Az IDC adatai szerint a második negyedévben eladott okostelefonok 80 százalékán Android fut.
A Google által legutóbb nyilvánosságra hozott aktivációs számok (1,5 millió naponta) fényében nem is lehetett másra számítani, mint nyomasztó Android fölényre. Az
IDC legfrissebb, 2013 második negyedévére vonatkozó adatai szerint a leszállított okostelefonok száma az előző évhez képest hatalmasat ugrott, ami elsősorban az Androidnak és a Samsungnak köszönhető.
Megállíthatatlannak tűnik ■ Számokban kifejezve ez azt jelenti, hogy a 2012 második negyedévéhez képest 51,3 százalékkal több mobilt szállítottak le a gyártók, azaz a tavalyi 125,2 millióról 236,4 millióra nőtt a készülékek száma. Amennyiben az idei esztendő első negyedévéhez viszonyítunk, úgy is 9,3 százalékos növekedés állapítható meg. A főbb platformok közül egyedül az iOS volt az, amelyik nem tudta növelni részesedését, az Android illetve a Windows Phone azonban látványosan, bőven 50 százalék feletti növekedést ért el egy év alatt.
Az operációs rendszerek ranglistája és a leszállított mobilok aránya
(a kép nagyítható, forrás: IDC Mobile Phone Tracker)
Az iOS csökkenése törvényszerű, hiszen az iPhone 5 piacra dobása óta nem jelent meg új Apple mobil és a következőre is csak valamikor ősz körül lehet számítani. A vizsgált negyedévben az Apple több mobilt adott el, mint egy évvel ezelőtt (31,2 kontra 26 millió darab), a mobilos oprendszerek piacán mégis vesztett részesedéséből: 16,6-ról 13,2 százalékra csökkent. Erről persze az Android is tehet, hiszen a második negyedévben leszállított mobilok 79,3 százalékán ez a rendszer található meg, ami brutális, 73,5 százalékos ugrást jelent az egy évvel ezelőtti állapothoz képest.
Az IDC mérései szerint ez nagyrészt a Samsung mobiljainak köszönhető, hiszen ezek az androidos mobilok 40 százalékát teszik ki (73,3 millió darab). A koreai gyártó mögött igen nagy a tolongás, hiszen az LG, a Lenovo, Huawei, ZTE négyes 10 millió feletti mobilszámot, illetve 5-6 százalék körüli részesedést hozott össze fejenként.
A rendszerek arányának alakulása az elmúlt negyedévekben
Kiélezett harc az alsóházban ■ A platformok versengésében kiélezett harc folyik a harmadik helyért, és jelenleg a Windows Phone áll nyerésre. A WP 8,7 millió mobillal áll a harmadik helyen, amivel így azért kényelmesen előzi meg a BlackBerry-t, amely 6,8 millió mobilt tudhat magáénak. A BB ráadásul még a leszállított mobilok tekintetében is visszaesett, így piaci részesedése ennek megfelelően nagyot, 5-ről 3 százalékra csökkent. A gyártó ez év eleje óta nagy erőkkel vezeti be a 10-es jelű operációs rendszerét, illetve az azokhoz fűződő mobilokat - egyelőre kevés sikerrel. Windows Phone esetében a Nokia viszi a prímet 7,1 millió készülékkel, utána a Samsung következik jócskán leszakadva (1 millió mobil), majd a HTC és a Huawei jön pár százezer készülékkel.
A táblázat végén a Linux és a Symbian található, melyek közül előbbi még pályafutása kezdetén van, utóbbi pedig annak befejezéséhez közeledik. Az 1,8 millió készülék nem rossz eredmény, pedig a Firefox, a Tizen, a Sailfish még alig-alig kerültek a piacra, és
akkor a Kickstarter vonatra felülő Ubuntu projektről még nem is beszéltünk. Míg ez utóbbinak egyelőre nem sok esélyt adnak a szakértők, a Firefox befutására jóval többen szavaznak, hiszen a hardverpartnerek megfizethető készülékekkel terítenék be a piacot idén ősztől.