Tegnap nemzetközi sajtótájékoztatón indította útjára az iCatapult azt a programját, amelynek keretében közép-kelet-európai stratupokat segítene eljuttatni a nemzetközi piacra.
Ha a magyar startupok sikerességét akarja valaki bizonyítani, általában három nevet említ: Prezi, Ustream, LogMeIn, esetleg szóba kerül még a Balabit, a Skawa Innovationt és még néhány más vállalkozás. E cégekben a közös az, hogy mindegyiket Magyarországon alapították – a Prezi például a Kitchen Budapest egy projektjéből nőtt ki –, ám sikereik kulcsa az volt, hogy ki tudtak lépni a nemzetközi piacra. Közülük a LogMeIn azóta már a NASDAQ-on jegyzett céggé vált.
De nem feltétlenül a tőzsdére lépés a cél. Somlai-Fischer Ádám a közelmúltban a
Frankfurter Allgeimeine Zeitungnak például úgy nyilatkozott, hogy a Prezi nem is kíván a tőzsdére lépni, mert fontos a függetlenségük, és egyébként is: nem a nagyobb autó vagy repülőgép a cél, hanem hogy mindenki Prezit használjon.
Startapsikerekre gyúr ■ Az iCatapult ezeket a sikereket ígéri a legjobbaknak: pontosabban azt, hogy üzleti- és technológiai fejlesztő programmal segíti a nemzetközi piacra lépésüket. A programra jelentkező induló technológiai vállalkozások először Budapesten részt vesznek egy hathetes intenzív felkészítésen, amelyen szakértők készítik fel őket a globális megmérettetésre. A program második felében a csapatokat az iCatapult eljuttatja különböző ún. innovációs hubokba, azaz központokba, elsősorban New Yorkba, ahol a kiépített kapcsolati rendszeren keresztül a startupok megalapozhatják globális jelenlétüket.
Az iCatapult tehát úgynevezett startup-accelerátori tevékenységet lát el: olyan komplex támogató folyamatot visz végig, amelynek keretében az adott induló vállalkozás üzlet- és technológiai fejlesztésre vonatkozó tudás/tanácsadás mellett tőkebefektetéshez is jut. Ezt a tevékenységét a cég kiegészíti a gyakran hiányt képező kulturális, módszertani felkészítéssel és gyakorlati támogatással, hogy az adott startup felkészültebben léphessen a világpiacra.
A kezdeményezés partnerei között szerepel New York Város Gazdaságfejlesztési Tanácsa által koordinált ún. World to NYC program, amely keretében magyar startup vállalkozások juthatnak el New Yorkba, a nemzetközi piacra lépés első állomásaként. Ugyancsak a program partnere a Global Accelerator Network, amely abban segít, hogy a hazai induló vállalkozások hat kontinens 63 városa válik elérhetővé tőkebefektetés, a termék- és technológiafejlesztés, valamint a céges kapcsolatok lehetőségével.
Hild Imre, az iCatapult vezérigazgatója ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra az észak-amerikai és nyugat-európai trendre, hogy az egyes városok – mint például New York, London vagy Berlin – támogatják a kis vállalkozásokon alapuló kreatív, tudásalapú ipar növekedését, mert ezáltal látják biztosítottnak a jövőbeni fejlődésüket.