Érdekes elmélettel állt elő egy újságcikk, melyben pszichiáterek és munkaadók beszéltek arról, mit lehet leszűrni az emberek közösségi jelenlétéből - vagy épp annak hiányából.
Jelenleg 955 millióan (illetve a legfrissebb információk szerint
"csak" 872 millióan) rendelkeznek aktív Facebook fiókkal. Néhány éve a munkáltatók vagy épp a pszichológusok még épp azokra tekintettek gyanakodva, akik valamilyen közösségi oldalon vagy hasonló online "találkahelyen" töltötték idejük egy részét. Nincs az ilyennek igazi élete, biztosan munka helyett is ezt csinálja, a valóságtól elrugaszkodott kockafej - az ehhez hasonló jelzők nem számítottak kirívónak. Mára azonban gyökeresen megváltozott a közvélemény álláspontja.
Mit rejtegetsz? ■ A
Daily Mail cikkében összegyűjtött szakértői vélemények szerint mára annyira elfogadottá vált a Facebook használata, hogy inkább az válik gyanússá, aki semmilyen formában nem lelhető fel a legnagyobb közösségi oldalon. Egy német pszichológus szerint az, hogy valaki Facebookozik, a külvilág felé egy jel arról, hogy az illetőnek a modern felfogás szerint egészséges közösségi élete van, és nem rendelkezik deviáns szociális hajlamokkal.
Az utóbbi években egyre gyakoribb szokássá vált, hogy sokan professzionális módon böngészik a Facebookot: ilyenek például a vállalatok hr-esei és a fejvadász cégek alkalmazottai, akik így ellenőrzik, a pályázó valóban olyan-e, mint amit az állásinterjún mutattak magukból. Manapság már az is elfogadottá vált, hogy a rendőrség is figyeli a közösségi jelenlétet, de akár bíróságokon is elhangzik valaki védelmében, hogy "pedig Facebookon milyen rendesnek tűnik". Ha tehát valakit nem lehet megtalálni a közösségi oldalon, a kutakodók egy része máris elgondolkodik: miért nincs fent, talán takargat valamit?
Arc nélküli ellenség ■ A német Der Tagesspiegel magazin egyenesen azt boncolgatja, hogy sem a moziban lövöldöző amerikai, sem a norvég tömeggyilkos nem Facebook-tag, csupán "elavult, vagy elítélhető" online közösségek tagjai. Az új Batman film vetítésén ámokfutást rendezett
James Holmest ugyanis csupán egy laza kapcsolatokat kereső oldal, az Adult Friend Finder rendszerében találták meg, míg
Anders Behring Breiviknek mindössze egy inaktív Myspace-fiókja volt.
Bár a legtöbben olyan messzire még nem merészkednek, hogy egyenesen pszichopatának vagy lehetséges veszélyforrásnak kiáltsák ki a Facebooktól távolmaradókat, több szakértő szerint érdemes óvatosan bánni a "közösségi nomádokkal": az ilyenek ne csodálkozzanak, ha nem veszik fel őket munkahelyekre, vagy egyszerűen nem megy velük randevúra a kiszemelt partner, mert tart az ismeretlenség hátulütőitől, a kellemetlen meglepetésektől. A cikkben megszólaltatott egyik szakértő szerint már csak az a kérdés, meddig fokozódik az online mindent-tudni-akarok-mindenkiről divat, jár-e például büntetés azért tíz év múlva, ha valaki nem szolgáltat magáról elegendő közösségi hátteret...