A Knight Fundation a napokban ítélte oda a legjobb médiaprojekteknek járó elismeréseit. A közel 5 millió dolláros támogatási keretből az egyre nagyobb adattömeget ötletesen kezelő megoldások kaptak.
Talán már alapos közhelynek hangzik, de ettől még igaz: az adatok óceánjában úszunk. A vállalatoknak minden korábbinál részletesebb, sokféle típusú adatokat kell feldolgozniuk és elemezniük, az információkhoz pedig már nem csak az üzleti döntéshozók, de akár a cég ügyfelei is hozzájuthatnak. Nincs ez máshogy saját területünk, a média esetében sem. Az újságíróknak egyre több forrásból, egyre komplexebb információk állnak rendelkezésére, a munkaidő viszont ugyanannyi, így okos megoldásokkal lehet csak úrrá lenni az adattengeren.

A jó lovag A Knight Fundation elnevezésű egyesült államokbeli nonprofit szervezet évről évre díjjazza az újszerű megoldásokkal kisérletező médiavállalkozásokat. A tét nem kicsi, hiszen idén 4,7 millió dolláron osztozhattak az arra érdemesek. Ami idén a nyertesekben közös volt, az az úgynevezett Big Data, azaz magyarul Nagy Adat kifejezés. Ezzel a két szóval szokás kifejezni a minden korábbinál részletesebb, sokféle típusú adatok komplex feldolgozását és elemzését.

A Nagy Adat megfelelő interpretálásának egyik korai képviselője a The New York Times volt, ahol például ilyen interaktív infografikákkal találkozhat az olvasó. Nem meglepő, hogy a nyertesek között is találni személyi átfedéseket. A DocumentCloud kitalálói között van ugyanis a The New York Times fejlesztője, Aron Pilhofer. Ez utóbbi, open source alapú projekt lehetőséget ad nagy mennyiségű nyomtatott dokumentum feltöltésére, amit aztán saját jegyzeteivel a nagyközönség számára is elérhetővé tehet az anyag feldolgozója. A szövegfelismerő alkalmazásnak hála rengeteg anyag között lehet kulcsszavas kereséseket indítani, sőt a dokumentumokat könnyen be is ágyazhatjuk saját oldalunkba. Így került például az olvasók elé az Obama elnök születési adatait tartalmazó irat, amely megválaszolta a sokáig terjedő pletykát, miszerint a politikus nem is az USA-ban született.

Bele fogunk fulladni az adatok óceánjába?
Interaktív térkép az informatikai piac háborújáról
Hogyan tálaljuk gusztusosan az információkat?

Közel félmilliós támogatásban részesült az Associated Press hírügynökség egyik kezdeményezése is, amely a nagy mennyiségű információ könnyebb vizualizálását, ezáltal elemzését teszi lehetővé. Az Overview elnevezésű alkalmazás egy korai fejlesztési stádiumában készült például a képünkön is látható grafika az iraki háború egyetlen hónapja alatt keletkezett információtengeréből. A hírek szerint a hírügynökség a pénzt további fejlesztésre, valamint az alkalmazás széles körű elterjesztésére kívánja fordítani.



Krízishelyzetben is hasznos Nem kizárólag újságíróknak szánták, de számukra is hasznos lehet egy másik, negyedmilliós támogatásban részesült projekt, a SwiftRiver. Ez a szintén open source megoldás különböző eszközöket takar, amelyekkel a valós idejű adatokat lehet szűrni, és megállapítani azok pontosságát. A kezdeményezés egyébként a katasztrófák elhárításán dolgozó mentőcsapatok munkáját szeretné megkönnyíteni, hogy lássák, hol van a legnagyobb szükség rájuk. Ezeket az analitikai megoldásokat azonban az újságírók is felhasználhatják, ha gyors, ám a valóságnak minél jobban megfelelő tudósítást akarnak publikálni.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.