Hivatalos eljárást kezdeményez az Európai Unió öt kiadó és az Apple ellen. A gyanú szerint a vizsgálat alá vont cégek törvénytelen eszközökkel befolyásolják az e-könyvek piacát.
Versenykorlátozás gyanúja miatt eljárás indul az Apple és öt kiadóvállalat ellen. Az Európai Unió
hivatalos közleménye szerint a Hachette Livre, a Harper Collins, a Simon & Schuster, a Penguin és Verlagsgruppe Georg von Holzbrinck kiadók az Apple-lel közösen olyan megállapodást hoztak tető alá, amely akadályozza az e-könyvek piacán a szabad versenyt.
A főgonosz ■ Az úgy nem előzmény nélküli, hiszen az Apple a táblagépe, az iPad megjelenése óta létezik az a modell, ami felkeltette a trösztellenes hatóságok figyelmét. Ennek lényege, hogy a kiadók nem ajánlott kiskereskedelmi árat határoznak meg, hanem egy (értelemszerűen magasabb) fix árat, amihez minden viszonteladónak tartania kell magát. Az Apple mindebből a saját boltján keresztül lebonyolított vásárlások után tisztes százalékot tesz zsebre.
A korábbi, hagyományos üzleti modell az volt, hogy a kiadó csak ajánlott árat adott meg, ami alá nyugodtan mehettek a viszonteladók, ha üzletileg nekik úgy is megérte. Ezt az utat követte az elektronikus kereskedelem óriása, az Amazon is, már ameddig tehette. Ugyanis miután egy tekintélyes méretű kiadó teljes portfóliójának megvonásával revolverezte meg a könyvkereskedelemből naggyá lett vállalatot, az kénytelen volt engedni, és az addig 10 dollár alatt kínált e-könyveket 13-15 dolláros szintre emelni.
Szorul a hurok? ■ A most induló vizsgálatot tavasszal már megelőzte egy helyszíni kiszállás az EU illetékeseitől, miközben Angliában és az USA-ban is kutattak a helyi versenyhivatal képviselői az ügyben. Az uniós vizsgálat bejelentése szerint elsősorban azt vizsgálják meg, hogy az említett cégek folytattak-e olyan, illegális gyakorlatot, ami alkalmas a verseny korlátozására az Unión belül. A közlemény külön kitér az úgynevezett "ügynökségi modellre". Az ezzel járó rögzített árak konstrukciója az EU illetékesei szerint alkalmas lehet a versenytársak törvényileg tiltott akadályozására.
A vizsgálat alá vont cégek közül a többség, beleértve az Apple-t is, egyelőre nem nyilatkozott. Kivételként a Penguin szóvivője szolgált, aki szerint cégük semmi törvénytelen dolgot nem csinált, és állnak a vizsgálat elé, amelyet minden lehetséges eszközzel segíteni fognak.