Hivatalos eljárást kezdeményez az Európai Unió öt kiadó és az Apple ellen. A gyanú szerint a vizsgálat alá vont cégek törvénytelen eszközökkel befolyásolják az e-könyvek piacát.
Versenykorlátozás gyanúja miatt eljárás indul az Apple és öt kiadóvállalat ellen. Az Európai Unió hivatalos közleménye szerint a Hachette Livre, a Harper Collins, a Simon & Schuster, a Penguin és Verlagsgruppe Georg von Holzbrinck kiadók az Apple-lel közösen olyan megállapodást hoztak tető alá, amely akadályozza az e-könyvek piacán a szabad versenyt.

A főgonosz Az úgy nem előzmény nélküli, hiszen az Apple a táblagépe, az iPad megjelenése óta létezik az a modell, ami felkeltette a trösztellenes hatóságok figyelmét. Ennek lényege, hogy a kiadók nem ajánlott kiskereskedelmi árat határoznak meg, hanem egy (értelemszerűen magasabb) fix árat, amihez minden viszonteladónak tartania kell magát. Az Apple mindebből a saját boltján keresztül lebonyolított vásárlások után tisztes százalékot tesz zsebre.

A korábbi, hagyományos üzleti modell az volt, hogy a kiadó csak ajánlott árat adott meg, ami alá nyugodtan mehettek a viszonteladók, ha üzletileg nekik úgy is megérte. Ezt az utat követte az elektronikus kereskedelem óriása, az Amazon is, már ameddig tehette. Ugyanis miután egy tekintélyes méretű kiadó teljes portfóliójának megvonásával revolverezte meg a könyvkereskedelemből naggyá lett vállalatot, az kénytelen volt engedni, és az addig 10 dollár alatt kínált e-könyveket 13-15 dolláros szintre emelni.

Szorul a hurok? A most induló vizsgálatot tavasszal már megelőzte egy helyszíni kiszállás az EU illetékeseitől, miközben Angliában és az USA-ban is kutattak a helyi versenyhivatal képviselői az ügyben. Az uniós vizsgálat bejelentése szerint elsősorban azt vizsgálják meg, hogy az említett cégek folytattak-e olyan, illegális gyakorlatot, ami alkalmas a verseny korlátozására az Unión belül. A közlemény külön kitér az úgynevezett "ügynökségi modellre". Az ezzel járó rögzített árak konstrukciója az EU illetékesei szerint alkalmas lehet a versenytársak törvényileg tiltott akadályozására.

A vizsgálat alá vont cégek közül a többség, beleértve az Apple-t is, egyelőre nem nyilatkozott. Kivételként a Penguin szóvivője szolgált, aki szerint cégük semmi törvénytelen dolgot nem csinált, és állnak a vizsgálat elé, amelyet minden lehetséges eszközzel segíteni fognak.

Visszaszoktatnak az olvasásra az e-könyvek
Milliárdos biznisz az e-könyv

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.