Az év végéig eldől, Magyarországra helyezi-e központját az Elcoteq – mondta Jorma Vanhanen alapító, az igazgatóság elnöke, aki kitért Csányi Sándor szerepére is.
Két-három éve az európai részvénytársasági formában működő Elcoteq SE a világ legnagyobb szerződéses gyártói közt volt, de tavalyi 1,5 milliárd eurós bevétele kevesebb mint fele a megelőző évinek. A jelentések negyedévről negyedévre veszteségről szólnak, ennek mértéke csak az utóbbi hónapokban csökkent. Stabillá válhat a helyzet a következő hónapokban?

- Másfél évvel ezelőtt, gyakorlatilag egyetlen éjszaka alatt „állt meg a világ”. A forgalmi adatok azt tükrözik, hogy mi nagyon gyorsan reagáltunk. Pár év alatt bezártuk vagy eladtuk a német, az egyesült államokbeli, a román, az orosz és az egyik kínai üzemünket. Az észt tevékenység nagyobb részét pedig értékesítettük a Sony Ericssonnak. Tény, hogy a 25 ezer fős létszám így 10 ezer körülire csökkent, de ez egyúttal hatalmas lépés a nyereségesség újbóli megteremtése felé.

Magyarország eszerint viszonylag jól is járt, hogy a 7 ezer fős pécsi bázis létszáma „csupán” a felére csökkent?

- Így is mondhatjuk. Az Elcoteq számára ugyanis kiemelten fontos Magyarország. Nemzetközi terjeszkedésünk egyik első jelentős állomása volt Pécs, ahol az akkori legnagyobb partnerünk, a Nokia monitorgyárát vásároltuk meg 1998-ban. Azóta sok munkával magas szintű kompetencia központot alakítottunk ki ott, amelyre a jövőben is építeni fogunk.

Már elindult az elektronikai piac növekedése, még ha a válság előtti optimizmus nem is tért vissza. Szerencsésen átvészeltük a krízist, azóta új ügyfeleket szereztünk és újabb termékcsaládokat kezdünk gyártani.

Egyebek közt LED-es fényforrásokat fogunk összeszerelni a Philips világítástechnikai üzletágának, és Pécsett lesz az európai szervizközpontunk is, ahol főként mobiltelefonok javítását végezzük majd, elsőként a Nokia számára.

Ez jól hangzik, de úgy tudom, az egyik legnagyobb vevőjüket, a pécsi bevétel mintegy negyedét adó RIM-et elveszítették, így a BlackBerry telefonokat ezentúl a konkurens Celestica szereli össze Romániában. Igaz ez?

- A hír ebben a formában nem igaz, mert ugyan más partnert is talált a RIM, de az igényesebb okostelefononk gyártására Magyarország alkalmasabb. Különben is, az Elcoteq új stratégiájának lényege, hogy nem az árbevétel növelése a cél, különösen nem minden áron. Természetesen nagy örömmel látjuk az összeszerelésre fókuszáló tömeggyártással, vagy más megrendeléssel minket megkeresőket is, hiszen nem titok, hogy vannak felesleges kapacitásaink. Ugyanakkor főként a gyártás utáni szolgáltatásokat célozzuk meg, hiszen ezeknél jóval magasabb az elérhető profitráta, mi pedig rendelkezünk az ehhez szükséges tapasztalattal és szakértelemmel.

Ezt mutatja, hogy a Nokia megtisztelt minket bizalmával, és további nagy gyártókkal is tárgyalunk AMS szolgáltatások elvégzéséről. (A javítást, felújítást és modell-fejlesztést magában foglaló tevékenységeket a szakzsargonban after market services, azaz AMS néven említik – A Szerk.) A hagyományos összeszerelési üzletágban közben sikerült elérnünk, hogy a Sharp – Microsoft részére szállított – Kin nevű okostelefonját mi gyárthatjuk a kínai üzemünkben. Az Elcoteq kellően sok lábon áll, hiszen több – egyenként néhány tíz milliótól 100 millió euróig terjedő üzletet hozó – megrendelőnk van.

