A bulváros cím mögött komoly kérdések merülhetnek fel: a benyújtott törvényjavaslat Európába hozná az itt eddig ismeretlen internet-cenzúra fogalmát, és persze az is érdekes, technikailag hogyan képzelik a tiltás megvalósítását.
Egy konzervatív brit parlamenti képviselő hivatalos törvényjavaslatot nyújtott be annak elérésére, hogy a szigetország összes internetezője elől elzárhassák a pornográf tartalmakat. A felvetés ráadásul egyáltalán nem tűnik gyengének, az angol lapok szerint kifejezetten nagy esélye van annak, hogy valamilyen formában többséget szerezhet az indítvány. Ez esetben viszont technikai és etikai oldalon is súlyos kérdések merülhetnek fel.
Csak semmi szex, angolok vagyunk ■ Claire Perry beadványát már gyakorlati szinten tárgyalja a törvényhozó testület: 2011 januárjában a főbb angol internet-szolgáltatókat is behívták egy olyan egyeztetésre, melyben azokat a lehetőségeket beszélik át, amelyekkel lekorlátozható az internetezők "kattintási jogköre". A képviselő szerint egyébként nem feltétlenül a korhatáros tartalmak ellen szól a kezdeményezés, csupán a kiskorúak védelmét szolgálná.
A kép - egyelőre - csak a képzelet szüleménye...
Az első kérdés természetesen az, vajon technikailag hogyan lenne megvalósítható a tervezett szabályozás. Nem arról van szó ugyanis, hogy akit nem megfelelő tartalmak meglátogatásán kapnak, az utólagos büntetésben részesül: a technikailag kissé megalapozatlan beadvány szerint ugyanis a szolgáltatóknak lehetetlenné kell tenniük az ilyen oldalakhoz való hozzáférést mindenki számára. A felhasználók ezután egyénileg, kérvényben fordulhatnak hozzájuk minden egyes webcímmel vagy egyéb tartalommal kapcsolatban, a tilalom feloldását kérve.
A szaksajtó mindenesetre azonnal ízekre szedte az elképzelést. Ki és hogyan dönti el, mi számít tiltottnak? De főként az lehet érdekes, vajon milyen módszerrel blokkolhatóak általánosan a tartalmak? A szöveges tartalmat hiába szűrik: lesz vajon valamilyen "pornószűrő", amely képes megtalálni azokat képeket vagy videókat, amin a kelleténél több fedetlen testfelület található? A felvetés vicces, sőt groteszk, ezért a januárban esedékes tárgyalásoktól a legtöbben azt remélik, hogy a technikai oldal képviselői győzik meg a törvényhozást az elképzelés megvalósíthatatlanságáról.
Nem anyu dönt, hanem a Nagy Testvér ■ A tervezet kapcsán felvetődő másik érdekes kérdéskör az állami internetes cenzúrához kapcsolódik. Még a hírhedten prűd amerikai törvényhozás sem javasolt hasonlót az internet szabályozására: a web központi ellenőrzése és tiltása eddig Kína, vagy egyes fejlődő országok szégyenfoltja volt, amire persze minden európai országban rosszallóan ingatták a fejüket az ítészek. Ehhez képest a brit kormány a hírek szerint teljesen komolyan gondolja, hogy végigviszi az elképzelést.
A helyi sajtó mindenesetre máris a kormányt bírálja: még a kevésbé szakmai oldalakon és lapokban is az az általános vélemény, hogy a gyerekek védelme első sorban a szülők feladata, és kifejezetten rossz döntés ehelyett egy mindenkire kiterjedő tiltás bevezetése. A netezők persze máshogy is kifejezik rosszallásukat: a javaslatot benyújtó képviselő,
Claire Perry saját weboldala túlterheléses támadás áldozata lett, és jelen írás elkészülésének óráiban is elérhetetlen.