A héten több forgatókönyv is szárnyra kapott a sajtóban. Míg a Samsung felvásárlási ajánlata nem túl valószínű, az IBM részleges érdeklődése reálisnak tűnik.
A napokban új lendületett vettek a kanadai Research In Motion további sorsával kapcsolatos pletykák. A BlackBerry okostelefonokkal sokáig kényelmes pozícióban lévő cég rendkívül nehéz helyzetben van, mert vetélytársai (főként az Apple és a Samsung) állva hagyták az utóbbi években. Szinte már nincs is olyan épkézláb piaci szereplő, amellyel nem boronálták volna össze a céget: a héten éppen a Samsung és az IBM neve bukkant fel. Előbbi nehezen hihető sztori, az utóbbi viszont érdekes felvetés.
Komolytalan ötlet ■ A dél-koreai okostelefongyártót egy befektetési elemző dobta be pár napja újra, mint a RIM, de legalábbis a BlackBerry 10 mobil operációs rendszer licence iránt érdeklődő felet. A Samsung számára azonban sok szempont miatt sem tűnik ez a verzió kecsegtetőnek. Ezt megerősítették a hírt kommentáló szakértők is, akik szerint a koreaiaknak bőven elég saját termékeikre és az Androidra koncentrálniuk. A RIM teljese felvásárlása komoly rizikót jelentene az ilyen horderejű akvizíciókhoz nem szokott Samsungnak, ráadásul a kulturális különbségek sem éppen az olajozott együttműködést vetítenék előre. Az ügyet végül a Samsung hivatalos közleménye zárta le, miszerint sem most, sem korábban nem merült fel a cégnél a RIM felvásárlása vagy bármiféle licencelési konstrukció.
Ezzel szemben a
Bloombergnek nevük elhallgatása mellett nyilatkozó források egy sokkal életszagúbb változatról számoltak be. A friss hír szerint az IBM már meg is kereste a RIM-et azzal, hogy megvennék a kanadaiak vállalati szolgáltatásokra fókuszáló üzletágát. A divízió szerverparkja felel
többek között a cégek biztonságos levelezéséért, ami bármelyik cég számára jól jön, ha nagyobb vállalatokat célzó informatikai megoldásokban gondolkodik. Az enterprise szektorban ugyanis az elvárások között előkelő prioritást kapnak a biztonsági kérdésekre adott megnyugtató válaszok. Márpedig ezen a területen a BlackBerry készülékek, és az azokat kísérő szolgáltatások még mindig etalonnak számítanak.
Rutinos vevő ■ Az IBM-es érdeklődés már csak azért sem tűnik üres pletykának, mivel a cég gyakorlatilag világrekorder az akvizíciók tekintetében. Egy tavaly őszi kimutatásunk szerint az elmúlt
öt év alatt ötven céget vett meg az amerikai óriás, azaz az összeolvadás menedzselése szinte ujjgyakorlat lenne számukra. A szokásoknak megfelelően az értesülést egyik fél sem kívánta kommentálni, miközben a RIM-hez közeli források annyit tudtak megerősíteni, hogy a teljes akvizíció nem szerepel a tervek között, mivel ilyen jellegű ajánlatot sehonnan nem kapott a BlackBerry gyártója.
Az ügy hátteréhez tartozik, hogy a januárban
vezetőcserén átesett RIM-nél az új vezér eleinte elődei útját kívánta járni, majd a gyászos első negyedéves eredmények láttán már az
átpozícionálásban látta a kiutat, amiben már a licencelési lehetőségeket tartalmazó együttműködést sem zárta ki más piaci szereplőkkel. Nyáron viszont már
arról szóltak a hírek, hogy minden ajánlatra, bármelyik üzletágának eladására is nyitottnak mutatkozik a kanadai szállító.
Késő bánat ■ A RIM egyetlen esélyének tartott BlackBerry 10-es új operációs rendszerről a legutóbbi gyorsjelentéskor derült ki, hogy a többszöri halogatással őszre kitűzött megjelenés sem reális. Csak valamikor jövőre jöhetnek ki az első új generációs okostelefonokkal, ami már sokak szerint a későnél is később van. A legutóbbi negyedévben 518 milliós veszteséget elkönyvelő cég óriási leépítésekkel próbál meg időlegesen úrra lenni a helyzeten. A gond nagyságáról pontos képet ad a társaság papírjainak teljesítménye is: az emúlt négy év során 95 százalékot vesztettek értékükből a RIM részvényei.