Négy dolog fogja jelentősen befolyásolni az informatika üzletre gyakorolt hatását az elkövetkező években. A Gartner alelnöke szerint egyértelmű, hogy a 21. században az IT-nek akkora szerep jut a gazdaságban, mint az 1900-as években az olajnak.

A nemzetközi kutatócég ausztráliai konferenciájának nyitóelőadásában Peter Sondergaard alelnök számba vette azokat az informatikai területeket, melyek kritikus fontossággal bírnak majd az üzletmenetre.

Négy a nyerő A Gartner szerint a számítási felhő (cloud computing), a közösségi hálózatra épülő megoldások, az összefüggéseken alapuló rendszerek (context aware computing) illetve a különböző, direkt és indirekt információs forrásokból származó motívumok stratégiai szintű felhasználása (pattern based strategy) nemcsak külön-külön, de egymást erősítve is kifejtik hatásukat a vállalati eredményességre.

Sondergaard fontosnak tartotta kiemelni, hogy azok a vállalkozások lehetnek sikeresek, amelyek gyorsan képesek átállni a gazdasági válság miatt kényszerűségből bevezetett költségkontrollon alapuló működésről a technológiai lehetőségek innovatív kihasználására.

A Gartner kutatásért felelős vezető alelnöke úgy látja, az elkövetkező húsz év változásait a számtalan formában és egyre nagyobb tömegben elérhető információból kinyerhető tudás fogja inicializálni. Ez pedig azt eredményezi, hogy az informatikának akkora gazdasági hajtóereje lesz (vagy már most is van), amekkora hatással az olaj volt a GDP-re az ezt megelőző jó pár évtizedben.

Már megint a felhő A különböző szoftveres és bizonyos hardveres igényeket olcsón, skálázható módon kielégítő, azonnal elérhető cloud computinggal a Bitport hasábjain mi is rendszeresen foglalkozunk. Nem meglepő, hogy ez szerepel a Gartner trendi listájának élén.

A számítási felhő átalakítja az egész informatikai piacot. Ez a koncepció teljesen más pénzügyi alapokra helyezi a szállítók és az ügyfelek kapcsolatát – mondta Sondergaard. Véleménye szerint a vertikális iparágakat is felforgató cloud computingnak olyan befolyásoló ereje lesz, amihez képest az internet zeneiparra gyakorolt hatása csak apróságnak tűnik.

Közösségi háló Másodikként a közösségi megoldásokon alapuló számítástechnikát emelte ki az alelnök, bár sietett hangsúlyozni, hogy itt nem elsősorban arra gondol, hogy megjelent a Facebook és a Twitter. Sokkal inkább arra, hogy ezek a megoldások az emberek (és rajtuk keresztül a vállalatok) világnézetére, viselkedésére, kultúrájára komoly hatással vannak már ma is. Egyik jól látható eleme mindennek a munkahelyi és a privát szféra határának elmosódása.

A jelenleg meghatározó, szigorú nagyvállalati procedúrák és gyakorlatok jól szolgálják az üzleti érdekeket a rutinszerű, megjósolható feladatoknál, ám a felfedezéssel, értelmezéssel, tárgyalással, komplex döntéshozatallal összefüggő munkaköröknél ezek csődöt mondanak.

A közösségi hálózatokon alapuló rendszereket és az azok mögött húzódó filozófiát (tehát nem feltétlenül magát a Facebookot, a Twittert, vagy éppen a LinkedIn-t) fokozatosan be fogják építeni a cégek saját struktúrájukba és a partnereikkel való együttműködési folyamatokba, ami az eredményesség jelentős növekedését vetíti előre.

Környezeti tényezők Kevésbé felkapott, mégis fontos elem a harmadikként említett context aware computing. A kifejezés a környezeti tényezők összefüggéseit kihasználó új megoldásokat takarja. Ennek kiteljesedésében nagy szerep jut a vezeték nélküli hálózatok és a hordozható, egyre nagyobb tudású eszközök (okostelefonok, táblagépek stb.) fokozatos elterjedésének is.

Ez a fejlődés teszi lehetővé, hogy olyan programok és szolgáltatások készülhessenek, amelyek a különböző szöveges, képi, audio- és videotartalmakat mindig az adott szituációnak megfelelően tárja a felhasználó elé. Ide sorolhatók a már ma is működő, a fogyasztó tartózkodási helyét felismerő és ezt felhasználó alkalmazások. Ezekkel lényegesen könnyebb célba juttatni releváns tartalmat, és természetesen hirdetéseket, személyre szabott ajánlatokat is.

Felismert minták Az utolsó, de szintén érdekes trend az infromációáradatban felismert motívumok, ismétlődő példák kiaknázásra épülő stratégia. A pattern-based strategy segítségével a vállalatok képesek adaptálódni a folyton változó gazdasági környezetre és ügyféligényekre. Ide tartozik a közösségi hálókból nyerhető adatok elemzése, vagy például prediktív analitikai eszközök használata.

Ködös a számítási felhő jövője
Az iPad-et reklámozza vállalatvezetőknek a Gartner


A Gartner szerint a fenti négy irányzat külön és együtt is komolyan át fogja formálni az informatika üzletmenetre gyakorolt hatását, beleértve az üzleti modelleket és a stratégiaalkotást is.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.