A T-Mobile Austria megóvta a szeptemberre tervezett spektrumtender kiírását. Az osztrák kormány mintegy félmilliárd eurós bevételre számít az aukcióból.
Nemcsak Magyarországon kísérik problémák a frekvenciakészlet értékesítését. Az osztrák tender alakulása azért is érdekes, mert tavasszal még az NMHH hírközlésért felelős elnökhelyettesének egy nyilatkozatából azt lehetett kiolvasni, hogy itthon is követendő példának tartják az ausztriai hatóság által járt utat.

Homok a bécsi gépezetben A bécsi menetrend azonban nem biztos, hogy tartható. Megóvta ugyanis a szeptemberre tervezett frekvenciatendert a T-Mobile Austria – tájékoztatta a Reuters hírügynökséget a társaság jogásza. Ausztriában őszre időzítették azoknak a spektrumoknak az aukcióját, amelyek birtokában az osztrák szolgáltatók nekiláthatnának a 4G/LTE hálózatok kiépítésének.



A Deutsche Telekom csoporthoz tartozó T-Mobile Austria , amely az ország második legnagyobb mobilszolgáltatója, óvásában arra hivatkozik, hogy a piacszabályozó hatóságnak nincs joga a tenderkiírásban szereplő frekvenciákat értékesíteni, mivel azok közül néhány még mindig a T-Mobile-é.

A 800-900-1800 megaherzes spektrumokban meghirdetett csomag közül néhány 2016-tól válik elérhetővé, de a T-Mobile szerint ezeket a cég 2019 végéig használhatja. A vitatott frekvenciák könyv szerinti értéke néhány millió euró. Az óvást néhány hete nyújtotta be a szolgáltató, amelyre a szabályozó hatóságnak, a Telekom-Control-Commissionnek (TKK) hat hónapon belül kell válaszolnia. A határidő azonban jóval meghaladja az aukció tervezett időpontját. A beadványra a TKK egyelőre nem is reagált.

Az ügy érdekessége, hogy a tenderkiírás a legnagyobb osztrák mobilszolgáltató a Telekom Austria, valamint a legkisebb, a Hutchison Drei Austria érdekeit is sérti, mivel a meghirdetett spektrumok között van olyan is, amit ők birtokolnak. Úgy tűnik azonban, hogy ez a két társaság kivár.

Félmilliárd euró függőben Az óvás azonban így is bizonytalanságot teremthet a tender körül, amelytől legalább 526 millió eurós bevételre számít az osztrák állam. Mint ennek kapcsán korábban megírtuk a legutóbbi magyarországi mobiltenderhez hasonlóan az osztrákok is négy ajánlattevővel, köztük egy újonnan piacra lépővel számolnak. Igaz ez utóbbi szerepre nem állami céget, hanem valódi versenypiaci szereplőt várnak.

Közelebbről meg nem nevezett forrásokra hivatkozott korábbi cikkében az osztrák gazdasági napilap a WirtschaftsBlatt arról írt, hogy Ausztria ősszel esedékes legközelebbi mobilfrekvencia tenderén indulni kíván a Tele2. A svéd alternatív távközlési szolgáltató eleddig az ottani vezetékes piachoz kötődött, most viszont vadonatúj szereplőként jelenne meg az osztrák mobilpiacon. A lap információi szerint a Tele2 két blokkra is pályázhat a digitális átállás nyomán felszabadult 800 megaherzes frekvenciasávban, ami kimondottan az új belépőnek van félretéve. (Egyébként a 800 MHz-es sáv értékesítésére Magyarországgal együtt Ausztria is ez év végig kapott haladékot az Európai Bizottság július végi döntése alapján.)

Ha a Tele2 lesz a befutó, nemcsak megépítheti a saját LTE-hálózatát, hanem vezetékes szolgáltatásokat is magában foglaló többes ajánlattal jelenhet meg az osztrák piacon, ahol már most is éles a versenyhelyzet. Éppen emiatt a szakértők egy része erősen kételkedik abban, hogy hasznos lehet a piaci szereplők számának a növelése: ők úgy látják, a piac már nem tud ennyi szolgáltatót eltartani. Ausztriában egyébként épp emiatt már volt is némi konszolidáció: az év elején vásárolta fel a Hutchison felvásárolta az Orange Austriát, amivel háromra csökkent a piaci szereplők száma.

Csak jövőre nyílik meg a 800 MHz-es sáv Magyarországon
Az LTE nélkül padlón lenne a mobil hálózati piac

Mindezek ellenére a TKK nem adta fel a terveit: egy komplett csomagot foglalt le az új szereplő számára, amely a már említett két blokk mellett lehetővé teszi a pályázónak, hogy frekvenciákat vásároljon a 2,6 gigaherzes sávban. Az osztrák hatóság emellett lehetővé teszi az új szereplőnek a belföldi roaming igénybevételét. Arról egyébként, hogy a Tele2 valóban indul-e a tenderen, egyelőre semmilyen hivatalos bejelentés nem látott napvilágot.

Az NMHH-nak tetszik az osztrák ötlet Mindenesetre az osztrák fejleményekre érdemes figyelnie a magyar hatóságnak is, talán leszűrhető belőle tanulság az esedékes 900 MHz-es tenderre vonatkozóan. A HWSW még áprilisban idézte Mátrai Gábort, Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) hírközlésért felelős elnökhelyettesét, aki akkor úgy nyilatkozott, hogy jó ötletnek tartja a magyar hatóság az osztrák testvérszervezet ötletét, hogy negyedik szolgáltató bevonásával élénkítsék a versenyt. Ennek érdekében az NMHH mielőbb szeretne új frekvenciaaukciót kiírni – mondta akkor Mátrai.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.