Miközben sokan az állami pénzcsap megnyitásában látják a nemzeti innováció elősegítésének zálogát, többen teljesen máshol keresik a megoldást. Legutóbb Angela Merkel döbbent meg, amikor nem pénzbeli támogatást kértek tőle a német startupok.
A német kancellár megjelenése még akkor is jelzésértékű esemény, ha történetesen semmilyen konkrét bejelentéssel nem szolgál nyilvános szereplése alkalmával. Ennek megfelelően a németországi startupok számára tett különösen értékes gesztusnak lehet tekinteni múlt heti látogatását két, Berlinben székelő internetes vállalkozásnál.
Fontosak a feltörekvők ■ Angela Merkel csütörtökön találkozott a tudományos közösségi oldalt működtető ResearchGate és a játékfejlesztő Wooga képviselőivel is, majd ezt követően befektetők előtt beszélt. Utóbbiba nem politikai hirdetést "csomagolt", hanem annak az üzenetét, hogy a német kormány nem csupán a BMW vagy Siemens méretű nagyvállalatokkal áll szóba, hanem érdekli a feltörekvő internetes vállalkozások sorsa és problémái is.
A találkozót követően a Wooga első számú embere,
Jens Begemann úgy nyilatkozott, hogy a kancellárt meglepte, hogy a startupok nevében nem pénzért kuncsorgott, sőt még a jogszabályi környezetet sem akarta a maguk javára módosítani. Begemann ezek helyett a "klisék" helyett inkább azt kérte, hogy Németország befogadóbb ország legyen a más nyelvet beszélőkkel szemben. A Wooga 280 alkalmazottjának ugyanis több mint fele külföldi és 40 különböző ország szülötte, így a céges közös nyelv értelemszerűen csakis az angol lehet.
A játékfejlesztésben utazó vezérigazgató szerint nem igaz az a tézis, miszerint nehéz EU-n kívüli régiókból munkavállalókat hozni Németországba. Ő személy szerint rendszeresen ellátogat az amerikai Szilícium-völgybe, és azt tapasztalta, hogy az ottaniaknak nehezebb egy mexikói programozót szerződtetni, mint neki. A német hatóságokkal való kapcsolattartást és az ügyintézést azonban nagyban könnyítené, ha az állami szerveknél lehetőség nyílna az angol használatára is hivatalos ügyekben. Ehhez kért politikai támogatást Németország irányítójától.
Igény az volna rá... ■ Amint az látható, a kormányzatok nem csak, sőt elsősorban nem állami dotációval tehetnek többet és jót az olyan ígéretes iparágaknak, mint amilyet például az informatikai startupok képviselnek. Ahhoz azonban, hogy az igényekre reagálni lehessen, először meg is kell hallgatni a másik felet, amire nálunk nem feltétlenül jut túl sok idő az
óriásvállalatokkal kötött hangzatos, de tartalmilag meglehetősen üres
stratégiai együttműködések miatt. Szerencsére az
iparági szervezet, vagy éppen
egy-
egy vállalat rendszeresen felkarolja a jó ötletek gazdáit, így azok nem maradnak magukra itthon sem.