Manapság még mindig érvényesnek tekintik Moore törvényét, amely szerint 18 havonta duplázódhat meg a számítógépek chipjeire elhelyezhető tranzisztorok száma. A négy évtizede igaz megállapítást igyekszik felülírni az IBM egy új technológia segítségével.
Sokan hangoztatják, hogy "egy számítógép két év alatt öregszik el", de mindezt anélkül állítják, hogy ismernék a mögöttes tartalmat. Rövid, semmiképp sem reprezentatív felmérésünkben megkérdeztük, mi lehet a "kétéves törvény" alapja, és sok különféle vélekedéssel találkoztunk. A leggyakoribb elmélet szerint ennyi idő alatt fejlődnek annyit a szoftverek, hogy a régebbi számítógépek már lassan, vagy rosszul futtatják azokat – láthatóan túlzó, sőt sok esetben hamis következtetés. Volt olyan is, akik szerint a gépek egyes alkatrészei ennyi idő alatt "kopnak el", ezért a hibák elkerülése érdekében kell váltani. Természetesen ez sem a valós ok.
A számítástechnikában négy évtizede használt elvet Moore törvénye néven ismerjük: eszerint 18 havonta képes a technológia megduplázni a chipekre zsúfolható tranzisztorok számát. Tehát szó sincs öregedésről, inkább – nagy túlzással – arról, hogy a chipek és ezáltal a számítógépek teljesítménye ennyi idő alatt duplázódhat meg. Van persze, akinek ez is túl hosszú idő, ezért új utakat keres: ilyen az IBM is.
Karbon-nanocső elméleti vázlata az IBM projektjének dokumentációjából Cső, Moore! ■ A nagy kék gyártó a jelenlegi szilíciumalapú technológiák helyett egy karbon-nanocsövekre épülő eljárásban gondolkozik. Egy ilyen cső gyakorlatilag egy atom vastagságú réteg, melyet önmagába hajlítanak vissza: az így képzett nanocsövek a kutatások szerint a szilíciumnál is jobban vezetik az elektromos áramot, a formájuk tökéletes a tranzisztorként való alkalmazáshoz, és jóval kisebbek a jelenlegi szilícium alkotóelemeknél.
Természetesen eddig tart az elmélet, a gyakorlatban már akadnak kihívások. Az IBM szerint csak mára vált elérhetővé az a gyártástechnológiai szint, amellyel a megfelelő precizitással kezelhetők az újfajta alkotóelemek, és kiküszöbölhetőek azok az anyaghibák, amelyek ebben a mérettartományban már komoly hibákat okozhatnak.
A nanocsöveket speciális folyadékban tárolják Az IBM elsőként egy tízezer karbon-nanocsöves tranzisztort tartalmazó chip prototípusának elkészítésén dolgozik. Ez persze még sehol sincs a mai, milliárdnyi szilícium tranzisztorból álló chipekhez képest, ám mégis fontos áttörés lehet, ugyanis megmutatja, hogy az elméletben elképzelt technológiát már valóban le lehet gyártani, ráadásul a ma is elérhető módszerek és gyártósorok felhasználásával. Leginkább ez lehet fontos a jelenlegi félvezető-ipari szereplők számára, hiszen amennyiben beigazolódnak az IBM előrejelzései, a gyártók a meglévő eszközpark lecserélése, valamint sokmilliárdos befektetés nélkül állhatnak át az ígéretesebb technológiára.