Rekord mennyiségben fogynak az iPhone okostelefonok, az Apple minden idők legjobb negyedévét zárta. A vállalat hatalmas mennyiségű készpénzen ül, azt figyelve, mire lesznek képesek az iPad táblagép kihívói.
Az Apple rövid időn belül két pénzügyi rekordot is beállított. Miután a cég papírjainak árfolyama májusban elérte a 300 dollárt, és így a legértékesebb technológiai vállalattá vált, most minden idők legeredményesebb negyedévéről számolt be. Az Apple júliustól szeptemberig 20,34 milliárd dolláros bevétel mellett 4,31 milliárdos nyereséget termelt, részvényeinek ára pedig a 320 dollár közelében is járt a New York-i tőzsdén.

Bár a vállalat legfontosabb termékei egyaránt jól fogytak, az iPhone ezúttal is kiemelkedően teljesített: három hónap alatt 14,1 millió darabot adtak el belőle, ami 91 százalékos növekedést jelent 2009 negyedik pénzügyi negyedévéhez képest. A 3,89 millió Mac (27 százalékos növekedés) és a 9,05 millió iPod (11 százalék) mellett 4,19 millió darab iPad is gazdára talált – utóbbi esetben nincs értelme éves összehasonlításról beszélni, hiszen az Apple táblagépe csak idén került a boltokba.

Ez sem elég? A kiváló eredmények ellenére sokan kritizálják a vállalat teljesítményét. A negyedik negyedévre az Apple részvényenként 4,8 dolláros profitottal számol, ami elmarad például a Bloomberg 5,03 dolláros előrejelzésétől. A kritikusok a rekord negyedév ellenére is féltik a vállalatot, mivel úgy látják, hogy a legnagyobb versenytársak – a Google és a Research In Motion – komolyan fenyegetik az Apple mobil eszközeinek profitrátáját. (Ez egy évvel ezelőtt átlagosan 41,8 százalék volt, ami az idei negyedik negyedévben 36 százalékra csökkent.) Az iPad 4 millió darabos eladása igen jó eredmény, a gyártási és és ellátási nehézségek miatt ez a mennyiség nagyobb is lehetett volna. Az elemzők 5 milliós nagyságrenddel számoltak, és most arra figyelmeztetnek, hogy az iPad valódi kihívói csak ezután mutatkoznak be.

A vártnál lassabb ütemben nő a PC-piac
Hamarosan már nem csak a T-Mobile árulja az iPhone 4-et

A piaci hangulatot a kritikus hangokon kívül egy másik pénzügyi jelentés is befolyásolta. Az IBM, a világ legjelentősebb informatikai szolgáltatója az Apple-lel egy időben tette közzés negyedéves eredményeit. A vállalat hiába ért el kimagasló bevételt és nyereséget, új szolgáltatási szerződéseinek összértéke már a harmadik negyedév óta folyamatosan csökken, ami nem jó jel a hosszú távú működés szempontjából. Mindez elég is volt ahhoz, hogy az Apple részvényárfolyama érdekes mutatványt hajtson végre, és a 20 milliárd dolláros rekord negyedév bejelentése után csökkenésnek induljon.

A kormány a helyén van Talán nem véletlen, hogy Steve Jobs, az Apple vezérigazgatója két év után ismét részt vett a negyedéves eredmények bejelentését követő konferenciabeszélgetésen. Jobs röviden elintézte a konkurenciát érintő kérdéseket, kezdve a várható táblagép-áradattal, amitől egyáltalán nem félti az iPad-et. Szerinte az Apple termékei hardveresen és szoftveresen is a legjobb felhasználói élményt nyújtják, míg a Google nyílt forrású Android rendszere "csak egy árucikk"; az iPhone és az iPad nem csak jobban fogy, mint a RIM BlackBerry készülékei, de egyelőre nem is látszik, hogya RIM hogyan zárkózhatna fel hozzájuk.

Arra a kérdésre, hogy az Apple saját részvényeinek visszavásárlására vagy osztalékfizetésre fordítja riasztó mennyiségű, 50 milliárd dollárnyi készpénzét, Jobs úgy fogalmazott: továbbra is szárazon tartják a puskaport, mivel meg vannak róla győződve, hogy nemsokára felbukkan majd egy-két stratégiai lehetőség.

A Bloomberg ezzel kapcsolatban a Gleacher & Co. elemzőjét idézi, aki elmondta: a technológiai cégek közül jelenleg az Apple pénztárcája a legvastagabb, és ha a vállalat előnyösnek tartana egy felvásárlást, akkor senki sem lenne képes túllicitálni. A befektetési bank munkatársa egyébként mindenkinek Apple részvények vásárlását javasolja, de azt is elárulta, hogy ő maga eggyel sem rendelkezik.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.