Az olcsó gépek népszerűsége a gazdasági válsággal együtt tetőzött, mára azonban jelentősen lelassult a netbook-eladások növekedése. Úgy tűnik, nemsokára a tabletek tesznek pontot a sikertörténet végére.

Az apró noteszgépek 2008-ban árasztották el a piacot, és a tavalyi első negyedévben már 3,6 millió darabot értékesítettek belőlük - ez körülbelül 870 százalékos éves növekedésnek felelt meg. Az IDC piackutató adatai szerint idén az eladások növekedésének üteme 33 százalékra mérséklődött, ami 4,8 millió értékesített netbookot jelent 2010 első három hónapjában. Az olcsó noteszek népszerűsége elsősorban annak köszönhető, hogy a vásárlók a pénzügyi válság közepette ráharaptak a pénztárca-kímélő megoldásokra. Ez gyakran azt eredményezte, hogy csalódtak a megvásárolt gépekben, amelyek valóban sokkal korlátozottabb képességekkel bírnak, mint a teljes értékű laptopok.

Minden csoda három napig tart | 2010-re már a táblagépek felé fordult a figyelem: a januárban bemutatott Apple iPad még meg sem jelent, de máris egymást érték a tablet-bejelentések. Ez annál is érzékenyebben érintheti a netbook-gyártókat, mivel egy internetes felmérés adatai szerint a potenciális netbook-vásárlók ötöde már inkább az iPad-et választaná. Márpedig a karácsony előtti bevásárlási szezonra valószínűleg rengeteg egyéb táblagép is megjelenik a piacon, és az olcsó noteszek éppen ebben az időszakban fogynak a legjobban - tavaly az összes eladott PC 26 százalékát tették ki.

Természetesen a netbookok még hosszú ideig a piac stabil szereplői maradnak. Ezzel szemben egyre többen fogalmazzák meg a nyilvánvalót, vagyis hogy nem a hordozható gépek Golf-kategóriájáról van szó, hanem alacsonyabb árú, és ennek megfelelően szerény tudású PC-kről. Az árversenyben viszont a tabletek a netbookok komoly ellenfelei lesznek, hiszen - az iPad példájánál maradva - 500 dollárért jóval többet nyújtanak, mint egy 300 dolláros netbook, de még mindig olcsóbbak a komolyan vehető laptopoknál, amelyek kiválóan alkalmasak például játékra vagy képszerkesztésre is.
 

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.