Hogyan illeszkedik ebbe a stratégiába a cég központjának Magyarországra telepítése? A hírek szerint ugyanis rövidesen Luxemburgból ide helyezné székhelyét az Ön által alapított Elcoteq. Így van?

- Határozottan mérlegeljük ezt a lehetőséget. Az év végéig szeretnénk erről döntést hozni. Az ország kiváló emberi és földrajzi adottságokkal rendelkezik, és előnyt jelent a politikai stabilitás is. Közben pedig megváltozott a piaci helyzet és az európai jelenlétünk hangsúlya is.

Iparági szakértők szerint elsősorban a szükséges forgóeszközhitelek miatt jönnének ide, hiszen az európai géppark és az ingatlanok nagyobb része is itt van, így könnyebben hitelezhető a csoport. Nem is beszélve Csányi Sándor OTP-vezér jelenlétéről az Elcoteq új igazgatóságában…

- A végéről kezdeném: Csányi úr nem bankárként, hanem magánemberként, pontosabban Magyarországot jól ismerő, helyi nagyvállalatokat is sikerrel menedzselő profi üzleti szakemberként van jelen az Elcoteq igazgatóságában. Az OTP Bank szerepe a cég hitelezésében egyelőre nem merült fel. Különben is, az elmúlt hónapokban sikerrel biztosítottuk a szükséges likviditást a nemzetközi vállalatunknak. Kamatozó adósságok felszámolásával 100 millió euróval emeltük a cég alaptőkéjét. Ezzel egyidőben megújítottuk 100 millió eurós bankkölcsönünket, amely így 2011 június végén jár le. Emellett az év végéig további tőkebevonást tervezünk, méghozzá új részvények kibocsátásával.

Milyen nagyságrendű lesz a tőkebevonás, és hogyan befolyásolja majd a tulajdonosi struktúrát?

- Nincs még döntés, így a részletekről sem tudok nyilatkozni.

Akkor térjünk vissza a stratégiai kérdésekhez. Jelenleg az Elcoteq és a hasonló cégek nagyon szerény mérnöki, illetve kutatás-fejlesztési tevékenységet végeznek, és a beszállítói lánc is enyhén szólva hiányos. Változhat ez, ha idehozzák a székhelyet?

- Az AMS stratégia egyúttal azt is jelenti, hogy képzettebb munkaerőre is szükségünk lesz, így remélhetőleg Pécsett is bővül ilyen kollégákkal a létszám. Jónak tartom Orbán miniszterelnök úr frissen bejelentett adócsökkentési lépéseit, hiszen ez a mi beszállítóinkat jobb helyzetbe hozza. A magasabb hozzáadott értékkel bíró, így több képzett gyártó és alvállalkozó partnert is igénylő AMS szolgáltatásokat pedig sokkal szívesebben rendelik meg a drágább telefonokhoz mind a gyártók, mind a mobilszolgáltatók. Magyarországon mi hosszabb távra tervezünk, s a központunk ide költöztetésével a vázolt új stratégiánk sikeres megvalósításának is nő az esélye.

Ezek szerint drágább telefonokat, esetleg luxus készülékeket gyártanának?

- Ahogyan említettem a fő irány a szerviz, és más AMS szolgáltatások. Amerikában az iPhone-ok magas hányadára biztosítást kötnek, így sokkal sűrűbben meg is javítják ezeket, míg a 20 eurós mobilokat inkább eldobják, ha meghibásodnak. Ráadásul a mobilszolgáltatóknak is érdeke, hogy a netképes telefonokat egy napra se tegyék le az ügyfeleik, inkább cserekészüléket biztosítanak számukra, hogy az adatforgalmi üzlet folyamatosan virágozzék.

(Az interjú a Figyelő 2010/24. számában jelent meg.)


Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.