Több ezer alkalmazott személyi aktáját szerezhették meg. Egy Telegram chatbot segítségével akarják azonosítani az ügynököket.

Egy fehérorosz hekkercsoport, a Cyber-Partisans feltörte a belarusz KGB hálózatát. A hekkerek állításuk szerint a rendszerből több mint 8600 alkalmazott személyi aktáját szerezték meg. A hatóságok ugyan mindezt nem erősítették meg, de az a hekkerek állítását erősíti, hogy a biztonsági szolgálat honlapja egy "fejlesztés alatt" felirattal fogadta a látogatóit. A Cyber-Partisans a sikeres támadás bizonyítékaként a Telegramon tette közzé a webhely adminisztrátorainak, adatbázisának és szervernaplóinak a listáját.

A csoport egyik koordinátora nyilatkozott az AP hírügynökségnek. Állítása szerint a támadás válasz volt Ivan Tertel KGB-főnöknek arra a vádjára, mely szerint a Cyber-Partisans támadásokat tervez az ország kritikus infrastruktúrája, köztük egy atomerőmű ellen. A koordinátor visszautasította Tertel vádjait: "Azért dolgozunk, hogy megmentsük a fehéroroszok életét, és nem azért, hogy tönkretegyük őket, ahogyan azt az elnyomó fehérorosz különleges szolgálatok teszik" – mondta az AP-nek. Azt érintett KGB-alkalmazottak számát is megerősítette.

Az adat csak az első lépés

A Cyber-Partisans az adatokat hasznosítani is szeretné. A Telegramon elindítottak egy chatbotot, amely lehetővé teszi a fehéroroszok számára, hogy fényképek segítségével azonosítsák a KGB-seket. "Meg akarjuk mutatni, hogy a digitális világban lehetetlen eltitkolni az információkat, kiderül az igazság a politikai elnyomásról, az elkövetőket pedig megbüntetik" – nyilatkozta a csoport koordinátora, aki a támadások folytatását ígérte.

A Cyber-Partisans nevéhez több jelentős akció is kötődik. A közelmúltban állítólag sikerült beszivárogniuk ország legnagyobb műtrágyagyárának, a Grodno Azotnak a rendszerébe. A körülbelül 7500 alkalmazottat foglalkoztató vegyipari cég a fehérorosz gazdaság egyik kulcsfontosságú vállalata. A támadással a hekkerek a kormányra akartak nyomást gyakorolni, hogy engedjen szabadon politikai foglyokat. A Grodno Azot ugyan nem kommentálta az AP értesülését, de weboldala egy ideje nem érhető el, ami a hekkerek állítását erősíti.

A csoport korábban többször hajtott végre nagyobb szabású támadást a belarusz állami média ellen, két éve pedig háromszor is feltörték az ország vasúti rendszerét, és egy időre átvették a jelzőlámpák és vezérlőrendszerek irányítását, hogy megakadályozzák vagy legalább lassítsák az orosz katonai felszerelések átszállítását Ukrajnába.

Fehéroroszországban az Aljakszandr Lukasenka hatodik elnökségi ciklusát hozó 2020-as választások után súlyosbodott a helyzet. A kirobbant tömegtiltakozásokat erőszakkal elfojtották, több mint 35 ezer embert letartóztattak, ezreket brutálisan megvertek. Azok az ellenzéki vezetők, akik nem menekültek külföldre, hosszú börtönbüntetést kaptak. Az ország egyik fontos jogvédő szervezete, a Viasna szerint jelenleg is mintegy 1400 politikai fogoly van Fehéroroszországban, köztük a szervezet alapítója, a 2022-es Nobel-békedíjjal kitüntetett Alesz Viktaravics Bjaljacki irodalomtudós, akit 2021-ben adócsalás vádjával ítéltek el hét évre.

Biztonság

Rizzsel küzdene a klímaváltozás ellen is egy szingapúri startup

Újabb sikeres befektetési kört zárt a Rize nevű vállalkozás, és hadat üzenne a rizstermesztésből fakadó metánkibocsátásnak Délkelet-Ázsiában.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.