Két nap, két nagy értékű felvásárlás a mérlege az IBM a hét második felében folytatott tevékenységének.
Miután a Hewlett-Packard bejelentette, hogy a PC-ket hanyagolva inkább
szoftveres és szolgáltató nagyhatalom akar lenni, az IBM-nél begyújtották az utánégetőt, és az elmúlt két nap során két komoly üzleti szoftvereket fejlesztő cég felvásárlását is bejelentette.
Kémek az adattengerben ■ Szerdán az angliai Cambridge-ben bejegyzett i2 analitikai szoftvercég akvizíciójáról adott hírt az informatikai óriásvállalat. Bár a konkrét összeget nem hozták nyilvánosságra, a szakértők félmilliárd dollár körülire becsülik az üzlet volumenét. Az i2 segítheti az IBM-et abban, hogy a manapság
Big Data néven emlegetett, vállalatokon belül és kívül egyaránt keletkező információáradatot hatékony eszközökkel tudja értelmezhetővé és elemezhetővé konvertálni a cégek számára.
Az i2 rendőrségi és katonai szervek számára nyújt segítséget a titkosszolgálati és egyéb forrásokból érkező információk kezelésében. A cambridge-i fejlesztőcég a NATO 28 tagországából 25-tel áll kapcsolatban, amelyeknél a katonai hírszerzés adataiban az i2 hasonló mintázatok felismerésére kifejlesztett analitikai megoldása keresi az összefüggéseket.
Kockázatos műveletek ■ Alig egy nappal az angol vállalat megvételét követően érkezett egy újabb akvizíciós hír. Eszerint a torontói Algorithmics is az IBM szárnyai alá kerül. A 387 millió dollárért megkötött felvásárlással pénzügyi fronton erősödik az amerikai óriás jelenléte. A kanadai cég ugyanis kockázatelemző megoldást kínál alapkezelők, bankok számára. A szoftver a hektikusan változó tőzsdei és devizaárfolyamok közepette próbálja reálisan felmérni a különböző üzleti döntések pénzügyi kockázatát.
Ez a terület azért is lehet fontos az IBM (és más nagy szállítók) számára, mert az egyre szigorúbb szabályozási feltételek és a folyamatosan bonyolódó informatikai megoldások miatt a pénzintézetek, biztosítók már nem tudják (akarják) házon belül tartani az IT fejlesztések minden elemét. Egy-egy ilyen részterület lefedésével praktikusabb és olcsóbb is külső szakértőt megbízni. Az IBM pedig nyilván szeretné, ha a jövőben minél több ilyen esetben az ő nevükhöz köthető megoldás lenne a befutó.