Míg tavalyelőtt bő 60 milliárd forgalmat könyvelhettek el a magyar online kiskereskedelmi cégek, idén várhatóan már a 130 milliárdot is meghaladja ez az összeg – írja a Világgazdaság.

A GKIeNET adataira hivatkozva közölt biztató helyzetjelentést a hazai e-boltok helyzetéről a Világgazdaság. A magyar webáruházak forgalma a 2008-as 60 milliárdos szintről már tavaly, a válság kellős közepén is ugrásszerűen, jó 50 százalékkal nőtt, és megközelítette a 100 milliárd forintot. Az előrejelzések alapján az látszik, hogy idén ez további 30-35 milliárddal növekedhet. A teljes piac ennél is nagyobb, hiszen a GKIeNET adatai nem tartalmazzák a turisztikához és biztosításokhoz kötődő internetes költéseket.

A gazdasági lap cikkében valószínűsíti, hogy az idei többleten fele-fele arányban osztozkodnak a piac régi és újonnan belépő szereplői. Jelen állás szerint a teljes hazai kiskereskedelmi forgalom 1,6 százalékát bonyolítják interneten. Egy évvel ezelőtt ez az adat még mindössze 1 százalék volt.

Nem kell óriási elemzőkészség annak megfejtéséhez, hogy miért lehetett ennyire erős a növekedés ebben a piaci szegmensben a válság 1,5 éve alatt. Az e-boltok - ha nem is egyetlen, de talán legjelentősebb - versenyelőnye az árban mutatkozik meg. Fenntartandó üzlethelyiség és alkalmazottak hiányában ezek a vállalkozások lényegesen kedvezőbb áron tudják ugyanazt a terméket adni, mint a hagyományos kiskereskedelmi boltok. A válság pedig értelemszerűen felerősítette a fogyasztók árérzékenységét. Ráadásul az interneten egyszerűen és gyorsan fel lehet mérni a piacot, megkeresve a legkedvezőbb ajánlatott.

A magyar fogyasztók elsősorban a kimutatásban nem szereplő biztosítási és turisztikai szolgáltatásokat keresik a világhálón, de jelentős az élelmiszerek, filmek, zenék, háztartási gépek, informatikai és szórakoztatóelektronikai termékek, játékok és nem utolsó sorban könyvek forgalma is.

Áprilisban 2700 e-bolt működött Magyarországon, ez több százzal haladja meg a 2008-as adatot. A webes vásárlásban ugyan egyre jobban bízunk, ám az online bankkártyás fizetés aránya még mindig alig 3 százalék, a banki átutalás lehetőségével még ennél is kevesebben élnek – írja a Világgazdaság.

Japánban 3D nyomtatással húztak fel egy vasútállomást

Pillanatok alatt készen lettek vele, és spóroltak is rajta. Ha később is megfelelőnek bizonyul, más létesítmények újjáépítésénél is felhasználják majd az új technológiát.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.