A toplisták készítésében is világelső Egyesült Állmok – nem meglepő módon – most az innovációban vezet, ráadásul egy angol üzleti hírügynökség által összerakott listán. A Thomson Reuters idén is összeállított a világ innovációs top 100-as listáját.
Az innováció hatalom. A Thomson Reuters listájáról (a teljes jelentés
.pdf) hírt adó MTI-közlemény az Egyesült Államok kereskedelmi minisztériumának egyik elemzését idézi, miszerint „az innováció a versenyképesség, a bér- és foglalkoztatás-növekedés, valamint a hosszú távú gazdasági növekedés legfőbb motorja.”
Az idei lista különlegessége, hogy a felmérésbe első alkalommal vontak a vállalatok mellett egyetemeket és kormányzati szerveket is. Így került fel a listára két dél-koreai egyetem, valamint az amerikai hadsereg és a haditengerészet mint innovációs központ.
Az USA-ban dübörögnek az innovátorok ■ A teljes listát tekintve is nagy az Egyesült Államok túlsúlya, az innovációban élen járó vállalatok 47 százaléka amerikai, de ha csak a százas lista legnépesebb csoportját, számszerűsítve 18 százalékát adó félvezetőgyártókat nézzük, még kiugróbb a tengeren túli cégek elsőbbsége: kétharmadát adják ennek a szektornak. A maradékon pedig nagyjából egyenlő arányban osztozik Dél-Korea, Japán – amely kiemelkedően teljesít a hardvergyártásban (ezen a területen a cégek 53 százalékát a szigetország adja) – és Svájc. Érdekes, hogy egy évvel ezelőtt a listán egyetlen egy cég sem szerepelt ebből a szektorból.
A tavalyi toplistához képest 7 százalékkal nőtt az Egyesült Államok súlya, az európai vállalatoké viszont 8 százalékkal visszaesett. Mindössze Belgium (1 cég), Franciaország (13 cég), Németország (1 cég), Hollandia (3 cég) és Svédország (3 cég) került fel a listára. Még soványabb a távol-keleti felhozatal, onnan a szépen szereplő Japán mellett (25 cég) csak Dél-Korea került fel a 100-as listára 7 céggel. A távol-keletiek megítélése az innováció szempontjából nem sokat változott, Japán kismértékben visszaesett (tavaly 27 szigetországi cég volt a listán), Dél-Korea erősödött, hiszen egy éve csak ottani 4 céget találtak érdemesnek felsorolni a leginnovatívabb vállalatok között.
A listában az informatikához és telekommunikációhoz köthető iparágak túlsúlya óriási a listában. A hardvergyártók (13%), a szoftvergyártók (2%), a félvezetőgyártók (18%) és a telekommunikációs cégek (7%) adják az innovációs toplista 40 százalékát. Kétségtelen, hogy ebben az iparágban óriási energiákat fordítanak kutatásra és fejlesztésre.
Első alkalommal vizsgálták a lista összeállításakor az egyetemek és kutatóintézetek innovációs tevékenységét. A listára négy intézmény került, három francia intézmény, a CNRS (The French National Center for Scientific Research), a Commissariat a l’Energie Atomique és az IFP Energies Nouvelles, valamint két koreai, a Korea Electronics Technology Institute és a Korea Research Institute of Chemical Technology.
Az innováció a jogászoknak is termel ■ Az innováció fontosságát azonban nem csak Thomson Reuters és mások által összerakott listák jelzik. Sokkal látványosabbak azok a szabadalmi perek, melyekben saját innovációjuk eredményeiket igyekeznek védeni a cégek. Augusztus végén Samsung például szabadalmi pert vesztett az Apple-lel szemben: a bíróság
1,049 milliárd dolláros kártérítést ítélt meg az almás cégnek. És persze vég nélkül lehetne sorolni a különböző szabadalmi csatározásokat. A Stanford Egyetem
készített egy elemzést, mely szerint csak az okostelefonokat érintő szabadalmak körüli jogi csatározásokra több mint 20 milliárd dollárt költöttek a különböző piaci szereplők.