A VMware Cloud Day elnevezésű partner-rendezvényen Matthias Schorerrel, a VMware vállalati cloud-megoldásokért felelős regionális vezetőjével beszélgettünk egy újabb recesszióról, az informatikai vezetők szerepének megváltozásáról, és a cloud által kínált "kreatív menekülési útvonalról".
Matthias Schorer a "Central EMEA" régióban leginkább a VMware felhő alapú megoldásainak szószólója, aki korábbi, informatikai tanácsadóként és vezető informatikai mérnökként végzett munkáinak tapasztalatait is hatékonyan tudja hasznosítani jelenlegi pozíciójában. Elsőként arra adott magyarázatot, miért épp a Bitport az egyik legalkalmasabb partner a mostani beszélgetéshez.
■ Úgy vélem, minden eddiginél nagyobb szükség van olyan közvetítőkre, akik a sokféle technikai halandzsát az üzleti világ résztvevői által befogadhatóra "fordítják", mivel a jelenlegi helyzetben az informatikai vezető szerepe egyre inkább egybeforr a pénzügyi és stratégiai vezetőkével. A cloud lényege pedig a megannyi technológiai részlet legallyazása végén pedig nem más, mint az üzlet, a vállalati informatika szemléletváltásának pénzügyi, szervezeti haszna.
A vállalati döntéshozók egyre többet hallhatnak arról, hogy az újabb recesszió átvészelésében, a hatékonyabb működésben, az új munkavégzési szokások kezelésében mennyire jó lehetőséget kínál a felhő alapú megközelítés. Arról is hallanak azonban félinformációkat, vajon elég biztonságos-e ez az új technológia, jól kezeli-e a megfelelőségeket, és vajon nem rántja-e ki a kezükből az irányítást, ha az adataik és folyamataik ebbe a misztikus felhőbe költöznek.
Meg kell még győzni a döntéshozókat magának a felhő alapú megközelítésnek a létjogosultságáról?
■ Arról már semmiképp nem kell győzködni őket, hogy az eddigi informatikai módszereiknél valami jóval fejlettebbre, átfogóbbra van szükség. És itt nem csak a gazdasági környezet követelményeire, tehát a költségcsökkentésre és a hatékonyság növelésére gondolok. Az informatikai vezetőknek nap mint nap azzal kell szembesülniük, hogy a konzumerizáció folyamata egyre erősebb, a munkatársak egyre több "kütyüvel" szaladgálnak, egyre újabb technológiákat próbálnak betuszkolni a vállalati eszközparkba. Ezeket a folyamatokat a meglévő módszerekkel központilag menedzselni gyakorlatilag lehetetlen feladat. Nem is beszélve arról, hogy rég nem azzal kellene törődniük, hogy lépést tartsanak a technológiai fejlődéssel, hanem előttük kellene járni azzal, hogy az új eszközökben és megoldásokban rejlő lehetőségeket kiaknázzák a vállalat működésében.
CIO-nak lenni tehát már egyáltalán nem olyan jópofa feladat, mint pár éve. Miközben a gazdasági, pénzügyi követelmények egyre keményebbek, maga az informatika sokkal átláthatóbb lett mindenki számára. Akár egy pénzügyi vezető, vagy egy új technológiákra éhes munkatárs is mondhatja, hogy "láttam, az Amazonon ezt havidíjas szolgáltatásként is meg lehet oldani" - ezáltal boldog a pénzügyes és a munkatárs is, miközben számos egyéb kérdésről, például a biztonság vagy a rugalmasság problémáiról nem is tudnak. Tehát a kérdésre visszatérve: már nem csak az informatikai vezetők, de a vállalat több rétege is tisztában van a felhő létével és létjogosultságával - valamilyen szinten. A CIO feladata pontosan az, hogy az új lehetőségek között a lehető leghatékonyabban, minden feltételnek megfelelően navigáljon.
Mik a leggyakoribb tévhitek és félinformációk a clouddal kapcsolatban?■ Saját tapasztalataim szerint leginkább a biztonsággal kapcsolatosak a döntéshozók aggályai. "Hallottam, hogy ennek vagy annak a nagyvállalatnak ismét betörtek a hálózatába és ellopták a felhasználók adatait", mondogatják, vagy épp attól tartanak, ki láthatja még rajtuk kívül az érzékeny céges adatokat, ha azok nem a saját szervereiken tárolódnak, hanem valami ismeretlen helyen. Sokan pont a másik oldalról közelítik meg a dolgot: saját eddigi rendszereik hibáit, biztonsági réseit szeretnék rendbe hozni, és azt hiszik, a felhő automatikusan megoldást nyújt ezekre, pedig felhő és felhő között is hatalmas különbségek lehetnek. A mi feladatunk a VMware-nél pontosan az, hogy a vállalatok számára egy olyan teljeskörű megoldás-csomagot kínáljunk, amelynek segítségével hatékonyan és egyben biztonságosan léphetnek át a cloud korszakba.
