Az AMD csökkenő részesedéssel zárta a legutóbbi évet, és az Intel idei, 700 millió dolláros fiaskóját sem tudta kihasználni. A vállalatnak ráadásul fel kell készülnie rá, hogy a közeljövőben már nem csak egyetlen versenytársa lesz a PC piacon.
Úgy tűnik, az AMD nem tudja kihasználni a Sandy Bridge processzorcsalád körüli problémákat, hogy elraboljon egy szeletet az Intel piaci részesedéséből. Az AMD Llano nevű chipjei, amelyeket a legújabb Intel processzorok ellenfelének szántak, ugyancsak késnek, így az előzetesen tervezett év eleji megjelenés helyett csak a nyáron kezdik szállítani őket.

Hogy előnyt kovácsoljon az Intel botlásából, az AMD múlt pénteken egy új marketingkampányt jelentett be, de nem valószínű, hogy túl sokra megy majd vele. Az IDC piackutató szerint pillanatnyi lehetőségről volt szó, amivel a vállalatnak nem sikerült élnie, és a közeljövőben nem is számíthat újabb magas labdára.

Nagyobb torta, kisebb szelet Az IDC adatai alapján az AMD jelenléte a legutóbbi negyedévben is zsugorodott a PC-processzorok piacán. Míg az Intel részesedése egy év alatt 0,4 százalékpontos emelkedéssel 80,8 százalékra nőtt, addig az AMD hasonló csökkenést követően 18,9 százalékon zárta 2010 utolsó három hónapját. A mobil PC processzorok szegmensében a különbség ennél is nagyobb, bár a két gyártó közötti szakadék csak fele ekkora arányban szélesedett.

A piac az egész évet 17,1 százalékos bővüléssel zárta, a bevételek pedig 26,7 százalékos növekedéssel elérték a 36,3 milliárd dollárt. Ezen belül a mobil chipekből 26,2 százalékkal, míg az asztali gépekbe való chipekből csak 6,2 százalékkal szállítottak többet. Az Intel piaci részesedése 1,1 százalékpontos emelkedéssel 80,7 százalékon állt az év végén, míg az AMD-é ugyanilyen arányú csökkenést követően 19 százalékra apadt.

Mobil invázió Az IDC 2011-re újabb 10,1 százalékos bővülést prognosztizál, ami elsősorban a nagyvállalatok laptopbeszerzéseinek lesz köszönhető. Az otthoni felhasználók vásárlókedve továbbra sem szökik az egekbe, ráadásul a táblagépek is egyre népszerűbbek, ami az idén már nem csak a netbook-, de a laptop-piacra is komoly hatással lesz. Természetesen a tabletekhez ugyanúgy szükség van processzorokra, de a legtöbb ilyen eszközben (köztük az iPad-ben) ARM architektúrájú CPU-k találhatók.

Az AMD egyelőre nem rendelkezik semmilyen jelenléttel a táblagépek piacán, míg az Intel Oak Trail chipjeivel szerelt tabletek tavasszal jelennek majd meg. Az IDC szerint az energiatakarékos ARM chipek hosszabb távon a PC-kben alkalmazott x86-os processzorokat is megszorongatják majd, elsősorban Windows 8 megjelenését követően, amely már támogatni fogja az ARM architektúrára épülő eszközöket. Ha az eddig csak okostelefonokat és tableteket hajtó processzorok megjelennek a PC-piac alsó kategóriájában, az mindenképpen az "örök második" AMD-t érintheti érzékenyebben.

Nyugaton dadog, de Kelet-Európa hasít a PC-eladás
Hullanak a fejek az AMD élén

Az AMD korábban rendelkezett az ARM-ra fókuszáló üzletággal, ám túladott rajta. A hírek szerint Dirk Meyernek, a vállalat januárban távozott vezérigazgatójának éppen azért kellett megválnia székétől, mert ellenezte, hogy az AMD belevesse magát a tabletek és okostelefonok világába. Az IDC az Llano megjelenéséig egyedül a Fusion platformban lát komolyabb lehetőségeket az AMD előtt, amelyet a gyártó a netbookokba és az energiatakarékosságra kihegyezett notebookokba szán.

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.