Az IDC adatai szerint a második negyedévben eladott okostelefonok 80 százalékán Android fut.
A Google által legutóbb nyilvánosságra hozott aktivációs számok (1,5 millió naponta) fényében nem is lehetett másra számítani, mint nyomasztó Android fölényre. Az IDC legfrissebb, 2013 második negyedévére vonatkozó adatai szerint a leszállított okostelefonok száma az előző évhez képest hatalmasat ugrott, ami elsősorban az Androidnak és a Samsungnak köszönhető. 

Megállíthatatlannak tűnik  Számokban kifejezve ez azt jelenti, hogy a 2012 második negyedévéhez képest 51,3 százalékkal több mobilt szállítottak le a gyártók, azaz a tavalyi 125,2 millióról 236,4 millióra nőtt a készülékek száma. Amennyiben az idei esztendő első negyedévéhez viszonyítunk, úgy is 9,3 százalékos növekedés állapítható meg. A főbb platformok közül egyedül az iOS volt az, amelyik nem tudta növelni részesedését, az Android illetve a Windows Phone azonban látványosan, bőven 50 százalék feletti növekedést ért el egy év alatt.

Az operációs rendszerek ranglistája és a leszállított mobilok aránya

(a kép nagyítható, forrás: IDC Mobile Phone Tracker)

Az iOS csökkenése törvényszerű, hiszen az iPhone 5 piacra dobása óta nem jelent meg új Apple mobil és a következőre is csak valamikor ősz körül lehet számítani. A vizsgált negyedévben az Apple több mobilt adott el, mint egy évvel ezelőtt (31,2 kontra 26 millió darab), a mobilos oprendszerek piacán mégis vesztett részesedéséből: 16,6-ról 13,2 százalékra csökkent. Erről persze az Android is tehet, hiszen a második negyedévben leszállított mobilok 79,3 százalékán ez a rendszer található meg, ami brutális, 73,5 százalékos ugrást jelent az egy évvel ezelőtti állapothoz képest.

Az IDC mérései szerint ez nagyrészt a Samsung mobiljainak köszönhető, hiszen ezek az androidos mobilok 40 százalékát teszik ki (73,3 millió darab). A koreai gyártó mögött igen nagy a tolongás, hiszen az LG, a Lenovo, Huawei, ZTE négyes 10 millió feletti mobilszámot, illetve 5-6 százalék körüli részesedést hozott össze fejenként. 

A rendszerek arányának alakulása az elmúlt negyedévekben


Kiélezett harc az alsóházban ■ A platformok versengésében kiélezett harc folyik a harmadik helyért, és jelenleg a Windows Phone áll nyerésre. A WP 8,7 millió mobillal áll a harmadik helyen, amivel így azért kényelmesen előzi meg a BlackBerry-t, amely 6,8 millió mobilt tudhat magáénak. A BB ráadásul még a leszállított mobilok tekintetében is visszaesett, így piaci részesedése ennek megfelelően nagyot, 5-ről 3 százalékra csökkent. A gyártó ez év eleje óta nagy erőkkel vezeti be a 10-es jelű operációs rendszerét, illetve az azokhoz fűződő mobilokat - egyelőre kevés sikerrel. Windows Phone esetében a Nokia viszi a prímet 7,1 millió készülékkel, utána a Samsung következik jócskán leszakadva (1 millió mobil), majd a HTC és a Huawei jön pár százezer készülékkel. 

A táblázat végén a Linux és a Symbian található, melyek közül előbbi még pályafutása kezdetén van, utóbbi pedig annak befejezéséhez közeledik. Az 1,8 millió készülék nem rossz eredmény, pedig a Firefox, a Tizen, a Sailfish még alig-alig kerültek a piacra, és akkor a Kickstarter vonatra felülő Ubuntu projektről még nem is beszéltünk. Míg ez utóbbinak egyelőre nem sok esélyt adnak a szakértők, a Firefox befutására jóval többen szavaznak, hiszen a hardverpartnerek megfizethető készülékekkel terítenék be a piacot idén ősztől.

Először kelendőbb az okostelefon, mint a buta 
Az Android és az iOS bekebelezte a piacot
Megérkeztek a Firefox mobilok 

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.