Mintha minden összeesküdött volna a világ harmadik legnagyobb pc-gyártója ellen: még mindig akadozik az alkatrészellátás, az USA nem akar költeni, a lakosság tehetősebb része meg inkább iPad-et vesz.
Összességében jónak mondható eredményekkel zárta 2012-es pénzügyi évét a Dell, a jelentéssel egyidejűleg kiadott következő negyedéves bevételi kilátások viszont megrettentették a befektetőket. Az előző periódushoz képest várható 7 százalékos visszaesésnél a szezonális és egyéb hatások figyelembevételével is kevesebbre számított a piac, így a zárás utáni kereskedésben több mint 5 százalékot esett a gyártó papírjának árfolyama.

A bevétel 30%-a
származik a vállalati szférának eladott termékekből valamint szolgáltatásokból, ám ez a terület adja a profit felét.
A most zárt pénzügyi év rekord méretű árbevételt hozott, ám a 62,1 milliárd dollár így is mindössze egyetlen százalékkal jobb az egy évvel korábbi szintnél. A recessziót egyértelműen a vállalati megrendeléseknek köszönhetően sikerült elkerülni. A céges megoldások és szolgáltatások szintén cégtörténeti mennyiségű pénzt, 18,6 milliárdot hoztak a konyhára. Ez azért is jó hír a Dellnek, mert ezen a területen tudja a legnagyobb profitrátát realizálni. Utóbbinak megfelelően a cég üzemi eredménye, nettó profitja és egy részvényre jutó nyeresége egyaránt nagyot, 30-40 százalékot javult egyetlen pénzügyi év alatt.

Nehéz hónapok  Hogy miért esett akkor mégis ekkorát a részvényárfolyam, arra az utolsó negyedév számai szolgáltatnak némi támponttal. Bár a 16 milliárdos árbevétel két százalékkal több, mint egy évvel korábban, ám az üzemi eredmény 19, a nettó profit 18, az egy részvényre jutó profit pedig 10 százalékkal maradt el a 2011 utolsó periódusában produkált értékektől. Erre tett rá egy lapáttal a Dell előrejelzése, miszerint az elemzői várakozásoknál kevesebb forgalmat remélnek az áprilisban záródó első negyedévben.

A texasi szállítónak igen komoly problémát okoz, hogy a számítógépes piac recesszióba süllyedt, miközben a gyenge kereslet kiszolgálása sem megy zökkenőmentesen a Thaiföldön tavaly pusztító árvíz miatt. Az ottani gyárak a világ merevlemezeinek jelentős hányadát állítják elő, és a károk felszámolása, valamint a kapacitás felfuttatása sok időbe telik. A Dell képviselője szerint még a mostani pénzügyi év harmadik negyedévére is hatással lesz az alkatrészhiány. A személyi számítógépek keresletét jelentősen befolyásolják az egyre nagyobb mennyiségben eladott táblagépek, élükön az Apple iPad-jével. Mindeközben a lakossági fogyasztás továbbra sem nevezhető bátornak, és ha valakinek van is pénze új eszköz beszerzésére, az is választani kényszerül tablet és notebook között.

A legnagyobb kihívásokkal hazai pályán, az USA-ban találkozik a Dell. Az amerikai központi szervek, állami intézmények finoman szólva sem szórják a pénzt informatikai fejlesztésekre. Az észak-amerikai régióban a cég bevételei összességében 3 százalékkal estek, míg Ázsia 10 százalékot nőtt (ezen belül Kína 15-öt).

Recesszióba süllyedt a számítógéppiac
A thaiföldi áradás miatt sokkal kevesebb PC-t adhatnak el

Reménnyel telve A problémák ellenére a vállalatvezetés bizakodó az előtte álló évvel kapcsolatban, és az egy részvényre jutó nyereséget növelni ígéri. A profitráta javulásában a folyamatos költségkontroll mellett a korábban felvásárolt informatikai cégek megoldásainak portfólióba integrálása segítheti a Dellt, valamint nagy reményekkel várják az idén megjelenő Windows 8 operációs rendszert, amely nemcsak a pc-k eladásaira lehet jó hatással, de új lehetőségeket teremthet a cég számára a táblagépek piacán is. Mindezek mellett természetesen érkeznek a korábban bejelentett új ultrabookok, továbbá a hagyományosabb szegmensbe tartozó fejlesztésekből sincs hiány, ilyenre példa a nálunk nemrégiben tesztelt Dell Latitude E6320 is.

Már az emberek álmaiba is beszivárgott a mesterséges intelligencia

Tudtuk, hogy az MI az élet minden területén megjelenik, de így is elég vadul hangzik, ami az Amerisleep márciusi felmérésében olvasható.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.