Mintha minden összeesküdött volna a világ harmadik legnagyobb pc-gyártója ellen: még mindig akadozik az alkatrészellátás, az USA nem akar költeni, a lakosság tehetősebb része meg inkább iPad-et vesz.
Összességében jónak mondható eredményekkel zárta 2012-es pénzügyi évét a Dell, a jelentéssel egyidejűleg kiadott következő negyedéves bevételi kilátások viszont megrettentették a befektetőket. Az előző periódushoz képest várható 7 százalékos visszaesésnél a szezonális és egyéb hatások figyelembevételével is kevesebbre számított a piac, így a zárás utáni kereskedésben több mint 5 százalékot esett a gyártó papírjának árfolyama.
A bevétel 30%-a
származik a vállalati szférának eladott termékekből valamint szolgáltatásokból, ám ez a terület adja a profit felét.
A most zárt pénzügyi év rekord méretű árbevételt hozott, ám a 62,1 milliárd dollár így is mindössze egyetlen százalékkal jobb az egy évvel korábbi szintnél. A recessziót egyértelműen a vállalati megrendeléseknek köszönhetően sikerült elkerülni. A céges megoldások és szolgáltatások szintén cégtörténeti mennyiségű pénzt, 18,6 milliárdot hoztak a konyhára. Ez azért is jó hír a Dellnek, mert ezen a területen tudja a legnagyobb profitrátát realizálni. Utóbbinak megfelelően a cég üzemi eredménye, nettó profitja és egy részvényre jutó nyeresége egyaránt nagyot, 30-40 százalékot javult egyetlen pénzügyi év alatt.
Nehéz hónapok ■ Hogy miért esett akkor mégis ekkorát a részvényárfolyam, arra az utolsó negyedév számai szolgáltatnak némi támponttal. Bár a 16 milliárdos árbevétel két százalékkal több, mint egy évvel korábban, ám az üzemi eredmény 19, a nettó profit 18, az egy részvényre jutó profit pedig 10 százalékkal maradt el a 2011 utolsó periódusában produkált értékektől. Erre tett rá egy lapáttal a Dell előrejelzése, miszerint az elemzői várakozásoknál kevesebb forgalmat remélnek az áprilisban záródó első negyedévben.
A texasi szállítónak igen komoly problémát okoz, hogy a számítógépes piac
recesszióba süllyedt, miközben a gyenge kereslet kiszolgálása sem megy zökkenőmentesen a Thaiföldön tavaly pusztító árvíz miatt. Az ottani gyárak a világ merevlemezeinek jelentős hányadát állítják elő, és a károk felszámolása, valamint a kapacitás felfuttatása
sok időbe telik. A Dell képviselője szerint még a mostani pénzügyi év harmadik negyedévére is hatással lesz az alkatrészhiány. A személyi számítógépek keresletét jelentősen befolyásolják az egyre nagyobb mennyiségben eladott táblagépek, élükön az Apple iPad-jével. Mindeközben a lakossági fogyasztás továbbra sem nevezhető bátornak, és ha valakinek van is pénze új eszköz beszerzésére, az is választani kényszerül tablet és notebook között.
A legnagyobb kihívásokkal hazai pályán, az USA-ban találkozik a Dell. Az amerikai központi szervek, állami intézmények finoman szólva sem szórják a pénzt informatikai fejlesztésekre. Az észak-amerikai régióban a cég bevételei összességében 3 százalékkal estek, míg Ázsia 10 százalékot nőtt (ezen belül Kína 15-öt).
Reménnyel telve ■ A problémák ellenére a vállalatvezetés bizakodó az előtte álló évvel kapcsolatban, és az egy részvényre jutó nyereséget növelni ígéri. A profitráta javulásában a folyamatos költségkontroll mellett a korábban felvásárolt informatikai cégek megoldásainak portfólióba integrálása segítheti a Dellt, valamint nagy reményekkel várják az idén megjelenő Windows 8 operációs rendszert, amely nemcsak a pc-k eladásaira lehet jó hatással, de új lehetőségeket teremthet a cég számára a táblagépek piacán is. Mindezek mellett természetesen érkeznek a korábban bejelentett
új ultrabookok, továbbá a hagyományosabb szegmensbe tartozó fejlesztésekből sincs hiány, ilyenre példa a nálunk
nemrégiben tesztelt Dell Latitude E6320 is.