A Magyar Telekom Nyrt. 10,68 milliárd forint nettó eredményt ért el 2012 második negyedévében, ez közel két és félszerese az egy évvel korábbi 4,36 milliárd forintos nyereségnek. Növekedtek a társaság informatikából és rendszerintegrációból származó bevételei.
A társaság csütörtökön közzétett, nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készült, konszolidált tőzsdei gyorsjelentése szerint az árbevétel a második negyedévben 145,46 milliárd forint volt, ami 1,3 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. A Portfolio által megkérdezett elemzők 12,05 milliárd forint eredményt és 144,9 milliárd forint bevételt vártak. Az első fél évben a nettó profit 21,3 százalékkal 23,7 milliárd forintra nőtt, a bevételek pedig 2,1 százalékkal emelkedve 292,11 milliárd forintot értek el.  
A társaság teljes évre vonatkozó előrejelzései nem változtak: továbbra is a működéshez kapcsolódó  kamat- és adófizetés, valamint értékcsökkenési leírás előtti eredmény (EBITDA) 4-6 százalékos csökkenésével és változatlan vagy legfeljebb 2 százalékkal csökkenő bevétellel számol a menedzsment.

Erősödő negatív tendenciák  A jelentés idézi Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgatót, aki elmondta, hogy a célok elérése érdekében 2012. második felétől széleskörű, jelentős költségcsökkentési intézkedéseket vezetett be a társaság, és az ősztől életbe lépő vezetékes és mobil áremelés is hozzájárul majd EBITDA célkitűzés teljesítéséhez.

- A magyarországi gazdasági környezetben tapasztalható erősödő negatív tendenciák és szabályozói hatások azonban továbbra is kedvezőtlen hatással vannak a hagyományos hangalapú bevételeinkre. Emiatt szertefoszlottak az év eleji pozitív várakozások, miszerint lassú fellendülésre számítunk Magyarországon. A háztartások pénzügyi helyzete változatlanul feszített, mivel a jövedelmek reálértéke csökken, a munkanélküliség továbbra is rendkívül magas szinten áll és a forintárfolyam kedvezőtlen alakulása miatt nőttek a deviza alapú hitelek törlesztő részletei - fogalmazott a Magyar Telekom vezetője.

Mivel a növekedést mutató üzletágak nem tudták teljes mértékben ellensúlyozni a magas jövedelmezőségű hangalapú bevételek kiesését,  működéshez kapcsolódó EBITDA a második negyedévben 9 százalékkal csökkent.

Rendkívüli tételek   Az első félévben a kamat- és adófizetés, valamint értékcsökkenési leírás előtti eredmény (EBITDA) 3,5 százalékkal 101,2 milliárd forintra nőtt az előző év azonos időszakához képest. A működéshez kapcsolódó, azaz a rendkívüli tételek, valamint a telekommunikációs különadó nélkül számolt EBITDA 7,2 százalékkal csökkent, 114,36 milliárd forint volt. 

A Magyar Telekom az első félévben 12,2 milliárd forint telekomadót fizetett, és végkielégítéssel kapcsolatos költségekkel együtt összesen 13,2 milliárd forint rendkívüli tételt számolt el, szemben a tavalyi első félévben kimutatott 25,5 milliárd forinttal. A macedóniai vizsgálatokkal kapcsolatban ebben az évben már nem merültek fel költségek. 

Több bevétel informatikából  A működéshez kapcsolódó EBITDA ráta 39,2 százalék volt 2012 első felében, míg 2011 azonos időszakában 43,1 százalék. Az EBITDA ráta csökkenése a jelentés szerint tükrözi az alacsony jövedelmezőségű energia viszonteladásból származó, valamint a rendszerintegrációs és informatikai szolgáltatásból származó bevételek arányának emelkedését, valamint a készüléktámogatások növekedését, miközben tovább csökkent a magas jövedelmezőségű hangalapú bevételek aránya.

A mobil bevételek az első félévben 147,4 milliárd forintot értek el, 0,6 százalékkal mérséklődtek a tavalyi első félévhez viszonyítva. A vezetékes bevételek 4,2 százalékkal 111,59 milliárd forintra csökkentek. A rendszerintegrációs és informatikai bevételek 19 százalékkal nőttek, meghaladták a 24 milliárd forintot. Az energia értékesítésből származó bevételek 9 milliárd forintot értek el az idén az első félévben, szemben a tavalyi hasonló időszak 1 milliárdos bevételével szemben. 

Az első félévben a beruházás (CAPEX) összege 13,5 milliárd forinttal 40,2 milliárd forintra nőtt 2011 azonos időszakához képest. Ezen belül 10,9 milliárd forint volt a 900MHz-es spektrum licencdíja. A szabad cash flow 55,9 milliárd forinttal 8 milliárd forintra csökkent az első félévben. Az alacsonyabb működéshez kapcsolódó EBITDA mellett elsősorban a beruházások növekedése és a beruházási szállítóknak történő magasabb kifizetések, valamint egy kábeltársaság akvizíciója okozta a szabad cash flow csökkenését a jelentés szerint.

A nettó adósságállomány 2012. június végére 324,2 milliárd forintra nőtt az egy évvel korábbi 295,1 milliárd forintról. A nettó eladósodottsági ráta a félév végén 39,3 százalék volt. A Magyar Telekom jegyzett tőkéje 104,27 milliárd forint, a konszolidált saját tőke 448,09 milliárd forint volt június végén, a tavaly december végi értékhez képest 8,2 százalékkal csökkent. 

A Magyar Telekom részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde "A" kategóriájában kereskednek, a papír szerdán 410 forinton zárt. Az elmúlt egy évben a legmagasabb árfolyama 596 forint, a legalacsonyabb 409 forint volt.

Rakétasebességgel bővül az LTE-piac
Országossá vált a Magyar Telekom IPTV-szolgáltatása

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.