Az Intel stabil negyedéves eredményekkel és kedvező év végi előrejelzésekkel fényezte a PC-piaci kilátásokat. A netbookoknak lassan végük, de a tabletkorszak sem kezdődött még el.
Az IDC piackutató adatai szerint július és szeptember között a globális PC-piac 3,6 százalékos éves növekedést produkált, a Gartner pedig 3,2 százalékos bővülésről beszél összesen 91,8 millió eladott számítógéppel. A számok egyelőre meggyőzőnek tűnnek, ám az újabb pénzpiaci válság küszöbén több tényező is akadályozza az iparág gyarapodását. Ezek közül talán a leglátványosabb a táblagépek népszerűsödése, ami már komoly érvágást jelent a konzumer notebookok értékesítésében. Az Intel kedden kiadott harmadik negyedéves pénzügyi jelentése most pozitív üzenet a szakmányban lefelé módosított előrejelzések közepette.

A chipgyártó ismét a várakozásokat meghaladó eredményekkel zárta legfrissebb pénzügyi negyedévét, köszönhetően a vállalati szerver- és laptop-beszerzéseknek, ezen belül is elsősorban Kínának és a fejlődő piacoknak. A 14,3 milliárd dolláros (nem GAAP szerinti 14,2 milliárdos) bevétel közel 30 százalékos éves növekedést jelent, 3-400 millió dollárral megfejelve a Thomson Reuters által számba vett elemzői jóslatokat, a 3,5 milliárdos becsült nyereség pedig negyedével magasabb a tavalyinál. A cég részvényeinek értéke ebben a pillanatban 11 százalékkal haladja meg a januári szintet, ebből a legutóbbi pénzügyi beszámolónak egymagában is masszív 4 százalékos emelkedés köszönhető.

Pihen az Atom A képet beárnyékolja az Atom processzorok iránti kereslet jelentős csökkenése: a főképp netbookokba épített egységekre 32 százalékkal kevesebb rendelés érkezett, mint 2010 harmadik negyedévében. A konzumer laptop-értékesítés az Egyesült Államokban, főként pedig Európában gyengült, de a vállalatok tovább folytatták eszközállományuk frissítését, így az Intel bevételei 22 százalékkal 9,4 milliárd dollárra növekedtek az asztali és hordozható számítógépekhez gyártott chipekből. Jól teljesített Kína, a világ immáron legnagyobb volumenű PC-piaca, illetve a harmadik helyen tanyázó Brazília és a rohamosan fejlődő India is.



Az Intel új csodafegyverekkel készül a következő évre

A magas haszonkulccsal értékesített szerverprocesszorok továbbra is jól fogynak, ahogy a nagy technológiai vállalatok komoly beruházásokat folytatnak számítási kapacitásuk növelése érdekében. Az Intel bevételei 15 százalékkal nőttek az adatközpontok fejlesztése nyomán, a 2012 első felében érkező, új Xeon-E5 szerverprocesszoroktól pedig a gyártó a kereslet jelentős élénkülését várja. A következő évre szóló kilátásokat tovább javítja, hogy a Medfield néven fejlesztett, androidos telefonokba és tabletekbe szánt Atom chipekhez és a Microsoft Windows 8 operációs rendszerének megjelenéséhez szintén nagy reményeket fűznek.

Boldog újév Az Intel PC-piaci offenzívájának legutóbbi kezdeményezése, az Ultrabook-specifikáció már az idei negyedik negyedévben is egyre többféle változatban lesz elérhető. Az Apple MacBook Air riválisának szánt, ultravékony hordozható PC-k ára egyelőre nem igazán versenyképes, de a kategória valószínűleg gyorsan teret nyer a gyártás költségeinek leszorításával és az olyan készségek bevezetésével, mint az érintőképernyő vagy a villámgyors, 1-2 másodperces rendszerindítás. Az Intel saját, önbizalommal teli jóslata szerint az Ultrabookok 2012 végére a PC-piac 40 százalékát adják majd, és már 699 dollár körül megvásárolhatók lesznek.

Behúzták a féket az IBM-nél
Google: semmitmondásból és üzleti eredményekből is jeles

Az Intel vezérigazgatója, Paul Ottelini nem számol komolyan az ARM processzorok PC-piaci megjelenésével, a mobil számítástechnika és a cloud szolgáltatások töretlen fejlődésétől pedig továbbra is stabil forgalmat remél. A vállalat rövidebb távra, 2011 utolsó három hónapjára is kedvező előrejelzést tett közzé, amely szerint ugyancsak az elemzői várakozások felett teljesítve 14,7 milliárd dollár körüli bevételre számít. Az Intel a harmadik negyedévben összesen 4 milliárd dollárt költött saját részvényeinek felvásárlására, és a cég vezetése újabb 10 milliárdos keretet hagyott jóvá ugyanerre a célra.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.