, így folyamatosan jelentetik majd meg az újabb alacsony fogyasztású, olcsó lapkákat.

Otellini szerint nemsokára egy új, kétmagos Atom processzor kerül a boltokba - igaz, több részletet nem árult el. A HP viszont már elkezdte egy új netbook, a Hewlett-Packard Mini 210 hirdetését, amely az új Intel N455 processzorra épül - ez a lapka a mai DDR2 memóriával felszerelt netbookokkal szemben már a DDR3 technológiát is támogatja. A fejlesztés segítségével megnövekszik a memória és a processzor közötti adatfolyam sebessége, ezáltal gyorsabb lehet a netbook. Suzy Ramirez Intel-szóvivő szerint pontosabb információk május végén, valamint a június 1. és 5. között megrendezendő tajpeji Computex kiállításon látnak majd napvilágot.

Csakazértse | Jay Chou, az IDC elemzője azonban egyelőre nem látja, hová szeretné pozicionálni az új chipek - és egyben az arra épülő netbookok - árazását az Intel. A mininoteszek ára már egyáltalán nem számít olyan agresszíven alacsonynak, mint két éve. Manapság egy netbook még mindig 100-120 ezer forint környékén kerül a boltokba, ám a hagyományos notebookok alsó kategóriája már lement erre az árszintre. A felhasználók pedig ugyanannyi pénzért általában a gazdagabb funkcionalitású, normál méretű kijelzővel és billentyűzettel felszerelt notebookot választják a netbookok helyett. Ezen a 120 ezres árszinten már könnyen találhatnak olyan notebookot, amely jóval többre használható, mint az internetezés az apró képernyőn - ezeken már nézhetnek HD felbontású videókat, és futtathatnak erősebb hátteret igénylő alkalmazásokat is.

A netbookoknak akkor lenne sikere Chou szerint, ha még lejjebb lehetne szorítani az árszintjüket, és újra kialakulhatna egy nagyobb rés a netbookok és notebookok árszintje között. Erre azonban az elemző szerint nincs sok esély, a legtöbb, amit az Intel elérhet, hogy az új Atomokat a meglévő processzorok árszintjén tartja. Így tehát elképzelhető, hogy az Intel minden fogadkozása és igyekezete ellenére a netbookok a senkiföldjére kerülnek az egyre olcsóbbá váló notebookok és a valóban olcsó, divatos tabletek között, majd szép lassan eltűnnek, hogy a számítástechnika történelmének egy rövid fejelezeteként emlékezzünk rájuk. Ezt a folyamatot a gyártók persze minden bizonnyal a lehető legtovább húzzák majd, ám az IDC elemzője szerint gyakorlatilag nincs több esélye a netbookoknak.
 

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.