A tegnapi amerikai tőzsdezárást követően nyilvánosságra hozott pénzügyi negyedév mutatói között főleg a mobil eszközökről érkező bevételek mutattak pozitív képet. A Zuckerberg-birodalom egyelőre nyerésre áll.
Mint arról néhány napja már hivatalosan hírt adott a vállalat, szeptember végén az aktív Facebook-felhasználók száma átlépte az egymilliárdos álomhatárt, ám ennél az elképesztő adatnál is erősebb adut szorongatott a cég alapító-vezetője, Mark Zuckerberg a most lezárt negyedévhez fűzött kommentárjában.

A negyedév élharcosa egyértelműen a mobil szegmens volt, amely mind a használat arányában, mind bevételek szempontjából kimagaslóan jó eredményeket könyvelhetett el. A világ legnagyobb közösségi hálózatát immár a teljes bázis 60 százaléka, azaz több mint 600 millió ember legalább egyszer egy hónapban okostelefonról, táblagépről éri el.



Ráadásul a cég adatai azt mutatják, hogy a mobil eszközökről facebookozók aktívabban használják a hálózatot, mint a hagyományos desktopos környezetben. Ez kiterjed a hirdetések lekattintására is, ami kulcsfontosságú a cég számára, hiszen a várakozások szerint jövőbeli bevételeinek nagy részét a mobil platformon kell "összeszednie".

A pénzügyi jelentés összesített számait nézve egyértelműen az árbevétel okozta a legnagyobb meglepetést. A három hónap alatt elért 1,26 milliárd amerikai dollár harmadával több a tavalyi forgalomnál, és ha nem is sokkal, de meghaladja az elemzői konszenzus előzetesen elvárt 1,23 milliárdos szintjét.

Erőteljes mobilizálás  A teljes összegből a mobil szegmens immár 150 millióval veszi ki a részét, ami óriási fellendülést mutat az idei második negyedévben elkönyvelt 10 millió dollárhoz képest. Nagyon úgy tűnik tehát, hogy a nyár elején beindított, automatizált mobil hirdetési kampányok beváltották a hozzájuk fűzött reményeket, de része lehet a sikerben a szintén júniusban beindított saját alkalmazásáruháznak is.

Zuckerberg már szeptemberben elismerte, hogy egy ideig tévúton jártak a mobil területen azzal, hogy túlságosan nagy jelentőséget tulajdonítottak a HTML5-nek. Túl korán váltottak, kigolyózva a Flash technológiát, ahelyett, hogy a telefonos rendszerek natív kódját használták volna. A különböző mobil operációs rendszerekre hangolt fejlesztések, alkalmazások egy része azóta már meg is újult, mások pedig éppen most készülnek – adta hírül a Facebook vezére.

Egyszeri tételek  Az összképet némiképp rontja azonban, hogy elsősorban ugyan a cég részvénykompenzációs egyszeri költségei miatt, de a kimutatott nettó profit messze elmarad a tavalyitól, és kövér mínuszba csúszott. A bevételek erőteljes növekedése mellett az előző évi 227 milliós nyereség után 59 milliós veszteség keletkezett, ám az említett egyszeri tételeket kiszűrve már az egy részvényre jutó eredmény centre megegyezik a tavalyival. Igaz, az így kimutatott 0,12 dolláros profitnál egy centtel azért többet reméltek a pénzügyi elemzők.

A költségek növekedése azonban továbbra is nyugtalanító módon jelen van a cégnél. Éves összevetésben 64 százalékkal nőttek a Facebook negyedéves kiadásai, amiből mindössze 7 százalékot tesznek ki a részvénycsomagokhoz köthető adófizetési kötelezettséggel kapcsolatos elhatárolások.

A befektetőket azonban az említett negatívumok láthatóan most egyáltalán nem zavarták: a zárás utáni kereskedésben közel 13 százalékot erősödtek a cég papírjai. Igaz, a mostani 22 dolláros árfolyam is messze elmarad a kibocsátáskori 38 dolláros szinttől.

Ha Zuckerberg beszél, gyógyulnak a Facebook-részvények
Jönnek az üzenőfalba ékelt Facebook hirdetések
A Facebook is megnyitotta appboltját

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.