A Windows 7 iránti élénk kereslet miatt kiemelkedően jó negyedévet zárt a Microsoft, ám a többi üzletág egyelőre adós maradt a látványos eredményekkel. A vállalat elsősorban az új Office csomagban, az Azure platformban és a Project Natalban bízik.

A december 31-én véget ért pénzügyi negyedév - a Microsoft évszámítása szerint a második – egyértelműen az új operációs rendszerről szólt. A legfontosabb siker feltétlenül az, hogy a 60 millió eladott Windows 7 a Microsoft történetének eddigi legjobban rajtoló operációs rendszere. Persze ehhez a sikerhez szükség volt az előző rendszer, a Vista gyenge szereplésére is – a kritikusabb elemzők szerint az is sietett Windows 7-re váltani, aki kipróbálta a Vistát, de csalódott annak sebességében és egyéb funkcióiban, és persze az is szívesen váltott, aki a Vistáról érkező rossz hírek miatt gyakorlatilag kilenc éve az XP-t használja.

Persze a redmondi vállalattal kapcsolatban más megközelítésből is értékelhető a siker. "Minden eddigi Windows startot maga mögé utasított a mostani, annak ellenére, hogy a gazdaság továbbra is válságban van" – írta a Collins Stewart elemzője, Sandeep Aggarwal. Tény, hogy a kedvezőtlen piaci környezetben is 19 milliárd dolláros bevételt, ebből pedig 6,7 milliárdos profitot termelt a Microsoft, ami még a válságtól eltekintve is rekordnak számít a vállalat életében.

Ugyanebben a negyedévben a PC-piac is újra élénkülni kezdett – ez egyfajta adok-kapok szinten az új operációs rendszernek is köszönhető, hiszen a gyártók egymás után adták ki a Windows 7-re épülő gépeiket vagy a vele kompatibilis hardverelemeket. Azonban az is tény, hogy a válság lassú enyhülése miatt egyébként is sokan döntöttek a nehéz idők alatt érintetlenül hagyott gépük vagy hardvereik felújítása mellett, ez pedig pont a Microsoftnak segített, hiszen ezen a vásárlók nagy része az új vagy felújított gépekre új operációs rendszert is vásárolt.

Az IDC szerint 15-17 százalékkal nőtt a PC-k piaca 2009 utolsó negyedévében, így volt is hová eladni a Windows 7 dobozokat és licenceket. Ráadásul ez a növekedés leginkább az egyéni felhasználók piacát érintette, a Microsoft szerint legalábbis a vállalati szektorban még egyáltalán nem indult be a Windows 7-es láz.

Egy lábon

A Microsoft bevételi és profitrekordjai azért is számítanak hatalmas eredménynek, mert ezeket szinte teljesen a Windows 7 gerjesztette. Ez a szegmens 6,9 milliárdos forgalommal zárta a negyedévet, ami közel 70 százalékos növekedést jelent. A következő nyereséges üzletág – a szerver operációs rendszerek és fejlesztőeszközök divíziója – csupán 2 százalékkal növelte eladásait, az összes többi részleg pedig csökkenő forgalomról számolhatott be.

A nemrég beindított Bing keresőszolgáltatás ugyan kezd piaci részesedést nyerni, azonban bevételeket nem igazán generál. Az online hirdetések terén két százalékos csökkenés volt tapasztalható, de a Microsoft online szolgáltatásai összességükben is kevesebbet termeltek a tavaly ugyanekkor publikált számokhoz képest, 609 millió dollár helyett 581 milliós eredménnyel zárták a negyedévet. "Az online üzletág csalódást okozott" – magyarázta Aggarwal. "Annak ellenére, hogy a Bing képes volt piaci részesedést szerezni, ebből semmi nem látszik a végelszámoláskor." Ez már csak annak fényében is kellemetlen, hogy a Google nemrég 17 százalékos növekedést jelentett 2009 utolsó hónapjaira.

Mit hoz a közeljövő?
Már kétmillióan töltötték le az Office 2010 ingyenes bétáját – látszik tehát az érdeklődés az irodai programcsomag legújabb változata iránt. A tavasszal várható végleges verzió megjelenésétől nagyon sokat várnak Redmondban, már csak azért is, mert az Office mellett más üzleti megoldásokat is kezelő Business Division szintén csökkenő bevételekről számolhatott be a negyedév végeztével.

Peter Klein, a Microsoft újonnan kinevezett befektetési igazgatója szerint az új Office csomag mellett fontos bevételnövelést hoz majd az Azure, a vállalat új cloud alapú platformja. A bevezetést ráadásul egy többszintű árazási rendszer is segítheti: a felhasználás alapján számolt árazás szerint mindenki csak azon komponensek után fizet, amelyeket valóban használt, de létezik majd előfizetéses, illetve mennyiségi licenc is. A Microsoft ettől azt reméli, hogy a vállalatok jobban személyre szabhatják a rendszerrel kapcsolatos költségeiket, így könnyebben dönthetnek az Azure bevezetése mellett.

A szórakoztató részleggel kapcsolatban az új Xbox kiegészítő interfész, a mozgásérzékelésen alapuló  Project Natal ad okot bizakodásra. A kontroller nélküli irányítást megvalósító módszer mozdulatokon, szóbeli parancsokon, vagy akár az érzékelő látókörébe helyezett tárgyakon alapszik, és a Microsoft szerint a jelenlegi Xbox-felhasználók jó része meg fogja vásárolni. Optimista kijelentés, de tény, hogy a jóval gyengébb hardverrel rendelkező Wii konzol is az akkor forradalminak számító mozgásérzékelés miatt produkált rekord eladásokat, az esély tehát valóban megvan arra, hogy a 2012-re ígért új Xbox-modell előtt a Natal az Xbox 360 tulajdonosok pénztárcáját is képes újra megnyitni.

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.