Átfogó, közel száz országra kiterjedő felmérés keretében adott számot a technológia fejlődési irányairól az IBM a Tech Trends Report 2011 elnevezésű tanulmányában.
Az IBM trendriportja a jövő, pontosabban az elkövetkező két év fontos technológiai megoldásait gyűjti egy csokorba. Bár óriási meglepetéseket nem tartalmaz (cloud, mobil, üzleti analitika a fő csapásirány), azért jó néhány érdekes adatot rejt a bárki számára letölthető kutatási anyag.

Adattenger  A közel száz ország informatikai szakembereinek megkérdezésével készített rendriport szerint manapság a legszélesebb körben használt technológia az üzleti analitika – az ilyen típusú szoftverek szinte minden, szervezeten belüli üzleti folyamatban jelen vannak. A válaszadók többsége úgy véli, hogy az analitikai megoldások iránti kereslet további növekedése a szoftverfejlesztés dinamikájában is megmutatkozik majd. Erősödni fog továbbá az Apache Hadoophoz és a Linuxhoz hasonló nyílt forráskódú platformok jelentősége is.


Nem csupán a szenteknek, de a felméréskészítőnek is maga felé hajlik a keze, így a riportban komoly részt kap az IBM Watson elnevezésű szuperszámítógépe, amely idén nagy sikert aratott egy amerikai kvízjáték megnyerésével. A technológia a válaszadók szerint elsősorban az oktatásban és az egészségügyben hoz majd áttörést. Ez annak fényében nem tűnik túl rizikós jóslatnak, hogy jelenleg is zajlik ilyen irányú implementációja. A megkérdezettek 70 százaléka úgy véli, hogy Watson képessége a hatalmas adatmennyiségek feldolgozására elsősorban az analitika területén kamatozik majd, de csaknem ugyanennyi válaszadó szerint a mesterséges intelligencia fejlődéséhez is hozzájárulhat.

Felhőben ülve  Csak egyetérteni lehet a válaszadókkal abban a kérdésben, hogy az analitika mellett a felhő alapú alkalmazások további elterjedése lesz az informatika fő fejlődési útja. Hogy van helye a fejlődésnek, azt jól mutatja, hogy a válaszadók 40 százalékánál még nincs cloudos megoldás implementálva a cégnél. Négyből hárman viszont biztosak abban, hogy két éven belül mindenképpen használnak majd munkájuk során számítási felhőn alapuló megoldást.

A konkrét megoldásokat tekintve az elkövetkező hónapokban egyre inkább áttevődik a hangsúly a mostani virtualizációval és tárolással kapcsolatos szolgáltatásokról az alkalmazások javára. Ez utóbbin belül a mobil eszközkkel kapcsolatos applikációk fontosságát kell kiemelni, amelyekről már most úgy nyilatkozott a megkérdezettek több mint fele, hogy most is helyet kap vállalatuk mobil stratégiájában.

Droid az élen A mobil technológia önmagában is fontos mozgatója lesz nem csupán a privát életben, de a vállalati munkafolyamatokban bekövetkező változásoknak. Itt a Google több gyártó kínálatában is megforduló Android operációs rendszerére érdemes külünleges figyelmet fordítani. A felmérésbe bevont fejlesztők válaszaiból kiderült, hogy jelenleg toronymagasan vezeti az Android azt a listát, amely a fejlesztési platformok népszerűségét mutatja.

Fejlesztési szándék az egyes mobil operációs rendszerekre

Közösségi tér  Végül nyilván nem lehet szó nélkül elmenni a közösségi megoldások üzletre gyakorolt hatása mellett sem. Az átláthatóságot, közvetlenséget, minél több megosztott információt igénylő közösségi tér vállalaton belül és kívül egyaránt képes lehet növelni a hatékonyságot. A megkérdezettek közel ugyanolyan arányban gondolják azt, hogy cégük inkább a belső információáramlást erősíti közösségi megoldásokkal az elkövetkező években (43 százalék), illetve azt, hogy a kifelé, a partnerek és a fogyasztók felé zajló kommunikációban veti be ezt az eszközt (41%). Érdekes módon a nagy közösségi hálózatokra (Facebook, Twitter stb.) való sima "rácsatlakozást" csak a válaszadók ötöde tartotta elképzelhetőnek cégüknél. A többieknél inkább volt erősebb ez a megoldás negatív oldala, miszerint alig vagy egyáltalán nincs ráhatással az adott vállalat a harmadik félnél zajló fejlesztésekre, módosításokra.

A közösségi megoldások üzleti alkalmazásában a kulturális különbségek is fontos szerepet játszanak. Indiában például 57 százalékos a közösségi technológiák elfogadottsága, miközben ugyanez az arány Oroszországban a 20 százalékot sem éri el.

10 menő technológia: erről szól 2012 - első rész - második rész
Jövőkutatás: 10 újdonság 10 év múlva

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.