Soha nem volt még ennyire piros az alma: az Apple 2010 első negyedévében több bevételt termelt, mint 2005-ben a teljes pénzügyi év során.

Az Apple-lel kapcsolatban most mindenki a holnapi titokzatos bejelentésre vár, ezért talán még nagyobb visszhangot keltett a cég aktuális pénzügyi jelentése, amely még az optimista várakozásokat is felülmúlta: a vállalat egyes területeken történetének legjobb teljesítményét érte el. Az Apple első negyedéves profitja 50 százalékkal nőtt az előző év megfelelő időszakához képest. A 2009-es jelentésben 2,26 milliárd dolláros nyereség szerepelt, míg a mostani negyedévre egészen pontosan 3,38 milliárd dollárt jelentettek. A bevételek terén is kiemelkedő az eredmény, a mostani 15,7 milliárd dollár 32 százalékos növekedést jelent.

Az adatok már csak azért is pozitív meglepetésnek számítanak, mert az előzetes elvárások eleve magasra tették a lécet. David Bailey, a Goldman Sachs elemzője például kerek egymilliárd dollárral kevesebb bevételt jósolt, 3,30 dolláros részvényenkénti árfolyammal - a cég papírjai szintén jobban teljesítettek a maguk 3,67 dolláros értékével.

Dollárhegyek
Az Apple-nek a negyedév végén majdnem 40 milliárd dollárnyi készpénz és rövid lejáratú befektetés áll rendelkezésére. A vállalat hagyományosan két területen költi el a rendelkezésére álló készpénzt: kis cégeket vásárol fel, és biztosítja a termékeibe szánt komponensek forrásait. Legutóbb például megszerezte a Lala nevű webes zeneszolgáltatást, a vezeték nélküli eszközökre szánt hirdetésekben utazó Quattro Wirelesst vagy a PlaceBase szoftvercéget, és külön-külön félmilliárd dollár értékű megállapodást kötött az LG-vel és a Toshibával az LCD panelek és flash memóriák hosszú távú ellátásának biztosításának érdekében. Ez a stratégia lehetőséget biztosít arra, hogya vállalat időről időre lecsökkentse készpénzállományát, de maradjanak tartalékai egy-egy nehezebb időszakra - ráadásul úgy, hogy már előre biztosította magának a zavartalanul működő ellátást is.

Az elemzők azonban a legfrissebb pénzügyi eredmények kapcsán újra megegyeznek abban, hogy az Apple-nek a borzalmas mennyiségű készpénz mellett lassan rá kell szánnia magát egy megfelelő nagyságrendű lépésre. Bár Peter Oppenheimer, a vállalat pénzügyi igazgatója szerint az Apple továbbra is "tőkéjének megőrzésére" helyezi a hangsúlyt, valószínűleg a közeljövőben napirendre kerülhet akár egy kockázatitőke-alap létrehozása is - nem beszélve arról, ha majd a részvényesek felemelik a hangjukat a külön osztalék vagy a részvény-visszavásárlás érdekében.

Sikeres ünnepek

Az év végi, ünnepi időszak az Apple számára rekord eladásokat hozott. 8,7 millió iPhone és 3,36 millió Macintosh talált gazdára, a vállalat utóbbi négy évének legjobb negyedévét eredményezve. Egyedül az iPod médialejátszók összesített eladásában tapasztalható némi visszaesés, 8 százalékkal fogyott belőlük kevesebb a tavalyinál, ám az elemzők által jósolt 20,1 millió darab helyett még így is 21 millióval zártak. Az Apple azonban számított a visszaesésre ebben a szegmensben, mivel a piac lassan átáll a hagyományos mp3 lejátszókról az iPod Touch által képviselt érintőképernyős, Wi-Fi-s, komplex készülékekre, amelyek azonban nem az olcsó szegmensben versenyeznek.

A sikerhez a termékek mellett egy belső változás is hozzájárult: az iPhone-eladásokból befolyó összegeket eddig 24 hónapos időszakban számolták el és ezt osztották vissza negyedévekre, most azonban minden negyedév eladása azonnal bekerül a könyvelésbe.

Az Apple egyébként nem érte be a most záruló pénzügyi időszak értékelésével, máris megkaptuk a vállalat következő negyedéves pénzügyi terveit is. Eszerint 11 és 11,4 milliárd dollár közötti forgalomra, ezzel párhuzamosan pedig részvényenként 2,18 dolláros profitra lehet számítani. A Goldman Sachs elemzője úgy véli, ez csupán az Apple szokásos konzervativizmusa: a valós eredmények ugyanis újra jobbak lehetnek, akár 11,7 milliárd dollárnyi bevételt és 2,34 dolláros részvényenkénti nyereséget sem tart valószerűtlennek.

Kína meghódítása
A bejelentés kitért az Apple kínai terjeszkedésére is. A távol-keleti országban októberben piacra dobott iPhone-okból már több, mint 200 ezer fogyott. A készülékeket második legnagyobb kínai mobilszolgáltató, a China Unicom (Hong Kong) forgalmazza. Azokra a kérdésekre, amelyek további szolgáltatók bevonását firtatták, az Apple képviselői nem nyilatkoztak egyértelműen, csupán annyit válaszoltak: céljuk a márka lassú, de biztos felépítése Kínában.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.