Egy ilyen átfogó megközelítésre kifejezetten nagy szükség van. A vállalatok általában nem egyik pillanatról a másikra állnak át egy teljesen új rendszerre, tehát nincs igazán példa olyasmire, hogy valaki egyik nap még saját szerverein, saját hálózatán és saját szoftvereivel üzemel, másnap reggel pedig már minden folyamatát a felhőbe költözteti. A fokozatos átállásból viszont gyakran származnak súlyos problémák, amikor például virtualizált szervereket és munkaállomásokat az addig használt tűzfalakkal próbálnak megvédeni.
VMware Cloud Director 1.5 működés közben
A cloud korszakában akár egy pár percen belül elkészíthetünk és munkába állíthatunk egy teljesen új virtuális gépet, ennek megvédéséhez kevés az addig követett gyakorlat, amely szerint a céges tűzfalat mondjuk két hetente frissítjük és ellenőrizzük. Az új technológiák helyes használatához a folyamatoknak és maguknak az embereknek is változtatniuk kell eddigi munkamódszereiken. A VMware pontosan ilyen megoldásokkal igyekszik segíteni, például úgy, hogy a tűzfalakat és egyéb biztonsági megoldásokat is a virtualizált környezeten belülre helyezi, és az új technológiákhoz alakítja át. Ezen kívül ez kiváló lehetőség ahhoz, hogy eddig manuális folyamatokat automatikussá alakíthassunk. Egy virtualizált környezetre alkalmazott tűzfal például együtt tud működni a mögötte lévő rendszerrel, és önműködően leköveti a változásokat, például a fent említett példában azonnal alkalmazza a megfelelő beállításokat egy újonnan létrehozott virtuális gépre.
Ezek szerint maga a VMware is változik, és egyfajta teljeskörű cloud-megoldásszállító szerepre törekszik?■ Így van, a VMware már rég nem egyszerű "virtualizáció-specialista", a megoldásainkkal szeretnénk az új megközelítés egészét lefedni. Igyekszünk megoldásokat kínálni azoknak, akik csak most váltanak részben vagy egészben cloud alapokra, de mivel egy ilyen átalakítást nem lehet egyetlen nagy lépésben véghezvinni, azoknak is szeretnénk segítséget nyújtani, akik már megtették az első lépéseket. A virtualizáció, az adatok felhőbe költöztetése ugyanis csak egy lépcsőfok, amelyet fontos biztonsági, központi menedzseléssel kapcsolatos változtatásoknak kell követnie, nem is beszélve a vállalati mobil eszközök és egyéb új technológiák integrálásáról.
Azt az új trendet kell például szem előtt tartanunk, hogy 2011-ben egy vállalatnál már nem az a fontos, ki milyen klienssel dolgozik - asztali számítógépek, notebookok, tabletek vagy akár okostelefonok egyaránt megjelennek, ahogy a munkatársak megtalálják a munkavégzési szokásaiknak megfelelő eszközöket. A feladat már egyszerűen az lett, hogy mindenki számára, eszköztől függetlenül biztosítsuk a hozzáférést bármilyen adathoz, és a lehetőséget ezen információk szerkesztésére. Erre szolgál például a VMware View, amely mára egy közkedvelt virtuális desktop megoldásnak számít, és bármilyen eszközön, akár egy táblagépen elérhetjük vele megszokott munkahelyi, PC-s környezetünket.
Windows szoftverek futnak egy Mac böngészőjében az AppBlast segítségével
A legújabb fejlesztés ezen a téren az AppBlast, amelynek demó változatát az idei VMworld konferencián mutattuk be. Ez a megoldás még tovább finomítja a távoli, virtuális alkalmazáskezelés módszerét. Gyakorlatilag arról van szó, hogy bármilyen eszközön, amely képes HTML5-kompatibilis böngészőt futtatni, a felhasználók képessé válnak bármilyen operációs rendszer alatt működő alkalmazást futtatni. Tehát akár egy teljesen egyszerű táblagépen megoldhatjuk, hogy egy levél mellékleteként kapott Excel fájlt megnyissunk a böngészőn belül, és úgy szerkesszük, mintha egy teljes értékű asztali számítógép előtt ülnénk.
Egy másik fejlesztésünk az Octopus, amely nagyon egyszerűen fogalmazva "Dropbox a vállalatok számára" - egy olyan felhő alapú fájltárolási és -megosztási módszer, amelyet felruháztunk széles körű központi menedzselési, biztonsági funkciókkal, hogy akár egy szigorúan kezelt, szenzitív adatokkal dolgozó nagyvállalati környezetben is megállja a helyét.
A lényeg tehát, hogy megváltoznak a vállalatok működésében fontos szerepet játszó gazdasági, pénzügyi feltételek, és emellett a technológia maga is megújul az újfajta eszközökkel és az ehhez kapcsolódó mobil munkavégzés gyakorlatával. A cloud, és ezen belül a VMware megoldásai pontosan ezen változásokhoz biztosítanak új megoldásokat: a friss megközelítés a költségek és a rugalmasság terén mindenképpen a leghatékonyabb átmenetet biztosítja egy új korszakba. (x)