Több szempontból is pozitív változást mutatnak a Telenor első negyedéves üzleti eredményei. A társaság vezetője azonban tart a tervezett telefonadó negatív hatásaitól.

Megkezdte az óvatos felfelé araszolást a Telenor Magyarország az idei első három hónapban. A közzétett első negyedéves mutatók közül az árbevétel, a kamat és adófizetés előtti eredmény (EBIT) illetve az egy előfizetésre jutó átlagos havi árbevétel (ARPU) is nőtt 2011 első negyedévéhez képest.

Növekedésnek látszó csökkenés  Ha közelebbről megvizsgáljuk a számokat, már nem feltétlenül ennyire pozitív a kép, hiszen az árbevétel mindössze jelképes mértékben, alig 0,3 százalékkal lett jobb, mint egy évvel korábban. A bevételekre negatív hatással volt a hívásvégződtetési díjak januári hatósági csökkentése, viszont bizonyos egyszeri tételek javították a végső összeget. Reálértéken számolva azonban ez az eredmény továbbra is erős csökkenést jelent, hiszen a KSH adatai szerint 2011-ben 3,9 százalékos volt az infláció. Pozitív fejlemény azonban, hogy a hangalapú bevételek hosszú idő óta első ízben mutattak nominális növekedést.



A vállalat aktuális üzleti eredményésségét tükröző EBITDA (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) több mint félmilliárd forinttal lett jobb, ami negyedéves összevetésben 4 százalékos javulást mutat a cég EBITDA rátájánál. Az EBIT ennél is nagyobb mértékű javulása elsősorban annak köszönhető, hogy idén alacsonyabbak voltak az amortizációs költségek, mivel a Telenor a hálózatmodernizációs program keretében lecserélte a régi hálózati elemeket.

Bár - elsősorban a feltöltőkártyás ügyfelek lemorzsolódása miatt - a társaság előfizetői köre bő egy százalékkal kisebb, mint egy évvel korábban, ám az előfizetésekre jutó átlagos bevétel közel két százalékkal tudott nőni. A használatban lévő kártyák száma alapján a Telenor nagyjából tartja szűk 32 százalékos piaci részesedését.

Újabb csapás  A negyedéves számokhoz fűzött kommentárjában a cég vezérigazgatója bírálta a tervezett telefonadó ötletét. Christopher Laska úgy látja, a megindult növekedést veszélyezteti a beszélgetési percenként és sms-enként felszámítandó új adó. "Az adó jelenlegi formájában rendkívüli módon befolyásolhatja a felhasználói szokásokat, negatív hatással lehet az árbevételünkre, továbbá csökkenti a távközlési szolgáltatásokból származó előnyöket Magyarországon. Ezenfelül az adó bevezetése erőforrásokat vonhat el a szolgáltatásaink bővítését célzó, más fejlesztésektől” – írta a vezérigazgató. Chistopher Laska felrótta azt is, hogy a növekedési pályára való visszatérést megnehezíti a kiszámíthatatlan piaci környezet.

A percenkénti forgalom után fizetett adó ötlete néhány hete került napvilágra, ám ennek részletei még most sem teljesen ismertek. Az utóbbi napokban a távközlési szolgáltatók egyeztettek a kormányzattal az ügyben, de a fentiekből látszik, hogy nem sikerült mindkét fél számára megnyugtató eredményre jutni.

A telkók IT rendszereit is át kell alakítani az új adó miatt
Várakozó állásponton a távközlési cégek a telefonadó kapcsán

Eljárás indul Magyarország ellen a távközlési különadó miatt
 

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.