Az utóbbi napok egyes hírei arról szóltak, hogy egységes hálózat létrehozatalát sürgetik a legnagyobb távközlési szolgáltatók. Más források szerint viszont bár a tervvel Brüsszel is szimpatizál, egyelőre teoretikus ötlet a pán-európai távközlési hálózat terve.
A legnagyobb európai távközlési szolgáltatók, élükön a Deutsche Telekom, a France Telecom, a Telecom Italia és a Telefónica képviselőivel még múlt év novemberében tárgyaltak az Európai Unió versenyügyekért felelős biztosával,
Joaquin Almuniával. A megbeszélés fő témája az európai távközlési hálózatok egységesítése volt –
jelentette a Financial Times (FT). Brüsszeli források szerint az unió nem ellenezné a tervet, ám a helyi szabályozó hatóságoknak lehetnek vele kapcsolatban kifogásaik.
Megosztva költségtakarékosabb ■ A hálózatmegosztás témája már régóta napirenden van a szolgáltatók között, amelyek az utóbbi évek válságai miatt erőteljes költségcsökkentési lépésekre kényszerültek. Kiadásaik legnagyobb tételei között a hálózati beruházások szerepelnek. Decemberben már Almunia is tett olyan kijelentéseket, megágyazva a most megszellőztetett terveknek, hogy a távközlési ágazat konszolidációját nemcsak a fúziók segíthetik, hanem a hálózatmegosztási megállapodások is.
Az egységesítés mikéntjével kapcsolatban a tervekből egyelőre csak annyi szivárgott ki, hogy a szolgáltatók összevonnák a hálózatukat, amit aztán nagykereskedelmi alapon bérelhetne bármelyik szolgáltató. Azok, amelyek beadták a közösbe a hálózatukat, különféle pénzügyi ösztönzök révén kapnának kompenzációt a bérleti díjból. Arról nem szól a fáma, hogy ki lenne a „gondnoka”, tulajdonosa a pán-európai infrastruktúrának, és az hogyan épülne, fejlődne tovább.
Jót tesz a részvényeknek ■ A hír érdekessége, hogy az FT cikke kapcsán a Reuters is megkérdezett szolgáltatókat, amelyek jelezték ugyan, hogy fel akarják gyorsítani a konszolidációt a túlzottan népes európai piacon, de állításuk szerint még nem tárgyaltak egységes hálózat létrehozataláról a brüsszeli versenyhatóságokkal. Ugyanakkor az eredeti hír hallatán a Reuters tudósítása szerint 22 havi csúcsot közelítve megugrottak a telekom részvények az európai tőzsdéken.
Almunia szóvivője a brit hírügynökségnek mindenesetre megerősítette, hogy az uniós biztos inkább támogatná a hálózatok egységesítését, mint a helyi szolgáltatók és leányvállalataik jelenlegi patchwork jellegű széttöredezett rendszerét. A Reuters hivatkozik viszont olyan nem nevesített iparági forrásokra is, melyek állítják: a fentebb említett novemberi találkozón elsősorban arról esett szó, hogyan lehetne fúziókkal, felvásárlásokkal csökkenteni az európai operátorok ma még meglehetősen nagy számát.
Egység kell! ■ Mindaddig, amíg nincs egységes európai szabályozás, csak ötletelésről lehet beszélni az európai távközlési hálózatok összevonása kapcsán – mondja
Gyurcsik Attila, a Concorde vezető elemzője. Az unión belül egyelőre kudarcnak bizonyult Brüsszel törekvése az ágazat szabályozására, az eddigi lépések egyetlen előnye a fogyasztók szempontjából a tarifák jelentős csökkentése volt. Ezátal azonban a szolgáltatók megtérülési rátája is csökkent, miáltal Európa tetemes hátrányba került a technológiai versenyben Amerikával és Ázsiával szemben.
Pedig a kontinens is technológiaváltás előtt áll, a rézhálózatokat mielőbb le kellene cserélni a jóval gyorsabb optikaira, amit azonban a jelenlegi európai szabályozás nem igazán támogat. (FTTH Council iparági szervezet szorgalmasan
lobbizik az optikai hálózat érdekében.)
Ami a mobilhálózatokat illeti, a nem egységes szabályok itt is nehezítik a hálózatok összevonását, jó lenne legalább az újgenerációs 4G rendszerekben erre törekedni – húzza alá az elemző. Gyurcsik Attila szerint igazából nincs is szükség egy országon belül sok párhuzamos hálózatra, Magyarországon ideális esetben kettőt képes eltartani a piac. A megoldás a hálózatmegosztás lehet, amelyre már több pozitív példa van a régión belül, és épp a 4G technológia kiépülése kapcsán. Csehországban a T-Mobile (Deutsche Telekom) és a Telefónica, Lengyelországban pedig a France Telecom és a Deutsche Telekom létesít közös hálózatot – jegyzi meg az elemző. Ennek lehetőségét, ahogy azt tavaly novemberben megírtuk, itthon többek között
a Telenor is felvetette.